Jak samodzielnie zrobić środki czystości? Podpowiadamy, jak utrzymać dom bez chemii!

Getty Images

Woda, ocet, soda oczyszczona, sól, sok z cytryny i olejki eteryczne. Jak tanio i szybko przygotować środki czystości w domu? Ekologiczne rozwiązania to nie tylko kwestia mody, ale i zdrowia. Te przepisy mogą Ci się przydać zwłaszcza w czasach epidemii groźnego koronawirusa!

Sprzątając swój dom chcemy nie tylko pozbyć się bałaganu, ale przede wszystkim bakterii i zarazków. Niestety jednak bardzo często w walce o czyste mieszkanie używamy szkodliwej broni, a mianowicie silnych detergentów, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie (wdychając ich opary podrażniamy drogi oddechowe) i skórę (mogą wywołać alergie, a nawet oparzenie).

Dlaczego warto używać środków do czyszczenia, wykonywanych samodzielnie?

Czy istnieje dla nich skuteczna alternatywa? Oczywiście, że tak! Zresztą korzyści, które płyną z używania domowej roboty środków czystości jest naprawdę wiele. Co możemy więc zaliczyć do grupy plusów? Na pierwszym miejscu z całą pewnością postawimy kwestie zdrowotne. Wykonane z naturalnych składników mleczka czy płyny do czyszczenia na pewno będą bezpiecznym rozwiązaniem (w swoim składzie nie mają chemii). Ponadto używając tego typu środków przyczyniasz się zarówno do ochrony domowego budżetu, jak i środowiska (produkty, których potrzebujesz do ich stworzenia kosztują niewiele i możesz je później wykorzystać do innych celów, a ponadto rezygnujesz z kupowania środków w plastikowych butelkach).

Jak samemu zrobić płyn do naczyń? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak samemu zrobić płyn do naczyń? Źródło: Dzień Dobry TVN

Przepisy na domowe środki czystości

W jaki zatem sposób zrobić środki do czyszczenia w domowym zaciszu? Możliwości masz wiele. Jednak najwięcej receptur na tego typu preparaty zawiera w sobie wodę, ocet, sodę oczyszczona, sól, sok z cytryny czy olejki eteryczne. Konkrety? Przedstawiamy 5 sprawdzonych przepisów na 5 różnych środków czystości.

Jak samodzielnie zrobić płyn do mycia naczyń?

Czego Ci potrzeba do stworzenia tego preparatu? Sok z 3 cytryn, ok. 350 ml wody, 250 ml octu i szklankę soli. Jak go przygotować? Połącz ze sobą wszystkie składniki, a następnie całość podgrzewaj na średnim ogniu przez około 10 minut, stale mieszając. Gdy mikstura się zagęści, przelej ją do butelki. Weź również pod uwagę, że już sama soda kalcynowana działa jak płyn do mycia naczyń.

Jak samodzielnie przygotować płyn do mycia szyb?

To jeden z najprostszych przepisów. Do jego wykonania potrzebujesz bowiem tylko 0,5 litra ciepłej wody i łyżeczkę octu. Aby płyn miał ładny zapach, dodaj kilka kropel olejku eterycznego. Przypomnijmy również, że do polerowania okien możesz wybrać gazety, ponieważ farba drukarska zapobiega powstawaniu smug. Stawiaj tylko na czarno-białe.

Jak samodzielnie przygotować płyn do mycia podłóg?

Przygotuj ok. 350 ml octu, 2 litry wody i parę kropel olejku eterycznego. Co potem? Wymieszaj wszystko dokładnie, a następnie powstałą mieszankę umyj podłogę.

Jak samodzielnie przygotować mleczko do czyszczenia?

Co Ci będzie potrzebne? Skórka cytryny, sól, ocet, woda destylowana, a także kilka kropli olejku zapachowego. Jak przygotować ten preparat? Włóż do miski skórki cytrusa, a następnie dodaj do nich kilka łyżeczek soli. Całość pozostaw na 30 minut. Później dodaj wodę oraz ocet i wszystko dokładnie wymieszaj. Powstałą mieszankę przelej do słoika i odstaw na około 14 dni. P upływie tego czasu, przelej miksturę do butelki.

Jak samodzielnie przygotować proszek do prania?

Przygotuj szklankę płatków mydlanych, boraksu oraz sody oczyszczonej. Całość wymieszaj, a następnie przesyp do słoika. Do prania dodawaj dwie łyżeczki, a do komory na płyn, wlej kilka kropli olejku eterycznego.

Zobacz film: Ekologiczne sprzątanie. Jak samodzielnie zrobić domowe środki czystości?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 22.05.2020,
Opublikowano: 22.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie NNW - czy warto?

Odkąd nasz świat się w miarę ucywilizował i zaczęliśmy mieć większy wpływ na nasze życie, ubezpieczenia stały się absolutną podstawą normalnego i bezpiecznego funkcjonowania. Nie wszyscy są do nich, oczywiście, przekonani. Wiele osób zakłada, że jeśli ma się wydarzyć coś złego, to na pewno nie im. Tymczasem nieszczęścia chodzą i to nie tylko parami. Dlatego ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, skrótowo nazywane NNW, powinno być jednym z absolutnie podstawowych priorytetów.

Czytaj więcej
Woda wodzie nierówna – jak wybrać najlepszą dla siebie

Wody mineralne mogą zawierać nawet 70 różnych składników, ale praktyczne znaczenie dla zdrowia ma tylko dziesięć. Sprawdź, jak wybrać wodę, która ugasi nie tylko pragnienie, ale też dostarczy minerałów, które są ważne właśnie dla nas.

Czytaj więcej
Jak bezpiecznie ubrać się w góry?

Wyprawa w góry powinna być dobrze zaplanowana. Poza właściwym prowiantem i wyznaczeniem trasy należy wziąć pod uwagę także uniwersalny ubiór. Najlepszy jest ten na cebulkę, bo pogoda w górach zmienia się dynamicznie. Nie bez znaczenia jest również oddychająca bielizna na zimę, a niezależnie od pory roku – wygodne i wytrzymałe buty trekkingowe lub górskie. O czym musisz wiedzieć, kiedy kompletujesz garderobę w góry?

Czytaj więcej