Jak się objawia małopłytkowość u dzieci?

PeopleImages/getty images

Małopłytkowość u dzieci to najczęściej występująca skaza krwotoczna. Jej wystąpienie jest związane z nieprawidłowym wytwarzaniem, rozmieszczeniem i nadmiernym niszczeniem płytek krwi. W efekcie pojawiają się charakterystyczne objawy: wybroczyny na skórze, siniaki, nawracające krwawienia z nosa lub dziąseł.

Płytki krwi (trombocyty) to składnik krwi, który pełni istotną rolę w procesach krzepnięcia, skurczu naczyń krwionośnych oraz w rozkładzie zakrzepów. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia tkanki, gromadzą się w niej wraz z erytrocytami, tworząc skrzep w celu zatamowania krwawienia. Stymulują ponadto wzrost komórek mięśni gładkich i fibroblastów – komórek tkanki łącznej właściwej. Kiedy płytek krwi jest za mało, dochodzi do zaburzeń funkcjonowania organizmu. Pojawia się małopłytkowość. U dzieci jest to najczęściej występujący rodzaj skazy krwotocznej.

Przyczyny małopłytkowości u dzieci

Małopłytkowość u dzieci jest objawem związanym ze zmniejszoną ilością płytek krwi. Zwykle rozpoznaje się ją, kiedy liczba trombocytów we krwi obwodowej wynosi mniej niż 100×109/l. Taki stan powoduje, że dochodzi do zaburzeń procesów krzepnięcia i pojawienia się charakterystycznych dolegliwości.

Przyczyny małopłytkowości u dzieci nie zostały do końca poznane. Wiadomo, że zaburzenia są związane ze zmniejszonym wytwarzaniem i nieprawidłowym rozmieszczeniem płytek krwi oraz ich nadmiernym niszczeniem. Odpowiada za to kilka czynników. Za przyczyny małopłytkowości u dzieci uważa się:

  • wcześniactwo,
  • zaburzenia autoimmunologiczne (obecność przeciwciał przeciwpłytkowych klasy IgG),
  • chorobę hemolityczną noworodków,
  • wrodzone defekty płytek krwi,
  • wrodzone hipoplazje szpiku kostnego,
  • brak trombopoetyny odpowiedzialnej za produkcję trombocytów,
  • wrodzona białaczka,
  • infekcje i posocznica (różyczka, cytomegalowirus, toksoplazmoza, gronkowce, paciorkowce).

Małopłytkowość u noworodków dotyczy przede wszystkim wcześniaków, u których pojawiło się niedotlenienie lub niewydolność łożyska. Jeżeli zaburzenie rozwija się w ciągu 3 dób od narodzin, jest ono wynikiem infekcji. Może do niej dojść przed porodem, w czasie porodu, poprzez karmienie piersią lub po przetoczeniu krwi.

Objawy małopłytkowości u dzieci

Objawy małopłytkowości u dzieci są charakterystyczne dla tej jednostki chorobowej. Przyczyna schorzenia nie ma wpływu na przebieg kliniczny. Może ono przebiegać z okresami zaostrzeń i remisji. Nie zawsze obserwuje się zależności między liczbą płytek krwi a nasileniem objawów małopłytkowości.

Najczęściej obserwowane objawy małopłytkowości u dzieci to:

  • wybroczyny (małe czerwone lub fioletowe plamki) na skórze tułowia i kończyn,
  • wybroczyny na błonach śluzowych,
  • tendencja do powstawania krwiaków nawet przy niewielkich urazach,
  • nawracające krwawienia z nosa i dziąseł,
  • przedłużone krwawienie po urazach,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego lub do układu nerwowego.

W badaniach laboratoryjnych krwi stwierdza się zmniejszoną liczbę płytek krwi, natomiast reszta parametrów ocenianych w morfologii pozostaje bez zmian.

Diagnostyka małopłytkowości u dzieci

Kiedy pojawią się objawy małopłytkowości u dziecka, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry. Ważne jest zebranie dokładnego wywiadu, badanie przedmiotowe oraz wykonanie testów diagnostycznych. Podstawowe badanie to morfologia krwi obwodowej z rozmazem. Ważna jest ocena trombocytów, zwłaszcza ich ilość oraz objętość (oznaczana na wyniku jako MPV – Mean Platelet Volume).

Niekiedy może być konieczne badanie szpiku kostnego, które pozwala na dokładną ocenę produkcji krwi. Umożliwia ono także stwierdzenie obecności komórek odpowiedzialnych za syntezę trombocytów oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Diagnostykę można rozszerzyć o badania wirusologiczne. Ważne jest także oznaczenie grupy krwi dziecka na wypadek konieczności wykonania transfuzji krwi.

Jak wygląda leczenie małopłytkowości u dzieci?

Leczenie małopłytkowości u dzieci zależy od przebiegu klinicznego choroby. Jego głównym celem jest utrzymanie bezpiecznej liczby płytek krwi, czyli takiej, która nie powoduje nasilonych krwawień. W przypadku łagodnego przebiegu wystarczy obserwacja. Niezwłocznie leczenie małopłytkowości u dzieci należy rozpocząć, jeżeli istnieje wysokie ryzyko krwawienia lub występują ciężkie objawy.

W leczeniu małopłytkowości u dzieci stosuje się:

  • przetoczenie płytek krwi,
  • dożylne preparaty immunoglobulin,
  • leki z grupy kortykosteroidów,
  • leki stymulujące wytwarzanie trombocytów w szpiku (agoniści receptora trombopoetyny),
  • antybiotykoterapia (w przypadku stwierdzenia infekcji).

Jeżeli pacjent nie reaguje na leczenie, konieczne może okazać się wykonanie splenektomii, czyli usunięcie śledziony. Szacuje się, że metoda ta jest skuteczna u ponad 70% dzieci z immunologiczną małopłytkowością. Po zabiegu odnotowuje się znaczne polepszenie jakości życia chorych.

Zobacz film: Przyczyny krwawienie z nosa

źródło: x-news

Bibliografia:

1. J. R. Kowalczyk, Małopłytkowości immunologiczna u dzieci – zasady postępowania, „Pediatria po Dyplomie”, 2012, 03, https://podyplomie.pl/pediatria/12200,maloplytkowosc-immunologiczna-u-dzieci-zasady-postepowania, [dostęp: 28.08.2019].

2. A. Dusza, M. Matysiak, Pierwotna małopłytkowość immunologiczna u dzieci, [w:] „Nowa Pediatria”, 2018, 4, s. 122–129.

3. A. Brzozowski, A. Jaroszyński, Małopłytkowości wrodzone i nabyte, [w:] „Family Medicine & Primary Care Review”, 2012, 14, 4, s. 582–585.

Data aktualizacji: 23.09.2020,
Opublikowano: 27.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej