Jak spać, gdy boli kręgosłup lędźwiowy w przebiegu dyskopatii – zdrowe pozycje ułożeniowe

Fot.: WavebreakmediaMicro / stock.dobe.com

W przebiegu dyskopatii lędźwiowej dolegliwości bólowe o różnym nasileniu utrudniają komfortowe funkcjonowanie organizmu za dnia i w nocy. Obciążony silnymi objawami pacjent często już nie wie, jak spać, żeby nie bolał go kręgosłup. Wówczas najlepszych wskazówek udzieli lekarz lub fizjoterapeuta.

Dyskopatia lędźwiowa to schorzenie oznaczające zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych, tzw. dysków, których przyczyną zwykle jest nieprawidłowy tryb życia i długotrwałe przeciążenia fizyczne grzbietu. Pierwszym ratunkiem w ataku choroby mogą być odpowiednie pozycje ułożeniowe, odciążające uciskany i zniszczony kręgosłup.

Dyskopatia lędźwiowa

Dyskopatia lędźwiowa to przewlekła choroba dotycząca krążków międzykręgowych kręgosłupa, tzw. dysków, w odcinku L1–L5. Schorzenie charakteryzuje się postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi jądra miażdżystego, zaczynając proces niszczenia od odwodnienia tarczy dysku. Następnie w przebiegu choroby dochodzi do utraty sprężystości struktur krążków, ich pękania oraz zwiotczenia pierścieni. W efekcie całego mechanizmu dyskopatii lędźwiowej jądro dysku uwypukla się do wnętrza kanału kręgowego, podrażnia i stopniowo uciska na struktury nerwowe rdzenia. Dyskopatia lędźwiowa objawia się miejscowym i promieniującym wzdłuż nerwów obwodowych kończyny dolnej bólem o różnym nasileniu w towarzystwie dodatkowych symptomów jak parestezje, a także przykurcze mięśni przykręgosłupowych.

Zobaczcie, w jaki sposób naprawić krzywy kręgosłup:

Zobacz film: Jak naprawić krzywy kręgosłup? Źródło: 36,6

Dyskopatia lędźwiowa – jak spać?

Przesuwający się dysk traci swoje właściwości amortyzujące i stabilizujące osiowy układ ruchu, co może zaburzać motoryczność całej kolumny lędźwiowej kręgosłupa i przyczyniać się do pogorszenia ogólnej jakości funkcjonowania ruchowego organizmu. Jednym ze sposobów ograniczenia dokuczliwych objawów i przywrócenia zdrowia jest rehabilitacja ruchowa. Poza czynną kinezyterapią i zabiegami fizykoterapeutycznymi zaleca się terapię ułożeniową, szczególnie w warunkach domowych, którą warto praktykować w momentach nasilania objawów oraz w celu uniknięcia nawrotów dyskopatii lędźwiowej. Lekarz bądź fizjoterapeuta w ramach indywidualnego planu rehabilitacji udzielą wskazówek na temat tego, jak spać, żeby nie bolały plecy i co zrobić, gdy boli kręgosłup lędźwiowy.

Jak spać, gdy boli kręgosłup lędźwiowy?

Odpowiednio dobrana pozycja ułożeniowa podczas odpoczynku w pozycji leżącej może odciążyć uciśnięte przez wypadający krążek włókna nerwowe i przynieść natychmiastową ulgę lub znacznie złagodzić dolegliwości oraz zabezpieczyć przed pogorszeniem kondycji kręgosłupa. Objawy dyskopatii lędźwiowej szczególnie dają się we znaki podczas zasypiania, a w ostrym stadium choroby potrafią nawet wybudzić ze snu. W trakcie leczenia schorzenia oraz w ramach profilaktyki nawrotów przypadłości warto praktykować techniki odciążającego kręgosłup ułożenia ciała i bezwzględnie unikać tych zaostrzających objawy. Każdy pacjent dobiera indywidualnie rodzaj pozycji uśmierzającej do swoich potrzeb, jednak fizjoterapia zaleca kilka podstawowych rodzajów sprawdzających się w leczeniu dyskopatii lędźwiowej i dolegliwościach bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, m.in.:

  • pozycja boczna to bezpieczny typ ułożenia do spania przy dyskopatii odciążający kręgosłup, pozwalający mu na zachowanie fizjologicznego ustawienia stawów, stabilizację obręczy biodrowej i barkowej. Pozycja do spania na boku, gdy bolą plecy, polega na ułożeniu się na boku, umieszczeniu między kolanami i udami zwiniętej kołdry, poduszki lub klina ortopedycznego oraz w okolicy szyjnego kręgosłupa i wcięcia talii wewnętrznego boku, a także lekkim zgięciu bioder i kolan;
  • pozycja embrionalna, czyli pozycja na boku z mocno podkulonymi kolanami do klatki piersiowej trzymanymi przez ręce. Wypełnienie krzywizn kręgosłupa tożsame jak w przypadku pozycji na boku;
  • leżenie tyłem, czyli na plecach. Spanie w tym ułożeniu zaleca się uzupełnić również o odciążenie przy pomocy wałków i poduszek ortopedycznych bądź zwiniętych kocyków i podłożenie ich pod kolana, aby wymusić ich lekkie zgięcie oraz odcinek szyjny i lędźwiowy kręgosłupa dla odciążenia i wsparcia fizjologicznej lordozy;
  • leżenie przodem, czyli na brzuchu. To najmniej polecana pozycja do spania, jednak w przypadku leczenia dyskopatii lędźwiowej potrafi przynieść ulgę uciśniętym strukturom nerwowym rdzenia i przesuniętym krążkom międzykręgowym. Jak spać, żeby nie bolały plecy, a objawy choroby ustępowały? W tego typu pozycji należy zgiąć kończyny górne i oprzeć czoło na grzbietowej powierzchni złączonych dłoni bądź zastosować specjalistyczną poduszkę ortopedyczną do spania na brzuchu, a także płasko zwinięty ręcznik lub poduszkę umieścić na wysokości pępka. Warto również niewielki wałek podłożyć pod grzbietową stronę stóp. Tak odciążone odcinki kręgosłupa zapewnią mu zachowanie fizjologicznych krzywizn oraz zapobiegną postępowi dyskopatii.

Każdy pacjent ustala dogodną dla siebie pozycję do spania w przebiegu dyskopatii lędźwiowej, jednak warto pamiętać o zachowaniu odciążenia odcinków kręgosłupa, które narażone są na przeciążenia statyczne w trakcie leżenia. Po przebudzeniu należy również stosować technikę prawidłowego wstawania.

Bibliografia:

1. Urban JP, Roberts S. Degeneration of the intervertebral disc. „Arthritis Res Ther”. 5 (3), s. 120-30, 2003.

Opublikowano: 13.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej