Jak rodzice i nauczyciele mogą pomóc dziecku z dyspraksją? Objawy i ćwiczenia na tą chorobę

Fot: Alex_Po / fotolia.com

Dyspraksja to upośledzenie koordynacji ruchowej. Choroba inaczej jest nazywana „syndromem niezdarnego dziecka”. Objawia się m.in. zaburzoną równowagą, problemami z operowaniem prostymi przedmiotami lub wolniejszym procesem uczenia się. Leczenie dyspraksji polega na muzykoterapii, hipoterapii, choreoterapii oraz uczęszczaniu na basen. We wsparciu dziecka z tym zaburzeniem ogromną rolę odgrywają też rodzice i nauczyciele.

Szacuje się, że dyspraksja dotyczy do 6% dzieci w Polsce. Jest to narastający problem, który wymaga kompleksowego wsparcia medycznego, psychologicznego oraz pedagogicznego.

Czym jest dyspraksja?

Dyspraksja jest zaburzeniem koordynacji ruchów. Ten rodzaj niedorozwoju może dotyczyć zarówno chodzenia, mówienia, jak i percepcji. Popularnie określa się to zaburzenie jako „syndrom niezdarnego dziecka”.

Dyspraksja – objawy: problemy z utrzymaniem równowagi, problemy z pamięcią, utrudniona obsługa przedmiotów szkolnych

Dziecko z dyspraksją w wieku 6 lat ma problem ze skakaniem na jednej nodze i nie radzi sobie z rzucaniem i chwytaniem piłki. Trudność sprawia mu posługiwanie się kredkami i ołówkiem, więc trudno jest mu stworzyć kolorowankę. Dyspraksja utrudnia też pisanie własnego imienia oraz zapamiętywanie imion rówieśników lub nauczycieli. Dzieci te mają problem też z opanowaniem emocji, przez co nierzadko wybuchają płaczem bądź złością.

W wieku 8 lat dochodzą kolejne trudności w życiu dziecka, takie jak problemy w płynnym pisaniu, ukrywanie własnych opinii z obawy przed urażeniem innych czy zaburzone pojęcie odległości i czasu. Dziecko ma kłopot z umyciem się w wannie, nie potrafi zrobić sobie najprostszego jedzenia oraz źle operuje narzędziami szkolnymi, takimi jak linijka czy gumka. Całe życie społeczne staje się dla niego coraz trudniejsze i tylko kompleksowa pomoc może zmniejszyć bądź zneutralizować ten problem.

Dyspraksja – diagnoza

Diagnoza dyspraksji jest podstawą do dalszej pracy terapeutycznej. Jest ona wystawiana jednak bardzo rzadko, ponieważ jest to zaburzenie, które ma tak szeroki zakres, że często jest określane innymi formami. Nie ma też wystandaryzowanych narzędzi do badania dyspraksji. Aby poprawnie zdiagnozować to zaburzenie, należy zawrzeć opinie każdej osoby, które miała udział w wychowywaniu dziecka: lekarza pierwszego kontaktu, nauczyciela, władz szkoły, psychologa, rodzica, logopedy lub fizjoterapeuty.

Dyspraksja – leczenie: basen, gimnastyka muzykoterapia, choreoterapia, konioterapia

Leczenie, a właściwie przewlekła terapia dziecka z dyspraksją polega na wsparciu kilku specjalistów, m.in. logopedy, psychologa, nauczyciela i fizjoterapeuty. Wykonuje się różne ćwiczenia korygujące które poprawiają jego ruchliwość oraz stwarzają mu swobodną ścieżkę rozwoju. W tym celu stosuje się zabiegi, w których należy robić kilka rzeczy naraz, np. śpiewać i tańczyć lub mówić i stać na jednej nodze. Stosuje się też terapię tańcem (choreoterapia), muzyką (muzykoterapia) i końmi (hipoterapia). Warto też zabierać dziecko regularnie na basen i gimnastykę, która poprawia jego koordynację i równowagę.

Zobacz także: Rodzaje terapii zajęciowej - arteterapia, ergoterapia, estetoterapia

Rola rodzica i nauczyciela w pomocy dziecku z dyspraksją

Każdy rodzic czuje się niekomfortowo, gdy słyszy od nauczycieli czy wychowawców, że jego dziecko nie potrafi wykonać podstawowych czynności. Bardzo szybko będzie to prowadziło do frustracji, która przełoży się na obwinianie siebie lub dziecka. Często nie wiedzą oni, co mają zrobić z tą sytuacją, czują się osamotnieni, ponieważ nikt ich w pełni nie rozumie. Tak więc bardzo ważne jest poznanie innych rodziców, których dzieci mają podobne problemy. Dzięki temu opiekunowie rozumieją, że nie są sami w tej sytuacji. Rodzice często nie mają też wystarczającej wiedzy, w jaki sposób pomóc swemu dziecku. Muszą oni wiedzieć, że dyspraksja jest nieuleczalna, jednak poprzez regularne ćwiczenia można znacznie zmniejszyć widoczne objawy. Warto też zapisać się na kurs, w którym zdobędzie się kompleksową wiedzę teoretyczną na temat tego zaburzenia.

Czy nieśmiałość to cecha charakteru? Kiedy nieśmiałość przeradza się w fobię społeczną? Po czym poznać, że dziecko ma problemy? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Nieśmiałość - cecha charakteru czy fobia społeczna? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także: Jak nauczyciele mogą wspierać dziecko z dysleksją? Przyczyny i objawy choroby

Rodzice powinni przedyskutować z nauczycielem potrzeby i style zachowań ucznia z dyspraksją w środowisku szkolnym. Dobrze, kiedy pedagodzy przygotowują dwa plany lekcji dla dziecka, jeden byłby w tornistrze, a drugi w pokoju. Dzięki temu łatwiej by mu było planować kolejne dni. Nauczyciele powinni też nauczyć inne dzieci w szkole, czym jest dyspraksja i jak powinni zachowywać się w otoczeniu ucznia z tym zaburzeniem. Niezmiernie ważna jest życzliwość i chwalenie go za małe sukcesy. Nauczyciele muszą też dawać więcej czasu dziecku z dyspraksją na rozwiązywanie zadań i często powtarzać polecenia.

Data aktualizacji: 21.01.2019,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 15.10.2018r.

Określenie „leczenie" jest użyte w tekście, jednak tak, jak w przypadku wielu innych chorób leczenie nie zawsze doprowadza do wyleczenia. Mówi się więc o leczeniu paliatywnym danej osoby, mimo że wiadomo, że jest ona nieuleczalnie chora. Podobnie w przypadku tego typu zespołów. Pojęcie "leczenie" należy traktować jako odniesienie do metod terapeutycznych, mających na celu działanie objawowe, polepszanie komfortu życia itd.

ata 27.09.2018r.

Dyspraksja przede wszystkim powinna być zdiagnozowana przez terapeutę Integracji Sensorycznej, a terapia odbywac się na sali SI oraz w domu z zaleceniami wyspecjalizowanego terapeuty. Wszystkie zajęcia, które opisanie sa w artykule, sa jedynie aktywnosciami wspomagajcymi, a nie receptą na dyspraksje. Choć metody konioterapii nie znam...

Magdalena 08.07.2018r.

No i przede wszystkim to nie jest choroba!

Magdalena 08.07.2018r.

W przypadku dyspraksji nie można mówić o leczeniu. I czym dla autora tekstu jest konioterapia? Wspieranie dziecka z dyspraksją odbywa się poprzez oddziaływania tetapeutyczne wielu terapii, nie tylko tych wymienionych. Niestety, tekst jest pisany przez laika, a nie terapeutę. Informację nie są rzetelne.

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej