Jak w czasie pandemii wykonuje się badania obrazowe?

Fot: Kateryna Kukota / gettyimages.com

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 zamiast do lekarza umawiamy się  teleporadę czy wideo czat z lekarzem. Niestety nie wszystko można załatwić wirtualnie i w sytuacji, gdy konieczne jest wykonanie badania obrazowego trzeba stawić się w placówce. Czy w obecnej sytuacji można wykonać je bezpiecznie?

Jak w czasie pandemii działają placówki, które wykonują badania obrazowe?

Anna Czepita, Manager Effi Orthopedic Clinic: W obliczu pandemii nie powinniśmy się całkowicie „zamykać na pacjenta”, gdyż pojawienie się zagrożenia związanego z zakażeniem koronawirusem nie spowodowało zmniejszenia liczby pacjentów, którzy wymagają szybkiej diagnostyki i porady medycznej. Dlatego przeorganizowaliśmy swoje działania tak, aby zapewnić pacjentom potrzebne leczenie i najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wykonujemy wszystkie badania obrazowe, które były dotychczas u nas dostępne tj. rezonans magnetyczny, tomografię komputerową i badania rentgenowskie. Nie ograniczamy się przy tym wyłącznie do badań pilnych, lecz wykonujemy pełny zakres potrzebnej pacjentowi diagnostyki.

Robert Ferenc, Dyrektor Generalny Centrum Medycyny Sportowej: Sytuacja jest bardzo trudna. Pandemia zmienia i rewitalizuje nasze dotychczasowe pojmowanie biznesu. Nie wiemy, jak długo ten stan się jeszcze utrzyma, ale pomimo tych trudności - miejmy nadzieję przejściowych - poradzimy sobie.

Marcin Ambroziak - Dyrektor MRI Diagnostyka: Jako placówka dedykowana do wykonywania wyłącznie wysokospecjalistycznych i wysokojakościowych badań rezonansem magnetycznym, ograniczyliśmy do minimum możliwość pojawienia się potencjalnych zakażeń COVID-19 wśród naszych pacjentów oraz naszego personelu. W dalszym ciągu pracujemy w dotychczas zaplanowanych godzinach pracy.

W jaki sposób chronieni są pacjenci i personel?

Effi Orthopedic Clinic: Zgodnie z ogólnokrajowymi zaleceniami obowiązuje noszenie maseczek ochronnych. Jeżeli z jakiegoś powodu pacjent takiej maseczki nie posiada, może ją u nas zakupić za symboliczną opłatą. Przychód ze sprzedaży - przeznaczamy na zakup masek ochronnych dla pracowników medycznych innych szpitali. Dodatkowo przed wejściem do placówki umieściliśmy bezdotykowy, automatyczny dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, każdy z pacjentów otrzymuje także jednorazowe rękawiczki. Ze względów bezpieczeństwa ustaliliśmy również limit osób, które mogą zostać przyjęte w danym czasie – pacjenci są zapisywani na badania w większych niż dotychczas odstępach oraz proszeni, jeśli ich stan zdrowia na to pozwala, o przybycie na badanie bez osób towarzyszących i zachowanie większego dystansu. Zapewniamy również odpowiednią ochronę naszym pracownikom, dlatego zostali oni wyposażeni w środki ochrony osobistej, dzięki którym możemy bezpiecznie wykonywać wszystkie oferowane przez nas badania.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o badaniu ultrasonograficznym:

Zobacz film: Co to jest ultrasonografia? Źródło: Getty Images / iStock

Centrum Medycyny Sportowej: W trosce zdrowie naszych pracowników, a także pacjentów podjęliśmy dodatkowe decyzje i obostrzenia minimalizujące zagrożenie. Wszystkie są zgodne z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia, WHO, a nawet Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego. Należą do nich, m.in. wydłużenie przerw między badaniami na dodatkową dezynfekcję aparatów, po ankiety epidemiologiczne nie wyłączając pomiaru temperatury u pacjentów w pracowniach diagnostycznych MRI i TK.

MRI Diagnostyka: Na czas epidemii zostały wydłużone sloty czasowe na badania, w ten sposób, aby żaden pacjent nie spotkał drugiego w placówce, a personel miał czas na odkażenie wszystkich powierzchni pomiędzy badaniami. Ponadto każdy otrzymuje maseczkę jednorazową, płyn dezynfekcyjny oraz komplet rękawiczek jednorazowych.

Chcesz wykonać badanie obrazowe? Kliknij tutaj i umów badanie!

Jakie zachowania pacjentów obserwujecie w okresie pandemii koronawirusa?

MRI Diagnostyka: Pacjenci podchodzą bardzo poważnie do obostrzeń ustanowionych przez Państwo oraz do naszych próśb. W związku z wprowadzonymi w naszej pracowni zasadami, mającymi na celu wyeliminowanie mijanie się pacjentów, prosimy o punktualne przybywanie na umówione godziny badań oraz w miarę możliwości o ograniczenie ilości osób towarzyszących. Jeżeli zdarzy się, że pacjent pojawi się wcześniej, a nie zakończymy jeszcze wszystkich czynności dezynfekcyjnych po poprzednim badaniu, Pacjenci ze zrozumieniem oczekują na swoją kolej przed wejściem do pracowni.

Centrum Medycyny Sportowej: Podkreślić należy pełne zrozumienie powagi problemu przez pacjentów i są one na ogół zgodne z oczekiwaniami w przestrzeganiu zasad wprowadzonych w placówkach takich jak CMS. Dotyczą one nas wszystkich jak noszenie masek jednorazowych czy dezynfekcja rąk, itp.

Jakie badania mogą obecnie wykonywać pacjenci?

MRI Diagnostyka: Wszystkie, które były wykonywane przed pandemią. Ograniczona jest jedynie ich ilość.

Effi Orthopedic Clinic: Wykonujemy wszystkie oferowane przez nas badania obrazowe. Jako jedni z nielicznych w Krakowie, oferujemy pacjentom możliwość omówienia wyniku badania bezpośrednio po jego wykonaniu. Wprowadziliśmy jedynie ograniczenia w ilości wykonywanych badań w danym czasie, po to, aby zminimalizować kontakt pomiędzy pacjentami.

Centrum Medycyny Sportowej: Wykonujemy wszystkie badania począwszy od MRI poprzez TK, USG, RTG, EEG i EMG. Zapewniamy ciągłość leczenia u naszych pacjentów przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Jaka jest obecnie skala wykonywanych badań w porównaniu do okresu przed epidemią?

MRI Diagnostyka: Początkowo ilość wykonywanych badań drastycznie spadła, jednak w tej chwili zgłasza się do nas coraz więcej pacjentów, którzy przestają już sobie radzić ze swoimi dolegliwościami bólowymi, lub którym odwołano zaplanowane badania w ramach NFZ.

Effi Ortopedic Clinic: Liczba badań spadła o ponad 50%.

Centrum Medycyny Sportowej: Mówimy o spadku blisko 50%.

Kiedy wykonuje się badanie rezonansem magnetycznym? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Na czym polega rezonans? Źródło: Getty Images / iStock

Z jakimi problemami obecnie zgłaszają się pacjenci?

MRI Diagnostyka: Obecnie zgłasza się do nas coraz więcej pacjentów mocno bólowych. Są to często pacjenci, którzy w wyniku obostrzeń zrezygnowali czasowo z zabiegów fizjoterapeutycznych, co niestety bardzo negatywnie wpłynęło na stan ich zdrowia. Coraz częściej pojawiającą się grupą są również osoby nie mogące znaleźć pomocy w publicznej służbie zdrowia, np. z powodu zamknięcia szpitala i odwołania badań zaplanowanych ponad rok temu w ramach NFZ, czy osób, którym odmawia się badań obrazowych pomimo zgłoszenia się na SOR.

Effi Orthopedic Clinic: Na przestrzeni ostatnich tygodni zaobserwowaliśmy trzy grupy pacjentów. Pierwsza, to pacjenci onkologiczni i przewlekle chorzy, którzy wymagają cyklicznych badań kontrolnych i muszą mieć wykonane badania na cito. Kolejna grupa to pacjenci po urazach oraz te osoby, którym na skutek pracy wykonywanej z domu, najczęściej w pozycji siedzącej, przed ekranem komputera, nasiliły się dolegliwości bólowe głowy i kręgosłupa. Ostatnią grupę pacjentów stanowią osoby, które miały już wcześniej zlecone wykonanie badań obrazowych, a których nie wykonały z uwagi na brak czasu, a obecnie w związku z pracą zdalną i większą elastycznością czasową mogą sobie pozwolić na zrealizowanie zaleceń.

Centrum Medycyny Sportowej: Najczęściej są to urazy głowy, kończyn i wiele innych.

Czy udzielacie Państwo teleporady lub konsultacji online uzupełniających diagnostykę obrazową?

MRI Diagnostyka: W celu ograniczenia personelu w placówce, a tym samym potencjalnych źródeł zakażenia, wszyscy nasi lekarze pracują w systemie teleradiologii – opisują badania zdalnie z domu, mając jednocześnie dostęp do aktualnie wykonywanego badania, tak aby przypadki pilne, były właśnie w takim trybie opisywane i kierowane na odpowiednie leczenie. Dodatkowo zachęcamy pacjentów do tego, aby sprawdzali swoje wyniki online w specjalnie stworzonym dla nich serwisie.

Effi Orthopedic Clinic: W przypadku części naszych usług jest możliwość telefonicznego omówienia wyniku badania, jednak ich skala jest ograniczona do pojedynczych przypadków. Trzeba pamiętać, że radiologiczny obraz ewentualnych zmian powinien być zawsze skonfrontowany z badaniem klinicznym pacjenta i jego dolegliwościami.

Centrum Medycyny Sportowej: Jako ośrodek leczniczo-rehabilitacyjny z kompleksową diagnostyką obrazową specjalizujemy się w terapii urazów ortopedycznych. Nie wszystkie problemy zdrowotne naszych pacjentów jesteśmy w stanie zdiagnozować przy użyciu teleporad – czyli e-wizyt. Rozwiązania z pola telemedycyny dają szansę ułatwić i zachować ciągłość świadczeń, choć z uwagi na wyżej wspomniany charakter świadczeń medycznych i specyfikę CMS nasze usługi będą realizowane w trybie stacjonarnym dotyczy to badań USG, RTG, rezonansu magnetycznego 3T czy tomografii komputerowej. Pacjent ma możliwość uzyskać w CMS e-recepty czy e – zwolnienie.

Data aktualizacji: 18.05.2020,
Opublikowano: 12.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej