Jak wygląda życie pacjentów z ze sztucznym sercem?

Zobacz film: Serce na baterie. Jak wygląda życie pacjentów z ze sztucznym sercem? Źródło: 36,6

Panu Jerzemu wszczepiono 3 lata temu sztuczną lewą komorę serca. W torbie, którą nosi ze sobą 24h na dobę ma cały sprzęt zasilający pracę organu. Pacjent musi cały czas zasilać swoje sztuczne serce, ale jak sam mówi, jego życie niewiele się zmieniło. Jedyne, na co musi uważać to to, by nie zamoczyć podczas kąpieli wejścia, w którym kabel wchodzi do ciała.

Pan Jerzy nadal żyje aktywnie - pracuje zawodowo, podróżuje, zwiedza świat. Przez 3 lata użytkowania lewej sztucznej komory serca nie miał żadnych problemów. Zapewnia, że po przeszczepie serca, na który oczekuje, będzie mu brakować jego torby zasilającej sztuczne serce.

Operację wszczepienia  implantowanego urządzenia wspomagającego niewydolne serce proponuje się pacjentom ze skrajną niewydolnością krążeniową. Objawia się ona zmęczeniem - bywa, że chorzy nie mają siły mówić, chodzić, wyjście z sypialni do łazienki może okazać się dla nich wyzwaniem.

Jedyną "wadą" tego urządzenia jest brak wyczuwalnego pulsu u pacjenta. Dzieje się tak ponieważ pompa pompuje krew w sposób ciągły. 

Polecamy: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Operacja wszczepienia pompy - jak wygląda?

W sercu wszywany jest metalowy pierścień, do którego później przymocowywana jest pompa. Będzie ona zasysała krew z lewej komory serca. Następnie przez środek wszytego pierścienia wycinany jest otwór w lewej komorze, a potem montowana jest w nim pompa. Należy także wszczepić do aorty protezę naczyniową, która będzie odprowadzać krew z pompy. Zabieg przeprowadzany jest na bijącym sercu, ale jego funkcje na ten czas przejmuje specjalna maszyna.

Wideo prezentujące zabieg: Pompa, która wspomaga pracę serca - jak wygląda zabieg jej wszczepienia?

Operacja przeszczepu serca

Pierwszy przeszczep serca w Polsce zakończony sukcesem wykonał prof. Zbigniew Religia wraz ze swoim zespołem, 5 listopada 1985 roku w Zabrzu. Przeszczep serca jest skuteczną metodą ratowania życia u pacjentów z ostrą niewydolnością tego narządu. Jednak sam zabieg jest bardzo skomplikowany, zwłaszcza, że bardzo długo oczekuje się na dawcę, czyli osobę, u której stwierdzono śmierć pnia mózgu, a która za życie nie wyraziła sprzeciwu na bycie dawcą organów.

Warto wiedzieć: Śmierć mózgowa a śmierć pnia mózgu – świadomość, objawy, kryteria

Osoba po przeszczepie serca musi do końca życia przyjmować leki immunosupresyjne, które zapobiegają odrzuceniu narządu.

Przyczyny niewydolności serca

  • niewydolność serca w następstwie kardiomiopatii rozstrzeniowej,
  • uszkodzenia serca,
  • wrodzone wady serca,
  • bardzo zaawansowana choroba wieńcowa,
  • zaburzenia rytmu serca komorowe - oporne na leczenie standardowe,
  • wady zastawkowe.

Więcej: Transplantacja serca - kiedy trzeba wykonać przeszczep serca i ile się po nim żyje?

Data aktualizacji: 31.03.2019,
Opublikowano: 05.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej