Choć idzie wiosna, rękawiczki wciąż będą elementem naszego wyjściowego stroju. Tym razem jednak zamiast chronić przed zimnem, osłonią przed zetknięciem się z koronawirusem.
Od 2 kwietnia bez jednorazowych rękawiczek nie zrobimy zakupów w sklepie. I choć na ten moment tylko podczas wizyty w markecie obowiązuje nakaz używania tego elementu odzieży ochronnej, coraz więcej osób decyduje się po prostu wychodzić w nich z domu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ich nieumiejętne ściąganie (zresztą tak jak i w przypadku maseczki) grozi przeniesieniem na siebie wszystkiego tego, przed czym próbowaliśmy się ochronić.
Jak więc poprawnie pozbyć się z dłoni rękawiczek jednorazowych? W pierwszej kolejności chwyć palcami brzeg pierwszej rękawiczki. Zrób to od zewnętrznej strony – tak, by nie dotknąć druga rękawiczką skóry. Następnie wywróć pierwszą rękawiczkę wewnętrzną stroną na wierzch i osuń ją do połowy palców. Te same ruchy powtórz z drugą rękawiczką. W ten sposób pierwsza rękawiczka znajdzie się wewnątrz drugiej. Kiedy ściągniesz już obie rękawiczki, natychmiast wyrzuć je do zamykanego kosza. Co dalej? Umyj ręce przy pomocy mydła i ciepłej wody. Nie masz takiej opcji? Skorzystaj z żelu antybakteryjnego na bazie alkoholu.
Uwaga! Pod żadnym pozorem nie można dotykać w rękawiczkach okolic oczu, nosa i ust. W przeciwnym razie nie ochronisz się przez koronawirusem.
Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia się SARS-CoV-2?
Najważniejszą kwestią jest izolacja społeczna, czyli ograniczenie kontaktów z innymi do minimum. Kluczowe jest także zwrócenie większej uwagi do higieny rąk, a także do dezynfekowania ekranu telefonu komórkowego. Dobrze byłoby także częściej niż dotychczas myć podłogi, blaty, krany i klamki.
Zobacz film: Koronawirus. Fakty i mity
Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 03.04.2020,
Opublikowano: 03.04.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?