Jak włożyć tampon? Porady dotyczące komfortowej aplikacji

Fot: bilderstoeckchen / fotolia.com

Tampony to niezwykle wygodny sposób na radzenie sobie z miesiączką. Są znacznie bardziej higieniczne od podpasek, a mimo to wciąż wzbudzają liczne kontrowersje. Wiele kobiet nie ma pewności, jak poprawnie włożyć tampon, by uchronić się przed przeciekaniem i dyskomfortem.

Tampony zyskują na popularności zwłaszcza wśród nastolatek i młodych kobiet. Pozwalają nosić ulubione ubrania bez obaw, że coś się na nich odznaczy lub że pozostaną na nich ślady, jak często zdarza się w przypadku podpasek.

Odwieczny problem – tampony czy podpaski?

Obecnie dostępne środki higieny osobistej przewyższają wygodą i skutecznością te, które stosowały kobiety jeszcze kilkadziesiąt lat temu, takie jak zwykła wata czy kawałki bawełnianych materiałów. Dobór odpowiednich środków higienicznych w celu ochrony podczas okresu – tamponów, podpasek czy tzw. kubeczków menstruacyjnych – zależy od upodobań i stylu życia kobiety. Istotna jest także kwestia obfitości miesiączek.

Tampony mogą bez obaw o błonę dziewiczą stosować dziewczęta i kobiety, które nie odbyły jeszcze stosunku seksualnego. Jej uszkodzenie może nastąpić wtedy, gdy jest ona bardzo cienka lub w całości przesłania wejście do pochwy. Zbyt duży bądź nieostrożnie zaaplikowany tampon także może przyczynić się do jej zerwania – zdarza się to jednak niezwykle rzadko.

Wędrówki” tamponu w głąb ciała również są mitem. Kanał szyjki macicy jest zbyt wąski, by środek higieniczny mógł się przesunąć w głąb niej. Ponadto właściwie zaaplikowany tampon jest utrzymywany w odpowiednim miejscu przez mięśnie pochwy. Jeżeli natomiast kobieta czuje, że jego fragment z jakiejś przyczyny został wewnątrz jej ciała, powinna użyć podpaski zamiast aplikować kolejny tampon – tym sposobem resztki prawdopodobnie wydostaną się na zewnątrz wraz z krwią. Czasami takie pozostałości mogą przyczynić się do infekcji, dlatego jeśli podejrzewa się, że jakiś element utkwił w pochwie, niezwłocznie należy udać się do ginekologa.

Podpaski natomiast mogą stanowić innego rodzaju niebezpieczeństwo – głównie te o wysokiej chłonności. Absorbenty, czyli specjalne związki chemiczne, którymi są one nasycone, u części kobiet mogą powodować alergię objawiającą się pieczeniem okolicy warg sromowych.

Jak włożyć tampon?

Po umyciu i osuszeniu rąk należy wyjąć produkt z opakowania, rozwinąć sznureczek i trzymając tampon w jednej ręce, drugą rozchylić wargi sromowe i umieścić go w wejściu do pochwy. Następnie należy go popychać jednocześnie w górę i lekko do tyłu.

Co ile czasu należy zmieniać tampon?

Bezpieczny czas jednorazowego korzystania z tamponu wynosi od 2 do 4 godzin. Nie trzeba zmieniać go przy każdym korzystaniu z toalety. Należy jednak przytrzymać sznureczek, aby się nie zamoczył.

Czy tampony są bezpieczne? Endometrioza i zespół wstrząsu toksycznego

Podczas krwawienia miesięcznego, fragmenty złuszczonej śluzówki macicy, czyli endometrium mogą cofać się i wszczepiać m.in. do jajowodów, a stamtąd przenikać do jamy brzusznej, jajników, jelit oraz ścian pęcherza. Mogą wnikać też w ściany innych narządów – ten proces może trwać nawet do kilku lat. Taki stan chorobowy nazywany jest endometriozą. Może ona przebiegać bezobjawowo, jednak często towarzyszą jej bolesne stosunki, problemy z zajściem w ciążę, obfite i bolesne miesiączkowanie, plamienia, a ponadto ślady krwi w moczu lub kale, które świadczą o zagnieżdżeniu się złuszczonych komórek śluzówki macicy w ścianach pęcherza lub odbytu. Mitem jest jednak to, że tampon może blokować ujście krwi i przyczyniać się do powstania endometriozy.

Niewłaściwe zakładanie tamponu, ale przede wszystkim jego zbyt długie trzymanie w pochwie może doprowadzić także do wystąpienia tzw. zespołu wstrząsu toksycznego. Ten stan pojawia się w wyniku działania bakterii Staphylococcus aureus. Występuje ona naturalnie u zdrowych osób w pochwie i wewnątrz nosa. Jednak istnieją jej szczepy, które wytwarzają toksyny przyczyniające się do powstania zespołu wstrząsu toksycznego – pojawia się on wtedy, gdy organizm nie produkuje odpowiednich przeciwciał. Bakterie te występują u części zdrowych kobiet, dawniej przy stosowaniu bardzo chłonnych tamponów, długo utrzymywanych w pochwie częściej mogło dojść do wstrząsu wywołanego tamponami. W obecnych czasach jest to właściwie rzadkość.

Objawy zakażenia są podobne do tych charakterystycznych dla grypy. Są to: wymioty, omdlenia, uczucie słabości podczas stania i zawroty głowy, biegunka, podwyższona temperatura ciała (powyżej 38°C), bóle mięśni oraz wysypka na ciele. Nie zawsze występują wszystkie spośród nich. Jeżeli takie objawy pojawiają się podczas używania tamponów, warto skonsultować ten stan z lekarzem, obowiązkowo informując go o stosowaniu takiego środka higieny osobistej.

Aby ustrzec się przed zespołem wstrząsu toksycznego, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad higieny. Przede wszystkim niezbędne są regularne zmiany tamponów oraz stosowanie podpaski co najmniej raz w ciągu doby, zwłaszcza jeżeli kobieta śpi dłużej niż 8 godzin. Tampon aplikowany na noc należy umieścić bezpośrednio przed pójściem spać i usunąć niezwłocznie po przebudzeniu. Dobór środków higieny osobistej powinien zależeć od obfitości krwawienia – warto wybierać te o możliwie najmniejszym stopniu chłonności, ale dopasowanym do sytuacji.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej