Na raka umiera więcej osób niż na COVID-19. Jak wygląda leczenie onkologiczne w czasie pandemii?

Fot: Ridofranz / gettyimages.com

Wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 spowodował, że osoby przewlekle chore mają znacznie utrudniony dostęp do lekarza, nie mogą  też regularnie wykonywać badań. W tej grupie znajdują się także pacjenci onkologiczni. Jak wygląda leczenie nowotworów w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2?

Specjaliści podkreślają, że osoby przewlekle chore, w tym na nowotwory, znajdują się w grupie ryzyka. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo zakażenia pacjenci powinni nie tylko przestrzegać podstawowych zasad higieny, ale przede wszystkim w ogóle nie wychodzić z domu. Problem pojawia się w sytuacji, gdy chory musi udać się do szpitala na leczenie, które ratuje mu życie.

Nie tylko koronawirus

W Polsce każdego dnia umiera ok. 1000 osób. Przyczyną tych zgonów nie jest jednak koronawawirus, a choroby układu krążenia lub nowotwory. Pacjenci z tej ostatniej grupy znajdują się obecnie w trudnej sytuacji. Spora część placówek wstrzymała odwiedziny i ograniczyła liczbę przyjmowanych pacjentów.

Osoby, które mają zaplanowaną wizytę muszą skontaktować się ze szpitalem i dowiedzieć się czy wizyta jest aktualna, czy też została przełożona.

Coraz więcej placówek wprowadziło telekonsultacje, dzięki czemu spora część wizyt odbywa się wirtualnie. Jeśli chory musi pojawić się w placówce, powinien przestrzegać wszystkich środków bezpieczeństwa, które wprowadził szpital. Polskie Towarzystwo Onkologiczne apeluje do pacjentów, którzy muszą stawić się w placówce, aby trzymali się wyznaczonych godzin wizyty i - jeśli to możliwe - przychodzili do szpitala bez osób towarzyszących. Wyjątkiem są jedynie ci pacjenci, którzy potrzebują wsparcia opiekuna (musi być on zdrowy). 

Zobacz film i dowiedz się na czym polega praca onkologa:

Zobacz film: Onkolog - czym zajmuje się lekarz onkolog? Źródło: Getty Images / iStock

Leczenie onkologiczne. Gdzie szukać pomocy w czasie pandemii?

Mimo że pandemia zmieniła działanie służby zdrowia, to pacjenci pierwszorazowi na wizytę u onkologa czekają tyle samo, czyli ok.2-3 tygodni. W niektórych przypadkach wizyta może przesunąć się o kilka dni. Przesunięcia są zazwyczaj spowodowane ograniczoną liczbą personelu, który danego dnia pracuje. 

Sytuacja wygląda inaczej w małych ośrodkach. Tam faktycznie chorzy mają spore kłopoty z dostaniem się do specjalisty. Zatem, co zrobić? Najlepiej zgłosić się do dużych placówek, które specjalizują się tylko i wyłącznie w leczeniu nowotworów. W tych szpitalach zabiegi wykonywane są planowo, przekładane są jedyne badania, których nie trzeba wykonywać natychmiast i chory może poczekać.

Skontaktowanie się z dużą placówką to najlepszy i najskuteczniejszy sposób, aby mieć stały kontakt z lekarzem i kontynuować terapię.

Leczenie onkologiczne w czasie pandemii

Forma i sposób leczenia zależą przede wszystkim od stanu pacjenta i rodzaju nowotworu, z którym walczy. Aby ograniczyć przemieszczanie się chorych z tej grupy, tam gdzie jest to możliwe, pacjentom onkologicznym wydaje się leki do domu. W obecnej sytuacji farmaceutyki za chorego może odebrać ktoś z rodziny.

Aktualne informacje dla pacjentów onkologicznych oraz najnowsze zalecenia można znaleźć na stronach internetowych szpitali i ośrodków onkologicznych:

Województwo dolnośląskie

Województwo kujawsko-pomorskie

Województwo lubelskie

Województwo lubuskie

Województwo łódzkie

Województwo małopolskie

Województwo mazowieckie

Województwo opolskie

Województwo podkarpackie

Województwo podlaskie

Województwo pomorskie

Województwo śląskie

Województwo świętokrzyskie

Województwo warmińsko-mazurskie

Województwo wielkopolskie

Województwo zachodniopomorskie

Data aktualizacji: 23.04.2020,
Opublikowano: 21.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej