Jak trenować mózg i po czym poznać, że wymaga on treningu? Jak sprawna jest pamięć Ewy Drzyzgi?

Zobacz film: Czy mózg można trenować? Źródło: 36,6

Test sprawdzający naszą pamięć jest bardzo prosty - pacjentowi pokazuje się przez 10 sekund planszę z obrazkami, z której ma zapamiętać jak najwięcej szczegółów. 

Potem zadawanych jest sześć pytań dotyczących szczegółów z obrazka. Średni wynik to 4 punkty na 6, wynik poniżej powinien zaniepokoić i skłonić pacjenta do ćwiczenia pamięci. Jak to zrobić? Ćwiczyć pamięć można za pomocą robienia notatek, liczenia w pamięci, chodzenia do galerii sztuki, słuchania muzyki, co ćwiczy kreatywność. Rysowanie, malowanie, pisanie sprawia, że mózg lepiej przetwarza informacje. 

Stanisław Łobodziak, biolog pracujący w Centrum Nauki Kopernik uważa, że wytrenować można każdy mózg. Trzeba tylko go używać! Co ciekawe wielu nauczycieli popełnia błędy podczas nauczania - np. ograniczając swobodę ruchów uczniów. Mózg współpracuje z ciałem, często zapamiętujemy coś np. chodząc po pokoju lub bawiąc się długopisem. Nauczyciele  nie powinni zabraniać tego uczniom na lekcji. 

Często uczniowie zapytani o coś kierują wzrok w lewy górny róg, co oznacza, że szukają informacji w pamięci długotrwałej. Jeśli nauczyciel powie wtedy "Patrz na mnie" to jest to duży błąd.

Ewa Drzyzga, prowadząca program 36,6°C poddała się testowi sprawdzającemu jej pamięć. Na 6 pytań odpowiedziała poprawnie na 5, dzięki czemu nie musi obwiać się o problemy z pamięcią. Jednak ćwiczyć należy zawsze!

Data aktualizacji: 08.05.2018,
Opublikowano: 08.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej