Jak pomóc psu, który boi się fajerwerków? 

Fot. Kira-Yan / Getty Images

Noc sylwestrowa nie dla wszystkich jest udaną zabawą. Dla niektórych to paniczny lęk mający związek z fajerwerkami, które bynajmniej nie rozbrzmiewają tylko o północy, ale najczęściej już od momentu, kiedy zrobi się ciemno. I tak całą noc, do rana. Dla zwierząt jest to wyjątkowo trudna sytuacja, czują się zagrożone i wpadają w panikę. Jak im pomóc?

Fajerwerków boją się nie tylko psy, lecz także koty, dzikie zwierzęta, zwierzęta w zoo, domowe gryzonie, niektórzy z nas. Wiele miast rezygnuje z pokazów sztucznych ogni właśnie w trosce o dobro wszystkich mieszkańców. Niestety wiele osób wciąż nie potrafi zrozumieć, że zabawa sylwestrowa to nie strzelanie fajerwerkami od godziny 17. 

Petardy i związane z nimi wybuchy straszą zwierzęta i bardzo często doprowadzają do ich śmierci. Ma to związek z paniką, nagłą ucieczką, a więc i możliwością wypadku, zagubieniem, zaklinowaniem w różnych dziwnych miejscach, a nawet zawałem serca. W końcu ich organizmy są w dużej mierze bardzo podobne do naszych i narażenie na stres może doprowadzić do konsekwencji zdrowotnych.

Polecamy: Somnifobia – lęk przed snem. Przyczyny, objawy, skutki i leczenie

Jak pomóc zwierzęciu w sylwestrową noc?

Przede wszystkim należy zostać z pupilem w domu. Koty przeważnie chowają się przed fajerwerkami w ustronne miejsce i pozostają tam nawet całą noc. U psów dużo częściej występują zachowania agresywne czy chęć ucieczki. Dlatego warto pamiętać, aby nie spuszczać psa ze smyczy już na kilka dni przed sylwestrem - w końcu może się wystraszyć nagłych wybuchów i uciec. Na wypadek ucieczki warto psa zaczipować i przymocować do jego obroży adresatkę. 

Należy zasłonić okna tak, aby nie było widać wybuchów, zamknąć zwierzę w pomieszczeniu, w którym nie będzie słychać petard - dobrze sprawdzi się łazienka z wanną pełną wody. Woda potrafi wytłumić dźwięki z zewnątrz. W domu warto także puścić muzykę, która choć trochę zagłuszy wystrzały.

Leki uspokajające zwykle powinno się podawać psu pod kontrolą weterynarza.

Fot. Infografika jak pomóc psu, który boi się fajerwerków

Psy w trakcie wybuchów potrafią wyć i szczekać, rzucać się po domu, mogą łatwo zrobić sobie krzywdę, byle tylko uciec od wybuchów. Jednak nie tylko one źle znoszą sylwestrową noc. Także koty, gryzonie, zwierzęta w schroniskach czy zoo, nie mówiąc już o zwierzętach na wolności. Każda taka noc zbiera śmiertelne żniwo wśród tych, dla których petardy to wcale nie zabawa. 

Polecamy: Czego pies nie może jeść? Lista produktów szkodliwych dla psów

W jaki sposób bezpiecznie przyjmować leki? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 31.12.2018,
Opublikowano: 31.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej