Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować stan zdrowia?

Fot.: lightwavemedia / stock.adobe.com

Jakie badania pozwalają na podstawową ocenę stanu zdrowia? Jak często należy je wykonywać? Morfologia krwi, poziom cholesterolu, OB oraz badanie ogólne moczu możemy zrobić bezpłatnie w naszej przychodni. Warto takie badania przeprowadzać raz do roku.

Regularne badania pozwolą na szybkie wykrycie różnych chorób, często zanim jeszcze zaczną dawać niepokojące objawy. Pamiętajmy o mierzeniu ciśnienia przy wizycie u lekarza pierwszego kontaktu, odwiedzaniu ginekologa, badaniu pieprzyków i szybkiej reakcji na wszelkie niepokojące nas objawy.

Morfologia i mocz

Raz do roku należy wykonywać podstawowe badanie krwi oraz badanie ogólne moczu. Dostaniemy skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Przy okazji warto poprosić o rozszerzenie badań o poziom cholesterolu, cukru oraz o OB (odczyn Bernackiego), ALT i AST (przy podejrzeniu chorób wątroby albo układu krążenia). Możemy także poszerzyć badania podstawowe o TSH oraz FT3 i FT4, które ocenią funkcjonowanie tarczycy.

Interpretacji wyników dokonuje lekarz rodzinny i w razie wykrycia niepokojących symptomów może nas pokierować do specjalisty. Na podstawie regularnych badań krwi szybko można wykryć różne choroby, zanim jeszcze zaczną dawać objawy, dlatego nie bagatelizujmy ich wykonywania.

Na badanie krwi należy pójść na czczo, najlepiej zjeść lekki posiłek o 18 poprzedniego dnia. Wolno pić wodę.

 Badanie wzroku

Raz na dwa - trzy należy skontrolować swój wzrok, zwłaszcza, jeśli pracujemy przed komputerem, spędzamy dużo czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach, dokucza nam "suchość oczu", często pękają nam naczynka. W przypadku osób starszych kontrole powinny odbywać się co roku, najrzadziej co dwa lata. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny kontrolować wzrok co 6 miesięcy.

Polecamy: Badania wzroku: badanie ostrości wzroku, komputerowe badanie wzroku, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Obowiązkowa wizyta u dermatologa

Do dermatologa należy udać się na kontrolę pieprzyków. Lekarz powinien obejrzeć nasze znamiona. Nie ma potrzeby częstych kontroli, jeśli nic się nie dzieje. Jeśli jednak niektóre pieprzyki rozrastają się lub pojawiają się nowe - należy niezwłocznie pokazać je lekarzowi!

Polecamy: Jak uchronić się przed czerniakiem? Badanie wideodermatoskopowe

Badanie tarczycy

Chorobami tarczycy zajmuje się endokrynolog. W przypadku chorób tarczycy w rodzinie lub nieprawidłowych wyników TSH, FT3 i FT4 nalezy udać się do lekarza. Zleci on wykonanie USG tarczycy i oceni, czy borykamy się z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Sprawność tego narządu warto skontrolować zwłaszcza przed planowaną ciążą.

Ginekolog

Każda kobieta raz do roku powinna udać się do ginekologa i wykonać badanie cytologiczne. Zaleca się także wykonywanie USG piersi i jajników, które może szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości. 

Polecamy: Kiedy wykonać badanie cytologiczne i jak zinterpretować wynik?

Do lekarza ginekologa nie potrzebujemy skierowania.

Badania dla osób w grupie ryzyka

Pewne badania należy wykonywać częściej, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka. Dla przykładu po 50. roku życia lekarz powinien zlecić nam badanie na krew utajoną w kale. W przypadku mężczyzn po 50. roku życia należy obowiązkowo przebadać prostatę.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 07.12.2017,
Opublikowano: 12.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej