Jak usunąć włókniaki? Czy można zrobić to domowym sposobem?

Fot: Melpomene / fotolia.com

Usuwanie włókniaków najczęściej nie jest konieczne z innych względów niż kosmetyczne, mimo to wiele osób decyduje się na takie zabieg. Te niegroźne zmiany skórne można usunąć poprzez wymrażanie, laseroterapię lub laserem.

Usuwanie włókniaków jest niegroźne, niebolesne i stosunkowo tanie, dlatego osoby, które zmagają się z tym problemem, powinny rozważyć taki krok. Przed podjęciem decyzji należy się skonsultować z dermatologiem, który potwierdzi, że zauważone zmiany skórne zostały odpowiednio rozpoznane.

Co to są włókniaki?

Włókniaki to łagodne zmiany nowotworowe, które mogą się pojawiać w różnych miejscach na ciele. Przypominają wyglądem drobną kaszkę, grudki, bądź guzki. Nie stanowią one podstaw do niepokoju, ponieważ są niegroźnymi zmianami skórnymi. Jednak u osób, które mają tendencje do ich powstawania, z wiekiem może się ich tworzyć coraz więcej. Choć nie ma wskazań medycznych do usuwania włókniaków, to zabiegi takie wykonuje się bardzo często, ze względu na to, że bywają one dużym problemem estetycznym.

Zobaczcie czym są włókniaki:

Zobacz film: Włókniaki - czym są? Źródło: 36,6

Włókniaki mogą być typu miękkiego i wtedy:

  • mają postać kulistych guzków o wielkości od paru milimetrów do centymetra,
  • mogą pojawiać się na powierzchni skóry lub wisieć na jej pasku, przypominającym włos,
  • są w kolorze skóry lub brunatnym,
  • są miękkie w dotyku,
  • mogą pojawiać się w większej ilości,
  • najczęściej powstają na szyi, dekolcie i w zgięciach skóry, takich jak pachy, piersi, pachwiny, czasem pojawiają się też na powiekach lub w dowolnym innym miejscu na ciele,
  • najczęściej występują u kobiet po menopauzie, ale mogą pojawić się u każdego.

Włókniaki twarde z kolei:

  • przybierają postać małego guzka,
  • występują pojedynczo,
  • są twarde w dotyku i mogą mieć szorstką lub gładką powierzchnię,
  • przybierają kolor od czerwonego do brunatnego,
  • najczęściej pojawiają się na kończynach.

Charakterystyczną cechą włókniaków jest to, że nie wywołują żadnych dolegliwości – nie bolą, nie swędzą, nie sączy się z nich płyn. Każda zmiana o takich cechach, szczególnie nagle się pojawiająca lub intensywnie powiększająca, powinna być jak najszybciej skonsultowana z dermatologiem.

Jak usunąć włókniaki?

Usuwanie włókniaków jest stosunkowo proste i można je przeprowadzić przy wykorzystaniu krioterapii, laseroterapii i elektroterapii. Niektóre osoby twierdzą również, że można się ich pozbyć dzięki sposobom domowym. Należy jednak pamiętać, że jeżeli u kogoś występują tendencje do pojawiania się tych zmian, bardzo prawdopodobne, że po usunięciu jednych włókniaków pojawią się nowe.

Laserowe usuwanie włókniaków

Laserowe usuwanie włókniaków polega na wypaleniu zmiany skórnej skoncentrowaną wiązką światła o bardzo wysokiej temperaturze. Zalety tak przeprowadzonego zabiegu to między innymi:

  • mało inwazyjny charakter – laserem traktuje się tylko włókniaka i nie uszkadza to zdrowej skóry,
  • bezbolesność – niektóre osoby odczuwają jedynie lekkie pieczenie,
  • szybkość gojenia – po zabiegu pozostaje mały strupek, który odpada w przeciągu dwóch tygodni,
  • zabieg nie wiąże się z koniecznością stosowania się do specjalnych zaleceń po jego wykonaniu,
  • brak ryzyka zakażenia chorobami – zabieg nie narusza skóry, dzięki czemu nie ma ryzyka zachorowania na HIV lub żółtaczkę,
  • bardzo dobre efekty kosmetyczne.

Istnieje jednak wiele przeciwwskazań do stosowania zabiegów z wykorzystaniem lasera, takich jak stosowanie niektórych leków, choroby skóry, choroby autoagresywne czy nowotwory.

Zobaczcie na filmie, jak usuwa się włókniaki:

Zobacz film: Włókniaki - jak się je usuwa? Źródło: 36,6

Usuwanie włókniaków z użyciem krioterapii

Krioterapia polega na usuwaniu zmian skórnych poprzez wymrażanie ich ciekłym azotem. Tak potraktowane tkanki obumierają i odpadają. Obecnie metoda ta jest coraz rzadziej polecana, ze względu na to, że jej stosowanie często pozostawia po sobie blizny.

Chirurgiczne usuwanie włókniaków

Włókniaki można też usunąć chirurgicznie. Jest to sposób polecany w przypadku większych zmian. Pozostawia po sobie delikatną bliznę.

Usuwanie włókniaków z wykorzystaniem elektrokoagulacji

Elektrokoagulacja to zabieg usuwania zmian skórnych z wykorzystaniem prądu. Jest to bezpieczna i nowoczesna metoda, ale w przypadku większych zmian wiąże się z koniecznością zastosowania znieczulenia miejscowego. Nie mogą z niej korzystać osoby z rozrusznikiem serca, zaburzeniami krzepnięcia, cukrzycą oraz kobiety w ciąży.

Jak usunąć włókniaki domowym sposobem?

W odpowiedzi na pytanie jak pozbyć się włókniaków, można znaleźć wiele domowych sposobów. Przed sięgnięciem po nie warto jednak skonsultować się z dermatologiem i upewnić, czy zmiana, którą chce się w ten sposób leczyć, na pewno jest włókniakiem oraz czy planowana metoda nie wyrządzi więcej szkody niż pożytku.

Najczęściej polecanym domowym sposobem na usunięcie włókniaków miękkich było bardzo ciasne obwiązanie ich nitką, tak aby uniemożliwić dopływ krwi do zmiany skórnej. W wyniku tego obumiera ona i odpada. Proponowano także nacieranie zmian skórnych różnymi owocami i warzywami. Choć dawniej metody te były uznawane za skuteczne i bezpieczne, dziś budzą wiele obaw ze strony środowisk medycznych. Z włókniakami nie powinno się eksperymentować, a stosowanie takich metod niesie ze sobą ryzyko powikłań w postaci nadkażeń bakteryjnych, brzydkich i niegojących się ran oraz blizn. 

Data aktualizacji: 09.12.2018,
Opublikowano: 30.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

nick 29.09.2018r.

Strasznie to wyglada,kobieta choc probuje sie maskowac jednak niestety widac w jej oczach ze przezyla koszmar.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej