Jaką dietę stosować przy Haschimoto? 

Fot: Shidlovski / gettyimages.com

Odpowiedź: Dieta przy Haschimoto pozwala na pewne produkty, ale część z nich powinna być ograniczona lub wręcz wyeliminowana:

Produkty wskazane:

  • zbożowe: mąka i kleik kukurydziany, biały i brązowy ryż, gryka, proso, amarantus, płatki ryżowe, skrobia kukurydziana, pieczywo i makarony z mąk bezglutenowych, kaszki ryżowe i kukurydzine (dla dzieci), chrupki kukurydziane, mąki bezglutenowe, bezglutenowe płatki owsiane, dziki ryż, kwinoa (komosa ryżowa);
  • mleko i produkty mleczne: mleko bezlaktozowe lub mleka roślinne (migdałowe, ryżowe, kokosowe), kefir, maślanka, jogurt (wszystkie o niskiej zawartości tłuszczu);
  • mięso, ryby, jaja: ryby morskie (zawierają jod ważny dla tarczycy) mintaj, morszczuk, dorsz, sola, jajka na twardo i na miękko, chude mięsa- kurczak, indyk, czasem kawałek wieprzowiny (żeby nie było anemii);
  • tłuszcze: oliwa z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy;
  • warzywa: strączkowe (cieciorka, soczewica), zielony groszek, szparagi, szpinak, cukinia, kabaczek, dynia, cykoria, fasolka szparagowa, kiełki, koper, natka pietruszki, sałata, seler naciowy, bakłażan, pomidor;
  • owoce: brzoskwinia, morela, jabłko (wszystkie duszone lub upieczone w mikrofali), awokado, borówki, maliny, truskawki, pomelo, śliwki, figi świeże.

Sporadycznie lub jako składnik koktajlu na bazie mleka zsiadłego, jogurtu lub maślanki (bo bardzo obniżają indeks glikemiczny) - kiwi, mango, ananas.

Jak przyjdzie ochota na coś słodkiego, to niewielka garść: żurawina, rodzynki + łyżka pestek dyni, słonecznika, żeby obniżyć indeks glikemiczny.

Produkty zakazane

  • produkty zawierające gluten: białe pieczywo, makarony, płatki owsiane, pszenica i jej odmiany (orkisz, kamut), pszenżyto, jęczmień, żyto, owies, kasza manna, kuskus, kasza jęczmienna (mazurska, perłowa, pęczak), bułka tarta;
  • warzywa krzyżowe- kalafior, brokuł, brukselka, kapusta (biała i czerwona), jarmuż, kalarepa, rzodkiewki;
  • inne warzywa- ogórek, papryka.

Zalecenia dodatkowe:

  • Jeśli chcemy zrzucić dodatkowe kilogramy należy:
  • jeść regularnie 5 posiłków dziennie, w niewielkich ilościach, żeby nie doprowadzić do spadku glikemii i napadu głodu;
  • proszę się starać, aby w każdym posiłku było coś, co jest dobrym źródłem białka np.
  1. pomidora z mozzarellą;
  2. sałatkę z tuńczykiem, łososiem, ugotowaną/upieczoną piersią z kurczaka;
  3. koktajl bananowy z dodatkiem maślanki lub jogurtu;
  4. kasza gryczana z dodatkiem serka wiejskiego;
  5. pieczywo ryżowe z białym serem;
  6. pieczone mięso z warzywami;
  7. risotto warzywne z dodatkiem mięsa;
  8. płatki kukurydziane z maślanką;
  9. ugotowane kartofelki z jajkiem sadzonym na patelni bez tłuszczu z dodatkiem zsiadłego mleka;
  • potrawy jeść w temperaturze pokojowej lub lekko podgrzane;
  • zmiksowane zupy kremy na bazie ulubionych warzyw (bez warzyw krzyżowych) z dodatkiem pokrojonego w kawałki gotowanego mięsa;
  • nie smażymy! Dopuszczalne metody przygotowywania potraw to gotowanie, duszenie, pieczenie, bez dodatku tłuszczu;
  • jeśli chcemy zjeść gotowaną marchewkę lub gotowane/pieczone buraki, to możemy, ale żeby obniżyć indeks glikemiczny należy dodać coś, co zawiera białko, np. pyszne jest połączenie słodkiego pieczonego buraka z niewielką ilością pokrojonej w kostkę słonej fety. Gotowaną marchewkę można zjeść z kawałkiem gotowanego mięsa;
  • naleśniki przygotowujemy tylko na bazie bezglutenowej mąki lub na mące gryczanej;
  • przy przygotowywaniu posiłków należy ograniczyć dodatek soli kuchennej. Jako przyprawy można wykorzystywać: tymianek, majeranek, bazylię, koperek, pietruszkę;
  • codziennie należy wypijać napój przyspieszający metabolizm: na 1,5 l butelkę wody mineralnej dodać 10 łyżek soku z cytryny , 8 łyżek syropu klonowego i 5 szczypt pieprzu cayenne. Wypić całość w ciągu całego dnia. 

Na pytanie odpowiedziała dietetyk Agnieszka Piskała. Agnieszka Piskała jest absolwentką Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW oraz podyplomowych studiów pedagogicznych. Należy do wąskiego grona diet coach’ów certyfikowanych w Polsce przez Instytut Psychoimmunologii Wojciecha Eichelbergera. Właścicielka Instytutu NUTRITION LAB, którego celem jest budowa świadomości prawidłowego odżywiania wśród Polaków. Propagatorka nutridietetyki. Prelegent najważniejszych konferencji poświęconych żywieniu i zdrowiu człowieka. Autorka wielu artykułów nt. żywienia, ekspert w porannych programach telewizyjnych i radiowych. Współautorka książek „Mama i tata to my” i „Chrzań te diety”, w których obala dobrze znane i powszechne mity żywieniowe.

Agnieszka Piskała przez 13 lat zdobywała doświadczenie w największym, międzynarodowym koncernie spożywczym - w firmie Nestle. Pracowała na stanowiskach specjalisty w Serwisie Konsumenta, gdzie – jako ekspert – udzielała m.in. porad dietetycznych. Następnie współtworzyła komunikację żywieniową dla produktów firmy oraz prowadziła szkolenia w zakresie zdrowego żywienia. Liderka I, II i III edycji projektu żywieniowego skierowanego do studentów dietetyki w całej Polsce, realizowanego w ramach międzynarodowej strategii Nutrition, Health&Wellness.

Kolejne pytania:

Co jeść przy łojotokowym zapaleniu skóry? Czy można zażegnać problem dietą?

Lepiej ćwiczyć na czczo czy po śniadaniu?

Jakie produkty stosować na poprawę kondycji skóry?

Zobacz także: Metabolizm zwolnił, a diety nie działają? Poradź się eksperta! Zobacz zapis czatu z Agnieszką Piskałą, dietetykiem

    Data aktualizacji: 05.07.2019,
    Opublikowano: 15.04.2019 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

    Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

    Czytaj więcej
    Welbi – wiedza o zdrowiu i narzędzia, by o nie zadbać w jednym miejscu

    Czy wiesz, że co trzeci Polak ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co ósmy cierpi na chorobę serca, a już ok. 10% społeczeństwa zmaga się z cukrzycą typu 2? Takie dane przedstawia najnowszy raport "Narodowy Test Zdrowia Polaków" z 2023 roku. Choroby przewlekłe to wyzwanie dzisiejszych czasów, a serwis Welbi.pl to odpowiedź na ten problem – to właśnie tutaj znajdziesz solidną dawkę aktualnej wiedzy o zdrowiu (np. o profilaktyce), a oprócz tego odpowiednie narzędzia, by o nie zadbać: prywatne ubezpieczenie zdrowotne i teleporady u lekarzy specjalistów.

    Czytaj więcej
    Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

    Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

    Czytaj więcej
    Jak wydłużyć swoje życie? To nie magia, te sposoby działają

    Ludzkość od wieków szuka sposobów na długowieczność. Tymczasem - jak pokazują badania - droga do długiego życia jest znacznie prostsza, niż się wydaje.

    Czytaj więcej
    Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie

    Okazuje się, że wszystko, co najlepsze dla naszego organizmu, znajduje się w roślinach. Wśród ogromu gatunków o prozdrowotnych właściwościach znajduje się wiesiołek – rozpowszechniona roślina rosnąca dziko na łąkach, polach i nieużytkach. Olej tłoczony z tej rośliny od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jakie właściwości i zastosowanie ma olej z wiesiołka? Dlaczego spośród wielu produktów dostępnych na rynku warto sięgnąć po olej marki Oleofarm? Sprawdź!

    Czytaj więcej
    Niedosypianie w tygodniu i nadrabianie w weekend - jakie skutki odczuwa twój organizm?

    W obecnych czasach wiele osób zaniedbuje sen ze względu na intensywny tryb życia i ciągły pośpiech. Niedosypianie w ciągu tygodnia, a następnie nadrabianie zaległości w weekend stanowi wówczas codzienność. Jednakże, ta praktyka może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. W niniejszym artykule omówimy, jakie skutki dla organizmu może mieć niedostateczna ilość snu w ciągu tygodnia oraz odsypianie w weekend.

    Czytaj więcej
    Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

    Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

    Czytaj więcej
    Drogeria internetowa – kosmetyki Holika Holika,czyli lekko i naturalnie

    Latem zaczynamy interesować się kosmetykami o lekkiej konsystencji z wyciągami z roślin, o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Takie właśnie są kosmetyki Holika Holika, marki, której sztandarowym produktem jest wielofunkcyjny żel aloesowy, zawierający ekstrakt z liści aloesu z koreańskiej wyspy Jeju. Dowiedz się, czy kosmetyki Holika Holika przydadzą się w Twojej kosmetyczce latem!

    Czytaj więcej
    Czym jest psychoterapia?

    Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem psychoterapii i nad tym, czym właściwie jest taka forma pomocy. To zmiana na lepsze. Nie sposób bowiem nie cieszyć się z tego, że coraz więcej osób wychodzi z cienia i zaczyna walczyć ze swoimi problemami psychicznymi. Choć sytuacja nadal jeszcze nie jest idealna, to jednak zmierza ku dobremu. Dlatego warto zdobywać wiedzę na temat psychoterapii. Im więcej wiesz, tym mniej się obawiasz – to dość znane połączenie. Czym jest psychoterapia? Dowiedz się!

    Czytaj więcej
    Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

    Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

    Czytaj więcej