Jak zimnem wyleczyć migotanie przedsionków?

Fot: Nerthuz / gettyimages.com

Krioablacja to jedna z najlepszych metod leczenia migotania przedsionków. Zdaniem specjalistów jej skuteczność sięga nawet 80 proc. Jak wygląda taki zbieg?

Migotanie przedsionków jest najczęściej występującą arytmią serca, cierpi na nią ponad 600 tys. Polaków. Odpowiada ona także za około 20 proc. udarów mózgu! Schorzenie zwykle diagnozowane jest w czasie rutynowych badań, gdyż może przebiegać bezobjawowo. Jednak większość chorych uskarża się na duszności, bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, szumy w uszach, ogólne osłabienie.

Dlaczego serce działa nieprawidłowo? Przyczyną problemów u pacjentów z migotaniem przedsionków jest uszkodzenie tkanek, które odpowiadają za przepływ i wytwarzanie impulsów elektrycznych w sercu. Aby przywrócić ich prawidłową pracę wykonuje się zabieg krioablacji.

Krioablacja, czyli co?

Krioablacja jest nieinwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, który polega na wprowadzeniu czynnika chłodzącego (najczęściej podtlenku azotu). Można ją wykonać na dwa sposoby – punktowo lub obszarowo, czyli z użyciem balonu chłodzącego.

Krioablacja punktowa polega na zamrażaniu określonych fragmentów tkanek. Ponieważ w takcie jej wykonywania lekarz nie zawsze od razu odnajduje wadliwe tkanki, może on wykonać próbę i sprawdzić czy schładza odpowiedni obszar. W sytuacji, gdy pojawiają się nieprawidłowości – w każdej chwili może przerwać zabieg. Dzięki temu lekarz ma absolutną pewność, że oddziałuje zimnem na właściwe tkanki. Ten rodzaj ablacji doskonale sprawdza się w leczeniu regularnych częstoskurczów.

Jak leczyć migotanie przedsionków? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Krioablacja. Sposób na migotanie przedsionków. Źródło: 36,6.

Podczas krioablacji balonowej jednorazowo zamraża się większy obszar, który odpowiada za migotanie przedsionków. Zazwyczaj znajduje się on w żyłach płucnych, czyli naczyniach, którymi przepływa krew z płuc do lewego przedsionka serca. Ten sposób leczenia najlepsze efekty przynosi u tych pacjentów, u których schorzenie zostało wykryte stosunkowo wcześnie.

To, czy zabieg przyniósł spodziewane efekty można się przekonać dopiero po trzech miesiącach od zabiegu. Zamrożenie uszkodzonych tkanek nie sprawia, że wszystkie wadliwe struktury zostały „naprawione”. Ich niszczenie to proces, który może trwać nawet kilka-kilkanaście tygodni. Jeśli w czasie kontrolnych badań okaże się, że krioablacja nie zadziałała – zabieg można powtórzyć.

Warto zaznaczyć, że migotanie przedsionków można leczyć nie tylko zimnem. W niektórych przypadkach stosuje się tzw. ablację. Zabieg polega na wprowadzeniu przez cewnik elektrody, która generuje prąd o częstotliwości radiowej i uszkadza miejsce odpowiedzialne za występowanie migotania przedsionków.

Migotanie przedsionków, czyli co? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Migotanie przedsionków, czyli co? Źródło: 36,6.

Jak się przygotować do zabiegu?

Zabieg krioablacji nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze na sześć godzin przed planowanym zabieg pacjent nie może nic jeść ani pić. Na dwanaście godzin przed krioablacją zaleca się dokładne ogolenie pachwin – to właśnie tam lekarz natnie żyłę i wprowadzi przez nią specjalny cewnik, którym popłynie podtlenek azotu i zamrozi chore tkanki.

U części pacjentów, zwłaszcza tych, którzy przyjmują leki na arytmię, konieczne może być ich odstawienie. O tym jednak musi zdecydować tylko i wyłącznie lekarz.

W zależności od rodzaju i skali zmian zabieg trwa od jednej do trzech godzin. Krioablacja jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kiedy nie można wykonać zabiegu?

Mimo że krioablacja doskonale sprawdza się w leczeniu migotania przedsionków, to nie można jej zastosować u wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest obecność skrzepliny w lewym przedsionku serca. Nie można jej wykonać także u pacjentów ze świeżo przebytym udarem niedokrwiennym mózgu, niedługo po zawale serca czy z niewyrównaną niewydolnością serca.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak działa układ krążenia

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło; 36,6.

Data aktualizacji: 14.08.2018,
Opublikowano: 14.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej