Jąkanie – jakie są przyczyny oraz jak sobie z nim radzić?

Fot: Sondem / fotolia.com

Jąkanie jest stosunkowo powszechnym zaburzeniem mowy, objawiającym się częstym powtarzaniem lub przedłużeniem niektórych sylab, słów, a nawet dźwięków. Jąkanie dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Wyróżnia się jąkanie rozwojowe oraz nabyte.

Jąkanie należy do bardzo przykrych dolegliwości, które często prowadzi do lęku przed mówieniem, a także obniżenia samooceny. Zwłaszcza w przypadku dzieci, zaburzenie mowy jest częstym obiektem drwin ze strony innych osób, co negatywnie przekłada się na ich psychikę.

Rodzaje jąkania u dzieci i u dorosłych

Naukowcy wyróżniają 2 podtypy zaburzenia mowy, jakim jest jąkanie: rozwojowe oraz nabyte. Jąkanie rozwojowe jest zapoczątkowane na wczesnym etapie dzieciństwa, najczęściej w wieku 2–3 lat, przez co nazywane jest jąkaniem wczesnodziecięcym. Charakterystyczne dla tego podtypu jąkania są powtórzenia danych sylab lub słów, bez napięcia lub uciekania od trudnych sytuacji. Może mieć to związek z tym, że większość dzieci jąkających się nie jest świadoma swojego zaburzenia. Na szczęście jąkanie rozwojowe w większości przypadków przemija z wiekiem. U osób, które na etapie dojrzewania i w życiu dorosłym nadal borykają się z tym problemem, zaburzenie często przybiera postać wymagającą wysiłku w trakcie mówienia, co ma związek ze znacznym napięciem mięśniowym. Ponadto zauważa się specyficzne bloki, czyli pauzy przed rozpoczęciem mówienia.

Jąkanie nabyte zdarza się zdecydowanie rzadziej niż jąkanie rozwojowe i dotyczy dorosłych. Jak podkreślają lekarze, częstą przyczyną jąkania nabytego jest zażywanie narkotyków oraz zdarzenia neurologiczne, polegające na urazach głowy, nowotworach czy stosunkowo niegroźnych uderzeniach w głowę. Specyfika zaburzenia jest zgoła odmienna od jąkania rozwojowego. Najczęściej zaburzenia sprowadza się do powtarzania konkretnych fragmentów słów oraz dźwięków, bez charakterystycznego dla jąkających się osób lęku przed mówieniem oraz zachowań wtórnych.

Przyczyny jąkania u dzieci i u dorosłych

Nie istnieje jedna, konkretna przyczyna jąkania. W przypadku jąkania nabytego zaburzenie może wywołać przeżycie traumatycznych doświadczeń, takich jak np. rozpad związku, utrata bliskiej osoby, choroba. Ponadto nabyte jąkanie bywa reakcją psychologiczną na doznany uraz fizyczny.

Istnieje duże prawdopodobieństwo jąkania się, jeśli zaburzenie występuje u krewnych. Zdaniem grupy naukowców, jąkanie dzieci może być złożonym tikiem nerwowym. Z kolei inni badacze upatrują źródeł zaburzenia w opóźnionym rozwoju dziecka wraz z trudnościami w motoryce, uczeniem się oraz wysławianiem.

Zaburzona płynność mowy może mieć związek z zaburzeniami oddychania, jak np. niepełny wydech spowodowany zbyt szybkim kolejnym wdechem, oddychanie piersiowe, ściśnięta przepona, brak aktywności brzusznych mięśni oddechowych, zaciskanie strun głosowych, skurcze mięśni języka, skurcze mięśni podniebienia oraz oddychanie asymetryczne, polegające na nierównomiernej pracy części przepony.

Cień na wymienione próby wyjaśnienia przyczyn zaburzenia rzuciły badania wykorzystujące techniki neuroobrazowania, które wykazały, że istnieje pewne zaburzenie w pracy półkul mózgowych w czasie mówienia. Przypuszcza się, że praca prawej półkuli mózgu u osób jąkających się koliduje z produkcją mowy, która zachodzi w lewej półkuli mózgowej. W czasie mówienia mózg osoby jąkającej się wykazuje zwiększoną aktywność w przedniej części wyspy, móżdżku oraz obustronnym mózgowiu, przy jednoczesnej niedoczynności w pozostałych obszarach, które pozostają aktywne podczas mówienia przez osoby zdrowe. 

Wykazano również pewne asymetryczności w budowie elementów mózgu oraz zaburzone działanie neurotransmiterów dopaminowych. Wciąż nie wiadomo jednak, czy zmiany widoczne w technikach neuroobrazowania są przyczyną czy skutkiem jąkania się.

Jak leczyć jąkanie?

Obecne metody leczenia jąkania sprowadzają się do stosowania wielu metod, które pozwalają zredukować nasilenie jąkania. Terapia jąkania może polegać na ćwiczeniach aparatu wykonawczego mowy, ze szczególną uwagą na automatyzmach ruchowych związanych z mową. Często stosuje się także gimnastykę mięśni oddechowych, która może pomóc osobom jąkającym się w opanowaniu drżenia mięśni w trakcie jąkania się. Leczenie jąkania przynosi efekty, gdy osoba samodzielnie pracuje nad wymową poszczególnych zdań oraz słów. W większości przypadków konieczna jest jednak interwencja logopedy, który może dokładnie zdiagnozować zaburzenia oraz podpowiedzieć, jak radzić sobie z wymową zdań, wyrazów.

Osoby jąkające się mogą udać się do psychologa lub psychoterapeuty. Fachowa pomoc może pozwolić na uporanie się z jąkaniem, którego przyczyny leżą w psychice. Psychoterapia oraz sesje z psychologiem są szczególnie zalecane osobom, które poza jąkaniem, cierpią także na niekontrolowane ruchy lub tiki, co może być dowodem na neurologiczno-emocjonalne podłoże jąkania. Osoby cierpiące na to zaburzenie mowy w większości przypadków mają również obniżoną samoocenę, żyją w poczuciu winy oraz lęku, dlatego gabinet psychologa wydaje się właściwym miejscem na drodze do uporania się z problemem jąkania.

Zobacz film: Celowe zarażanie dzieci ospą - czy to dobry pomysł? Źródło: Stylowy Magazyn

Bibliografia

- [ang.] Ward D. Stuttering and Cluttering: Frameworks for understanding treatment, Psychology Press 2006

Data aktualizacji: 22.10.2017,
Opublikowano: 22.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Kaszel u dziecka – jak leczyć?

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego u dzieci. Ze względu na charakter dzielimy kaszel na mokry oraz suchy i właśnie od rodzaju zależy sposób jego leczenia. Domowe sposoby na kaszel u dziecka często przynoszą pozytywne efekty, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Mimo to rodzice powinni obserwować stan zdrowia swojej pociechy i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Jak leczyć kaszel u dziecka? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Chcesz zadbać o zdrowie i komfort gardła dziecka? Sprawdź, co może je wspomóc

Zdrowe gardło zapewnia wysoki komfort życia zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dbanie o nie może być jednak szczególnie uporczywe w okresach, gdy pogoda jest bardzo zmienna, zwłaszcza wiosną i jesienią. Dochodzi wtedy m.in. do licznych wahań temperatur i wilgotności powietrza, co wystawia organizm na próbę. Sprawdź, jak w tym wszystkim zadbać o zdrowe gardło u dziecka, wspomagając tym samym jego siły do codziennych zabaw i poznawania świata.

Czytaj więcej
Co to jest uchyłek Zenkera? Przyczyny, objawy i leczenie

Uchyłek Zenkera to uwypuklenie dolnej ściany gardła i przełyku, które utrudnia przełykanie. Osoba, u której się pojawił, czuje ucisk w gardle, nieprzyjemny zapach z ust oraz cofanie się treści pokarmowej. Leczenie uchyłku Zenkera polega na jego chirurgicznym usunięciu.

Czytaj więcej
Jak leczyć pierwsze objawy bólu gardła? 

Ból gardła to jeden z objawów grypy i przeziębienia. U osób dorosłych pojawia się zazwyczaj 2-3 razy w roku, u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym dużo częściej, nawet co 2-3 miesiące. W zależności od przyczyny i stopnia nasilenia można stosować metody domowe na drapanie w gardle, zażywać leki dostępne bez recepty lub przyjmować preparaty, przepisane przez lekarza. Jakie są przyczyny dolegliwości? Co zrobić, żeby gardło nie bolało?

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Jednostronny ból gardła – jakie mogą być jego przyczyny?

Jednostronny ból gardła spowodowany może być problemami w obrębie ucha, zatok czy jamy ustnej. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu chrypka, powiększenie węzłów chłonnych i trudność w przełykaniu, może stanowić o chorobie nowotworowej.

Czytaj więcej