Jak szybko samodzielnie i tanio pozbyć się wągrów (zaskórników)?

Fot: emilijamanevska / stock.adobe.com

Wągry (zaskórniki) są wynikiem nadmiaru łoju (sebum), który blokuje ujście porów skóry. Sebum zawiera ciemny pigment (melaninę), która ulega utlenieniu i staje się czarna. Dlatego wągry mają ciemny kolor. 

Wągry (zaskórniki) uważane są za łagodną formę trądziku, choć czasami mogą przyjąć formę ostrzejszych, zapalnych zmian trądzikowych. Występują w postaci stanu niezapalnego (zaskórnikowego), zapalnego wyprysku z wydzieliną ropną oraz grudek lub guzków (głębokich zmian zapalnych, które mogą być bolesne).

Wągry (zaskórniki) – dlaczego powstają?

Nadmiar produkcji sebum w gruczołach łojowych przy mieszkach włosowych powoduje blokadę ich ujść, stan zapalny i powstanie wągrów. Dochodzi do tego często przez zmiany hormonalne, dające się odczuć zwłaszcza w okresie dojrzewania. Rzadziej wągry występują z powodu miesiączki, ciąży czy antykoncepcji hormonalnej. Nadmiar hormonów androgennych u dorosłych kobiet może zwiększać ryzyko wystąpienia zaskórników i innych form trądziku, a także hirsutyzmu (nadmierny porost włosów). Inne czynniki związane z trądzikiem i powstawaniem zaskórników obejmują: kosmetyki, niewłaściwe oczyszczanie twarzy, nadmierne pocenie się czy spożywanie produktów żywnościowych – takich jak czekolada, orzechy lub tłusta żywność - które zmieniają ph skóry i powodują większy łojotok i większe pole manewru dla bakterii.

Wągry (zaskórniki) – leczenie

Codzienne, łagodne oczyszczanie skóry twarzy jest podstawą odpowiedniej pielęgnacji skóry ze skłonnością do zaskórników. Nadmierne mycie może jednak powodować podrażnienie lub zwiększać jego ryzyko. Osobom ze skórą tendencją do wągrów, bez występujących innych zmian trądzikowych, mogą przydać się płyny, żele lub kremy zawierające kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu (antybakteryjny), retinoidy (witamina A) czy kwas azelainowy. Produkty te są dostępne w aptekach i mają właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, co oznacza, że ​​oczyszczają skórę z sebum i zapobiegają stanom zapalnym spowodowanym przez bakterie. Środki hormonalne, takie jak doustna antykoncepcja hormonalna, mogą pomóc w kontrolowaniu wytwarzania sebum, ale metoda ta jest zarezerwowana dla osób z umiarkowanym lub ciężkim trądzikiem. Należy pamiętać, że każdy zamiar zastosowania leków powinien być konsultowany z lekarzem.

Wszystkie wyżej wymienione produkty mogą nadmiernie wysuszać skórę, dlatego należy pamiętać o jej nawilżeniu. Ważne jest, aby utrzymać właściwą równowagę między nawilżeniem a natłuszczeniem. Kluczowe jest dobranie preparatu kosmetycznego do właściwego typu skóry. Ponadto należy unikać wyciskania wągrów, ponieważ w ten sposób można doprowadzić do pogłębienia stanu zapalnego w obrębie gruczołu łojowego i powstania nieestetycznych blizn.

Domowe sposoby na wągry (zaskórniki)

Istnieją proste sposoby na pozbycie się wągrów (zaskórników), poniżej 4 wybrane.

  1. Wymieszaj składniki, aż uzyskasz konsystencję papki (bez grudek) i nałóż masę na twarz na około 10–25 minut. Po tym czasie zmyj ją letnią wodą i zastosuj preparat nawilżający. Można wykorzystywać ten sposób do 2 razy w tygodniu.
  2. Maska białkowa: białka surowych jaj – bezpośrednio zastosowane na skórze twarzy - tworzą łatwą maskę, która może być stosowana do oczyszczenia porów i wygładzenia cery.
  3. Plastry oczyszczające z miodu i mleka: miód ma właściwości antybakteryjne, a kwas mlekowy z mleka nadaje skórze delikatność. Do wykonania plastrów będziesz potrzebować 1 łyżkę miodu, łyżeczkę mleka i 1 bawełniany płatek kosmetyczny. Wymieszaj składniki i ogrzej je (np. w mikrofali) przez 5–10 sekund. Ciepłą, cienką warstwę nałóż na miejsca pokryte wągrami. Następnie delikatnie, ale mocno, przykryj te miejsca czystym bawełnianym płatkiem. Poczekaj, aż wyschnie (odczekaj co najmniej 20 minut), i ostrożnie zdejmij płatek. Spłucz zimną wodą i nawilż skórę.
  4. Maska z cynamonem i sokiem z cytryny: przeciwbakteryjny sok z cytryny działa bardzo dobrze w leczeniu zaskórników i trądziku. Cynamon poprawia krążenie krwi i utrzymuje zdrową skórę oraz oczyszcza pory z zanieczyszczeń. Do wykonania maski będziesz potrzebować: 1–2 łyżek sproszkowanego cynamonu, 1–2 łyżek soku z cytryny. Wymieszaj sok z cynamonem i nałóż warstwę na miejsca pokryte wągrami. Pozostaw na skórze przez około 20 minut, a następnie spłucz. Stosuj od 3 do 4 razy w tygodniu.

Zobacz także: Domowa maseczka na wągry z węgla aktywnego, sody, jajka, żelatyny – skuteczny sposób na zaskórniki na twarzy

Zapobieganie zaskórnikom jest bardzo trudne. Jeżeli domowe sposoby nie zadziałają, udaj się po konsultację do profesjonalnej kosmetyczki bądź dermatologa. Dermatolodzy zalecają pielęgnację opartą na złuszczaniu (np. peeling enzymatyczny), myciu twarzy produktami niepowodującymi podrażnienia skóry i zminimalizowaniu stosowania produktów na bazie olejków, które mogą zatykać pory.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej