Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Fot: petrrunjela / fotolia.com

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Podczas gdy lekkie wychłodzenie organizmu grozi tylko przeziębieniem, to spadek temperatury poniżej 32°C może doprowadzić już np. do występowania zaburzeń świadomości. Wraz ze spadkiem wewnętrznej temperatury ciała wzrasta również ryzyko zgonu. Na niebezpieczne wychłodzenie jesteśmy narażeni nie tylko na powietrzu, ale przede wszystkim w wodzie, która wychładza nasz organizm znacznie szybciej (około 20 razy szybciej niż powietrze).

Co to jest hipotermia?

Objawy hipotermii mogą się pojawić nie tylko podczas dużych mrozów i przebywania w zimnej wodzie. Tzw. przejmujący wiatr może zaburzać odczuwalną temperaturę nawet o 20°C w stosunku do tej rzeczywistej. Trzeba pamiętać, że nawet niewielkie obniżenie ciepłoty ciała ma konsekwencje dla naszego organizmu

Często nie zdajemy sobie sprawy jak szybko może dojść do wychłodzenia np. podczas zimowej wędrówki przy braku odpowiedniego zabezpieczenia termicznego (bielizna termiczna, buty), a zwłaszcza w sytuacjach, kiedy zupełnie nieprzygotowani do wędrówki zabłądzimy i poszukujemy pomocy. 

Przebywanie w wodzie, której temperatura w zimie zamyka się w przedziale od 4 do 1°C, bez odpowiedniego zabezpieczenia, zagraża życiu - do skrajnej hipotermii może dojść w ciągu kilku minut.

O śmierci na skutek wychłodzenia co roku powiadamiają służby ratunkowe. Najczęściej dotyka osób bezdomnych lub będących pod wpływem alkoholu, nawet w centrum miasta.

Są sytuację, w których stosuje się celowe wprowadzenie w hipotermię w warunkach szpitalnych, na przykład po operacji przeszczepu serca stosuje się tzw. hipotermię ochronną w celu podtrzymania funkcji życiowych przy zatrzymaniu krążenia.

Hipotermia - objawy

Hipotermia ma cztery fazy (fazą piątą jest zgon). W pierwszym stadium utrata temperatury nawet o jeden stopień (35 - 32°C) może wywoływać dreszcze, czyli niekontrolowany ruch mięśni, przez który nasz organizm próbuje podnieść temperaturę i utrzymać prawidłową pracę narządów wewnętrznych. Postępowanie w przypadku niewielkiego wychłodzenia nie jest skomplikowane. Najczęściej wystarczy ogrzanie się ciepłymi napojami lub zabezpieczenie termiczne dodatkową odzieżą. Dreszcze są objawem wyziębienia organizmu, które może prowadzić do łagodnej hipotermii.

Łagodna hipotermia nadal umożliwia poszkodowanemu reakcję i podjęcie próby ogrzania organizmu. Jej objawami są:

  • drżenie mięśni,
  • ogólne osłabienie,
  • problemy z koncentracją, dezorientacja,
  • zawroty głowy.

Spadek temperatury z 32 do 28°C określany jest już jako drugie stadium hipotermii, które wymaga pomocy z zewnątrz. Następuje obniżenie poziomu świadomości, pojawiają się trudności z chodzeniem (ponieważ mięśnie są usztywnione od drżenia i wyziębienia), problemy z wyraźną artykulacją, które uniemożliwiają skuteczne porozumiewanie się, a dodatkowo poszkodowany traci poczucie czasu. 

Jeżeli nie uzyska pomocy, drugie stadium hipotermii może przejść w fazę trzecią, a w konsekwencji doprowadzić do śmierci. Należy pamiętać, że osoba znajdująca się w tym stadium wychłodzenia może sprawiać wrażenie nietrzeźwej i bardzo łatwo wówczas zlekceważyć objawy znacznego już wychłodzenia.

W trzecim stadium temperatura spada z 28 do nawet 24°C i poszkodowany najczęściej wymaga reanimacji. Przy takim spadku temperatury następuje utrata przytomności, zwolnienie pulsu, ledwo wyczuwalny oddech, w niektórych sytuacjach zatrzymanie krążenia i oddechu oraz brak reakcji źrenic na światło czy brak reakcji organizmu na dotyk. Na tym etapie dochodzi do niedotlenienia mózgu.

Jeżeli temperatura spadnie poniżej 24°C następuje zatrzymanie krążenia - czwarta faza hipotermii. Jeżeli krążenie nie zostanie przywrócone, dochodzi do hipotermii nieodwracalnej (hipotermia głęboka), czyli do zgonu poszkodowanego (niektórzy nazywają tę fazę piątą fazą hipotermii).

Hipotermia - postępowanie i pierwsza pomoc

Jeśli nie mamy do czynienia z wychłodzeniem organizmu, a z zaawansowaną hipotermią, to, niezależnie od etapu, priorytetem jest podtrzymanie krążenia u poszkodowanej osoby. Pierwszą pomocą w takim przypadku jest zewnętrzny masaż serca według ustalonych wytycznych (30 uciśnięć klatki piersiowej, 2 wdechy, powtarzane do momentu przywrócenia krążenia/oddechu bądź przyjazdu ratowników medycznych). Jeśli uda się utrzymać/przywrócić krążenie, wyziębioną osobę należy zabezpieczyć przed ponownym wychłodzeniem - przenieść w cieplejsze miejsce lub przykryć dodatkową warstwą odzieży. Konieczne jest wezwanie pomocy.

Zobacz także: Hipertermia – czym grozi przegrzanie organizmu?

W warunkach szpitalnych leczenie opiera się na wprowadzeniu krążenia pozaustrojowego. Za pomocą specjalnego aparatu (ECMO) krew zostaje poddana utlenieniu i następuje jej stopniowe ogrzewanie o 6 do 9°C w ciągu godziny.

Podczas udzielania pierwszej pomocy lub w sytuacji, w której sami doznaliśmy lekkiej hipotermii, nie można doprowadzić do szoku termicznego - organizm należy rozgrzewać powoli. Bezpośrednio po wyziębieniu niewskazane jest branie gorącej kąpieli i spożywanie alkoholu, który rozgrzewa tylko pozornie. Szok termiczny może mieć znacznie groźniejsze konsekwencje niż wyziębienie czy lekka hipotermia.

Zobacz film: Co to jest hipoteramia?

źródło: 36,6

Data aktualizacji: 25.09.2020,
Opublikowano: 24.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Kleszcz u dziecka? Bez paniki. Sprawdź, jak go usunąć i na jakie objawy zwrócić uwagę?

Kleszcz u dziecka nie jest niczym nadzwyczajnym, ani groźniejszym od kleszcza u osoby dorosłej. Kleszcza można usunąć samodzielnie i przez kilka tygodni obserwować, czy u dziecka nie pojawiają się niepokojące objawy mogące świadczyć o chorobie odkleszczowej. 

Czytaj więcej