Jak przygotować się do planowanego zabiegu w czasie pandemii?

Alistair Berg/getty images

Przez epidemię SARS-CoV-2 wiele planowych procedur medycznych zostało odroczonych w czasie. Jak wykorzystać czas do nowego terminu planowanej procedury medycznej radzą kardiolodzy z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Do planowanych zabiegów dobrze się przygotuj

Dobra kontrola schorzeń przewlekłych, ciśnienia i wagi to większa szansa na to, że pacjent lepiej zniesie procedurę, zmniejszy ryzyko powikłań i szybciej wróci do formy

-radzą eksperci.

Zdaniem lekarzy styl życia możemy skutecznie modyfikować samodzielnie. Obecne warunki izolacji warto wykorzystać do tego, by zadbać o dobrą kondycję organizmu i zwiększyć szanse na skuteczniejsze leczenie. Co to konkretnie znaczy?

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Zachowaj spokój

Eksperci wskazują, że niepokój i stres, związany ze zmianami w zaplanowanym harmonogramie badań i zabiegów w związku z wytycznymi postępowania w dobie epidemii koronawirusa może negatywnie wpływać na stan pacjentów.

– W aktualnej sytuacji epidemiologicznej przede wszystkim warto zachować spokój i stosować się do ogólnych wytycznych postępowania. W świetle najnowszych badań wiadomo, że osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba wieńcowa, osoby po przebytym zawale serca znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka i w przypadku zakażenia SARS-CoV-2 są potencjalnie narażone na cięższy przebieg infekcji. Ci pacjenci powinni ograniczać kontakt z innymi i zadbać o ogólną odporność organizmu. Jeśli pacjent miał zaplanowany zabieg, który został odroczony, warto wykorzystać dodatkowy czas i dobrze przygotować organizm – mówi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej z Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, członek Sekcji Rytmu erca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Dzienniczek pacjenta

W przypadku chorób przewlekłych o podłożu sercowo-naczyniowym ważne są m.in. regularne pomiary ciśnienia – rano i wieczorem przed przyjęciem leków oraz pomiary wagi.

Warto skrupulatnie prowadzić dzienniczek pacjenta. To pozwoli kontrolować stan swojego organizmu i będzie bardzo pomocne podczas konsultacji przed zaplanowanym zabiegiem. Lekarz będzie w stanie ocenić, czy pacjent nie wymaga na przykład zmiany stosowanej dotychczas farmakoterapii, a zaplanowaną wcześniej procedurę można wykonać bez przeszkód.

Cenna wiedza

Czas izolacji można również poświęcić na zdobycie informacji o zaplanowanym zabiegu. Warto dowiedzieć się, jak dokładnie będzie wyglądać samo przygotowanie i na czym dokładnie będzie on polegał.

– W poszukiwaniu informacji o zaplanowanej procedurze medycznej warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. W dobie epidemii pomocne będą telekonsultacje. Warto przygotować sobie pytania do lekarza i poprosić go o wskazanie wiarygodnych źródeł informacji. Rzetelnie przygotowane materiały pomogą odpowiedzieć na pytania pacjenta, ale nie narażą go na niepotrzebny niepokój, który może się pojawić, jeśli sięgnie po niezweryfikowane, czasem pełne sensacyjnych opinii przypadkowe źródła – mówi dr n. med. Piotr Lodziński z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Nowa dieta

Warunki, w których więcej czasu możemy poświęcić na przygotowanie posiłków, to zdaniem ekspertów dobry moment na wdrożenie zdrowszych nawyków żywieniowych.

– Warto zainteresować się przepisami na zdrowe dania, poeksperymentować z nowymi recepturami i składnikami. Gotowanie może okazać się zajęciem o działaniu terapeutycznym, a to w obecnej sytuacji ważna dodatkowa korzyść – mówi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.

Kontroluj wagę

Od prawidłowej kontroli masy ciała zależy między innymi ciśnienie tętnicze krwi. Obydwa czynniki mają kluczowe znaczenie dla przebiegu procedury medycznej, spodziewanych efektów leczenia i rekonwalescencji pacjenta.

– W przypadku zabiegu ablacji migotania przedsionków badania potwierdzają, że otyłość sprzyja niektórym powikłaniom, przede wszystkim o charakterze naczyniowym. Nietrudno to wytłumaczyć: duża ilość tkanki podskórnej powoduje trudności z precyzyjną lokalizacją naczyń. Już sam moment zakładania dostępu naczyniowego jest trudniejszy. Dodatkowo, w przypadku zabiegów z wykorzystaniem skopii rentgenowskiej większa masa ciała pacjenta powoduje emisję większej dawki promieniowania. Aby uzyskać dobrej jakości obraz, musimy skorzystać z większej energii, co skutkuje większym narażeniem na promieniowanie jonizujące. Dwóch pacjentów o różnej masie ciała może w tym samym czasie przyjąć różną dawkę promieniowania - różniącą się nawet dwukrotnie! – mówi dr n. med. Piotr Lodziński.

Ruch w warunkach izolacji

Chociaż pacjentom z grupy podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem zaleca się unikanie niepotrzebnego wychodzenia z domu, eksperci zalecają zgodnie: mimo wszystko trzeba być aktywnym. Ograniczenie ruchu negatywnie wpływa na ogólną sprawność i wydolność organizmu, ale także na samopoczucie pacjenta.

– Przebywając w domu warto szukać okazji do codziennej aktywności fizycznej. Można założyć wygodny strój, uchylić okno i wykonać ćwiczenia, wybierając odpowiednie dla swojego stanu zdrowia. Ciekawym pomysłem mogą być zajęcia pilatesu, jogi, czy gimnastyki prowadzone online. Jeśli mamy do dyspozycji urządzenia domowe, warto z nich korzystać. Każda codzienna aktywność fizyczna pomoże zapobiec przybieraniu na wadze, a to już bardzo dużo – mówi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.

Zobacz film: dr Paweł Grzesiowski o faktach i mitach na temat koronawirusa.

źródło: x-news

źródło: Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Data aktualizacji: 30.04.2020,
Opublikowano: 30.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej