Jak wydłuża się kości? Poznajcie historię pana Przemka

Zobacz film: Innowacyjna metoda wydłużenia kości - historia Pana Przemka Źródło: 36,6

Pan Przemek był instruktorem narciarstwa. Niestety wypadek samochodowy sprawił, że lekarze musieli skrócić mu jedną nogę. Na szczęście specjaliści potrafią już pomóc takim pacjentom i sprawić, że odzyskają dawną sprawność.

Choć może się to wydawać dziwne, ale wydłużanie kości nie jest w medycynie żadną nowością. Prawie siedemdziesiąt lat temu radziecki lekarz opracował metodę (tzw. metoda Ilizarowa) wydłużania kości. Polega ona na przecięciu kości i stopniowym przesuwanie powstałych odłamów przy pomocy specjalnego stelarza. Metoda ta pozwala wydłużyć kość o milimetr na dobę. Skórę, kości i mięśnie przebija się specjalnymi drutami. Następnie łączy się je ze specjalnym "rusztowanie", które trzeba nosić nawet kilka miesięcy. Mimo że opracowany przez radzieckiego ortopedę sposób jest bardzo skuteczny, to dzisiaj powoli się od niego odchodzi.

Wydłużaniem kości zajmuje się dr Konrad Słynarski, ortopeda. Specjalista opracował metodą wydłużania kości z użyciem magnesu. Właśnie taki zabieg przeszedł pan Przemek, który po wypadku samochodowym miał zmiażdżoną nogę. Jedyną szansą na uratowanie kończyny było skrócenie jej o pięć centymetrów.

Nowatorska metoda wydłużania kości opracowana przez dr. Konrada Słynarskiego polega na wprowadzeniu do kości specjalnego gwoździa, który ma w sobie silnik napędzany polem magnetycznym. Całe urządzenie jest sterowane przez komputer i aby rozpocząć proces wydłużania kości, do kończyny, w której znajduje się gwóźdź przykłada się specjalny magnes. Pozwala to wydłużyć kość o milimetr dziennie.

Pan Przemek przeszedł taki zabieg dziesięć miesięcy temu. Jak dzisiaj czuje się? Czy ma szanse wrócić do jazdy na nartach? Dowiecie się tego z powyższego filmu!

Data aktualizacji: 24.11.2019,
Opublikowano: 22.11.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej