Jak zadbać o zdrowie podczas pandemii? Wykonaj specjalistyczne badania

mat. prasowe

Środki dezynfekujące, maseczki, dystans społeczny... Nikt nie jest w stanie określić, czy to stan chwilowy, czy też „nowa normalność”. Obawy o zdrowie swoje i bliskich towarzyszą nam na co dzień, choć w zmiennym nasileniu. Wielu z nas zastanawia się nad tym, czy przeszło już może infekcję SARS-CoV-2 oraz czy ewentualne zakażenie może wpłynąć negatywnie na nasz stan zdrowia?

W tym specyficznym okresie Laboratoria medyczne DIAGNOSTYKA zachęcają do wzięcia udziału w kampanii edukacyjno-profilaktycznej „Zdrowie pod lupą w dobie pandemii”. W ramach akcji dostępne są specjalistyczne zestawy badań w przystępnych cenach w kierunku chorób predysponujących do ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz badania weryfikujące, czy przebyliśmy infekcję wirusem SARS-CoV-2. Pakiety badań, które zostały przygotowane w ramach akcji to: e-Pakiet „Zdrowie w dobie pandemii” z automatycznym raportem, dołączanym do wyników badań oraz e-Pakiet Koronawirus SARS-CoV-2, panel przeciwciał (IgM, IgG) półilościowo.

Zestaw badań pomagający wychwycić nieprawidłowości zdrowotne

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może przebiegać w cięższej postaci u osób, które chorują przewlekle. Lista schorzeń i innych czynników ryzyka podlega ciągłej rewizji, jest uzupełniana i weryfikowana w miarę pojawiania się wiarygodnych danych z obserwacji dużych grup pacjentów. Aktualnie, niekorzystny wpływ na przebieg COVID-19 najlepiej udokumentowano dla: poważnych chorób sercowo-naczyniowych (niewydolność serca, choroba wieńcowa, kardiomiopatie), chorób nowotworowych, przewlekłej choroby nerek, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), otyłości (BM I≥ 30), cukrzycy typu 2, anemii sierpowatej oraz stanów po przeszczepie narządów - podaje dr n. med. Emilia Martin, specjalista ds. badań laboratoryjnych.

We wczesnym wychwyceniu wielu nieprawidłowości zdrowotnych (m.in. cukrzycy, chorób nerek, chorób wątroby, stanów zapalnych, dyslipidemii) mogą pomóc badania laboratoryjne, które są dostępne w ramach e-Pakietu Zdrowie w dobie pandemii. W skład tego zestawu badań wchodzi 14 badań: morfologia krwi, glukoza (podstawowe badanie w kierunku cukrzycy i stanów ją poprzedzających), lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG) (jeden z głównych wskaźników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych), kreatynina z eGFR (główny laboratoryjny wykładnik funkcji nerek; wzrost stężenia kreatyniny we krwi, któremu towarzyszy spadek parametru eGFR wskazuje na niewydolność nerek), próby wątrobowe (grupa badań, pozwalająca ocenić stan wątroby i dróg żółciowych, obejmująca oznaczenie aktywności enzymów wątrobowych (ALT, AST, GGTP i ALP) oraz stężenia bilirubiny całkowitej) oraz CRP (niespecyficzny wskaźnik toczącego się stanu zapalnego. Pakiet zawiera automatyczny raport, dołączony do wyników badań.

Pakiet badań wykrywających obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2

W drugim e-Pakiecie Koronawirus SARS-CoV-2, panel przeciwciał (IgM, IgG) półilościowo oznaczane są przeciwciała powstające po kontakcie z koronawirusem SARS-CoV-2. Jest to badanie serologiczne półilościowe, które umożliwia dokładniejsze niż test jakościowy oznaczenie przeciwciał w dwóch klasach: IgG oraz IgM. Testy półilościowe w kierunku infekcji SARS-CoV-2 wykonywane są na analizatorach, wyłącznie w laboratoriach medycznych. Wynik ujemny w obu klasach (IgM oraz IgG) oznacza najpewniej brak przebytego kontaktu z wirusem SARS-CoV-2 w przeszłości. Wynik dodatni badania przeciwciał najprawdopodobniej wskazuje na przebyty kontakt z wirusem SARS-CoV-2, ale może też wskazywać na wczesną fazę infekcji.

Więcej informacji na stronie akcji: www.diag.pl/pacjent/akcja-edukacyjno-profilaktyczna-zdrowie-pod-lupa-w-dobie-pandemii/. Zakupione vouchery w e-Sklepie DIAGNOSTYKI można realizować przez 90 dni od dnia zakupu.

Kampania edukacyjno-profilaktyczna „Zdrowie pod lupą w dobie pandemii” potrwa do 30 listopada 2020 r.

Data aktualizacji: 08.10.2020,
Opublikowano: 06.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej