Jak zdezynfekować maseczkę wielokrotnego użytku i jakich błędów nie popełniać?

Zobacz film: Dezynfekcja maseczki ochronnej Źródło: 36,6

Od 16 kwietnia osoby, które będą chciały wyjść z domu będą musiały mieć zasłonięty nos i usta. Można do tego wykorzystać szalik, chustkę, czy maseczkę. Tę ostatnią można zrobić samemu, wystarczy mieć kawałek materiału. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie trzeba pamiętać, aby po każdym użyciu właściwie ją zdezynfekować. Jak to zrobić?

Obowiązek zasłaniania twarzy przed wyjściem z domu ma przede wszystkim ograniczyć transmisję oraz chronić przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Coraz więcej osób sięga więc po maseczki wielokrotnego użytku. Choć taka maseczka jest dużo praktyczniejsza, to po każdym użyciu trzeba ją zdezynfekować. Przy jej zdejmowaniu tak samo, jak przy jednorazowych maseczkach trzeba zachować ostrożność.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jak zdejmować maseczkę?

Maseczki wielorazowego użytku powinny być zrobione z naturalnego, najlepiej bawełnianego materiału. Podczas noszenia, po pewnym czasie robią się mokre. To powinno stanowić sygnał do tego, aby jak najszybciej ją wymienić.

Przed zdjęciem maseczki trzeba założyć jednorazowe rękawiczki. Jeśli maseczka jest zawiązywana należy bardzo ostrożnie odwiązać troczki i uważać, aby nie dotknąć materiału. Jeśli ma gumki – trzeba zdejmować je z uszu pojedynczo.

Jak dezynfekować maseczki wielorazowego użytku?

Przede wszystkim uprać. Trzeba jednak pamiętać, aby nie łączyć jej z resztą prania. Najlepiej trzymać ją w foliowym woreczku. Zużyta maseczkę powinno się prać w minimum 60 stopniach przez ok. 45 minut. Kiedy maseczka już wyschnie, aby mieć pewność, że wszystkie chorobotwórcze drobnoustroje zostały wybite, należy ją przeprasować. Żelazko powinno być ustawione na możliwie najwyższą temperaturę.

Takich maseczek nie można zbyt długo trzymać w foliowej torebce. Jeśli będą leżały zbyt długo - zgniją. Najlepiej od razu wrzucić jej do prali i uprać - mówił dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog.

Do dezynfekcji maseczek wielokrotnego użytku nie powinno się używać wybielacza. Zawarty w nim chlor może zniszczyć materiał.

W obecnej sytuacji zdezynfekować można także maseczki ze specjalnymi filtrami. Można do tego użyć mgiełki antybakteryjnej, w której znajduje się nadtlenek wodoru lub poddać ją działaniu promieniowania UV, ale do tego potrzebne jest odpowiednie urządzenie. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie maseczki nadają się do ponownego użycia.

Maseczki zrobionej z papieru czy flizeliny nie można użyć ponownie. Taką maseczkę można nosić maksymalnie dwie godziny. Jeśli maseczka zrobiła się wilgotna trzeba ją wyrzucić - mówił w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog.

Dezynfekcja maseczek wielokrotnego użytku. Czego nie robić ?

W internecie można znaleźć jeszcze inne metody odkażania maseczek wielokrotnego użytku. Czy warto je stosować?

Włożenie maseczki do piekarnika czy mikrofalówki nie zniszczy wirusa. Takie praktyki mogą się skończyć samozapłonem maseczki. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem dezynfekcji maseczek jest pranie w temperaturze minimum 60 stopni - mówił w Dzień Dobry TVN specjalista.

Koronawirus SARs-CoV-2, czyli co?

Wirus wywołuje chorobę nazwana przez lekarzy COVID-19. Schorzenie atakuje przede wszystkim układ oddechowy i prowadzi do zapalenia płuc. U osób zakażonych obserwuje się przede wszystkim wysoką gorączkę, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne zmęczenie. U części pacjentów pojawiają się jednak mniej charakterystyczne dolegliwości. Zdaniem badaczy o zakażeniu mogą świadczyć także biegunka, wymioty oraz zaburzenie węchu i smaku.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że zakażenie może być niebezpieczne dla każdego z nas. Jednak w grupie najwyższego ryzyka znajdują seniorzy oraz osoby ze schorzeniami układu oddechowe, sercowo-naczyniowego, a także z cukrzycą czy chorobami autoimmunologicznymi.

Data aktualizacji: 24.04.2020,
Opublikowano: 22.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej