Panu Jerzemu wszczepiono 3 lata temu sztuczną lewą komorę serca. W torbie, którą nosi ze sobą 24h na dobę ma cały sprzęt zasilający pracę organu. Pacjent musi cały czas zasilać swoje sztuczne serce, ale jak sam mówi, jego życie niewiele się zmieniło. Jedyne, na co musi uważać to to, by nie zamoczyć podczas kąpieli wejścia, w którym kabel wchodzi do ciała.
Pan Jerzy nadal żyje aktywnie - pracuje zawodowo, podróżuje, zwiedza świat. Przez 3 lata użytkowania lewej sztucznej komory serca nie miał żadnych problemów. Zapewnia, że po przeszczepie serca, na który oczekuje, będzie mu brakować jego torby zasilającej sztuczne serce.
Operację wszczepienia implantowanego urządzenia wspomagającego niewydolne serce proponuje się pacjentom ze skrajną niewydolnością krążeniową. Objawia się ona zmęczeniem - bywa, że chorzy nie mają siły mówić, chodzić, wyjście z sypialni do łazienki może okazać się dla nich wyzwaniem.
Jedyną "wadą" tego urządzenia jest brak wyczuwalnego pulsu u pacjenta. Dzieje się tak ponieważ pompa pompuje krew w sposób ciągły.
Polecamy: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii
Operacja wszczepienia pompy - jak wygląda?
W sercu wszywany jest metalowy pierścień, do którego później przymocowywana jest pompa. Będzie ona zasysała krew z lewej komory serca. Następnie przez środek wszytego pierścienia wycinany jest otwór w lewej komorze, a potem montowana jest w nim pompa. Należy także wszczepić do aorty protezę naczyniową, która będzie odprowadzać krew z pompy. Zabieg przeprowadzany jest na bijącym sercu, ale jego funkcje na ten czas przejmuje specjalna maszyna.
Wideo prezentujące zabieg: Pompa, która wspomaga pracę serca - jak wygląda zabieg jej wszczepienia?
Operacja przeszczepu serca
Pierwszy przeszczep serca w Polsce zakończony sukcesem wykonał prof. Zbigniew Religia wraz ze swoim zespołem, 5 listopada 1985 roku w Zabrzu. Przeszczep serca jest skuteczną metodą ratowania życia u pacjentów z ostrą niewydolnością tego narządu. Jednak sam zabieg jest bardzo skomplikowany, zwłaszcza, że bardzo długo oczekuje się na dawcę, czyli osobę, u której stwierdzono śmierć pnia mózgu, a która za życie nie wyraziła sprzeciwu na bycie dawcą organów.
Warto wiedzieć: Śmierć mózgowa a śmierć pnia mózgu – świadomość, objawy, kryteria
Osoba po przeszczepie serca musi do końca życia przyjmować leki immunosupresyjne, które zapobiegają odrzuceniu narządu.
Przyczyny niewydolności serca
- niewydolność serca w następstwie kardiomiopatii rozstrzeniowej,
- uszkodzenia serca,
- wrodzone wady serca,
- bardzo zaawansowana choroba wieńcowa,
- zaburzenia rytmu serca komorowe - oporne na leczenie standardowe,
- wady zastawkowe.
Więcej: Transplantacja serca - kiedy trzeba wykonać przeszczep serca i ile się po nim żyje?