Prof. Jacek Szaflik: Mimo pandemii niektóre zabiegi cały czas są wykonywane

Zobacz film: Czy w łzach może znajdować się znajdować koronawirus? Źródło: Zdrowie

Mimo że cały medyczny świat skoncentrował się na walce z koronawirusem SARS-CoV-2, to inne choroby nie zniknęły. Jak w czasie pandemii wyglądają wizyty u okulisty? Które zabiegi są wykonywane, a które trzeba przełożyć? Czy osoby, które mają choroby oczu powinny bardziej na siebie uważać?

Każdego dnia docierają do nas nowe informacje na temat koronawirusa SARS-CoV-2. Najnowsze badania pokazują, że patogen może się znajdować w łzach chorego. Czy faktycznie kontakt z nimi może się skończyć zakażeniem?

Wiemy, że u wielu osób chorujących na COVID-19 stwierdza się obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w obrębie łez. Tym samym jest to materiał zakaźny i przez kontakt łez z naszymi błonami śluzowymi, potencjalnie może dojść do zakażenia - mówi prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zwykłe zapalenie spojówek czy już COVID-19?

Od pewnego czasu mówi się, że jednym z objawów COVID-19 może być zapalenie spojówek. Czy można w jakiś sposób odróżnić "zwykłe" zapalenie spojówek od tego wywołanego przez koronawirusa SARS-CoV-2? Jak tłumaczy specjalista na tę chwilę nie ma badania, które umożliwiłoby takie różnicowanie.

Na szczęście to stosunkowo rzadki objaw COVID-19 i jeśli nie mamy innych objawów, to najprawdopodobniej przyczyną problemów nie jest infekcja koronawirusem - dodaje specjalista.

Jeśli już zmagamy się z takim schorzeniem trzeba pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny, np. inni domownicy nie powinni używać tego samego ręcznika co chory, gdyż grozi to przeniesieniem choroby. Trzeba sobie zdawać sprawę, że zapalenie spojówek najczęściej wywołane jest jakąś infekcją.

Jak wygląda wizyta u okulisty w czasie pandemii?

W czasie pandemii część wizyt lekarskich przeniosła się do świata wirtualnego. Niestety nie każdy problem czy dolegliwość da się wyleczyć przez telefon i spotkanie z okulistą jest konieczne. Jak wygląda wizyta u okulisty w czasie pandemii?

Pacjent przez cały czas wizyty w placówce powinien mieć maseczkę oraz rękawiczki. Dodatkowo przy wejściu do placówki pacjent proszony jest o dezynfekcję dłoni. Podczas badania lampą szczelinową może się zdarzyć, że lekarz będzie musiał zdjąć gogle ochronne, aby móc dokładnie zbadać pacjenta - mimo że między lekarzem a badanym jest specjalna przesłona - to prosimy pacjenta, aby w czasie badania nic nie mówił - dodaje specjalista.

Które zabiegi są wykonywane, a które trzeba przełożyć?

Wirus spowodował, że szpitale zaczęły odwoływać planowane zabiegi. Czy w przypadku chorób oczu też można sobie pozwolić na takie odroczenie? Jak mówi prof. Szaflik istnieje grupa zabiegów, które mimo pandemii musiały zostać wykonane. Dotyczy to przede wszystkim tych zabiegów, których odroczenie wiązałoby się z częściową lub całkowitą utratą wzroku.

Do wykonywanych zabiegów należą m.in te związane z jaskrą, odwarstwieniem siatkówki. Nie przerywa się także terapii zwyrodnienia plamki żółtej. W przypadku pacjentów z zaćmą możliwe jest przełożenie operacji - dodaje specjalista.

Data aktualizacji: 21.05.2020,
Opublikowano: 21.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej