Co łączy zgagę i zaćmę? Kolejny odcinek 36,6°C! Oglądaj w sobotę, 29 września, o godz. 18.00!  

Sobota 29 września, godzina 18.00 – zasiądźcie przed telewizorami i obejrzyjcie 36,6 - najzdrowszy program w telewizji. Co tym razem dla was przygotowaliśmy? Będą ryby, zaćma, zgaga i... mięśniaki macicy! 

Z ryb większość Polaków najbardziej lubi... schabowego. Podobnie ma Czesław, z zawodu hydraulik, z zamiłowania kucharz i kabareciarz. Jego ulubione danie to boczek, od ryb stroni, bo jak twierdzi, niewiele o nich wie. I właśnie dlatego Ewa Drzyzga z prof. Krzysztofem Łabuzkiem postanowili wysłać go nad morze... Czego się tam dowiedział? Przede wszystkim, które ryby są naprawdę świeże, bo złowione w polskim morzu, a nie w Chinach. Po drugie, czy mrożone ryby są gorsze niż te świeże.

Macica średnio mierzy około 7 cm i jest wielkości mandarynki. Kiedy kobieta spodziewa się dziecka, macica powiększa się mniej więcej do rozmiaru dyni. To najbardziej rozciągliwy i najsilniejszy kobiecy mięsień… Ten mięsień jest atakowany przez niezłośliwe nowotwory: mięśniaki. Mięśniaki przestają być aktywne dopiero w okresie menopauzy.... Szacuje się, że 40 proc. Polek ma mięśniaki, ale nie wszystkie się leczą. Czy to błąd? Na to i na inne pytania odpowie Ewie zaproszony lekarz specjalista.

Większość z nas miewa zgagę, odczuwalną jako pieczenie w przełyku. Dlaczego nie powinniśmy jej ignorować? Jeśli pojawia się częściej niż raz w tygodniu i jest uporczywa, może być objawem choroby refluksowej, którą należy leczyć. Dlaczego nie powinniśmy ignorować refluksu? Wywołane kwasami nadżerki i owrzodzenia przełyku mogą skończyć się nowotworem. Jakich objawów, poza wspomnianą już zgagą, nie wolno nam przegapić? Jakim badaniom się poddać, żeby dobrze się zdiagnozować? Wreszcie czym oprócz leków łagodzić objawy refluksu? Na wszystkie te pytania odpowie prof. Krzysztof Łabuzek.

Zaćma zwana jest też kataraktą. Prawdopodobnie każdy z was zna co najmniej jedną starszą osobę, która niedługo zachoruje albo u której już zdiagnozowano chorobę. Na operację czekać można latami, gdyż kolejki w NFZ są bardzo długie. 3 miesiące temu weszły w życie nowe zasady kwalifikowania do operacji usunięcia zaćmy. Co to oznacza dla chorych, czy wciąż lepiej operować się za granicą czy już nie? Wszystkiego dowiecie się w sobotę 29 września o godzinie 18.00.

Kolejny odcinek programu 36,6 °C już w najbliższą sobotę o 18.00! Jakie tematy zostaną poruszone? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Co nas czeka w kolejnym odcinku programu 36,6? Źródło: 36,6.


Data aktualizacji: 28.09.2018,
Opublikowano: 26.09.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

swiadomy 29.09.2018r.

Przecież ryby z bałtyku to jest skażone świństwo, tym wszystkim co wpływa do morza i tym co tam na dnie pozostało z czasów wojny na dnie w beczkach , jedzone zbyt często zagrażają zdrowiu. A ryby hodowlane to nie tylko to że karmione paszą tylko niektórzy hodowcy ładują antybiotyki nawet bez potrzeby,aby zapobiec stratą w hodowli.Jeśli już nie ma wyjścia i trzeba zjeść coś z bałtyckiego szamba to tylko chude ryby,gdyż większość toksyn odkłada się w tłuszczach.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej