Jak piłować paznokcie? Technika, wybór pilnika i kształtu płytki

Fot: marcoroco / gettyimages.com

Przystępując do wykonania manicure w domowych warunkach, należy przede wszystkim wiedzieć, jak piłować paznokcie. Zdrowa, odpowiednio wyprofilowana płytka paznokciowa to podstawa dalszych zabiegów, od której zależy trwałość ich efektu i estetyczny wygląd dłoni.

Utrzymanie dłoni i paznokci w idealnym stanie nie jest, wbrew pozorom, łatwym zadaniem, zwłaszcza wówczas, gdy w związku z codziennymi czynnościami narażone są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Fakt, że coraz więcej osób szuka w związku z tym odpowiedzi na pytanie, jak piłować paznokcie, to dobry znak – świadomość zasad właściwej pielęgnacji wzrosła na tyle, że do lamusa odchodzą cążki i nożyczki.

Jak prawidłowo piłować paznokcie?

Przede wszystkim – właśnie piłować! Obcinanie paznokci narusza ich strukturę, prowadzi do osłabienia, pękania, rozwarstwiania się. Piłowanie to najlepsza metoda skracania i modelowania kształtu płytki paznokciowej. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad, by uniknąć tych samych niepożądanych efektów, które powoduje obcinanie.

Piłowanie paznokci powinno być pierwszą czynnością w prawidłowo wykonanym manicure. Dopiero potem usuwa się stary lakier, opracowuje skórki, nakłada odżywkę itd. Aby prawidłowo piłować paznokcie:

  • trzeba dobrać odpowiedni do ich stanu pilnik ­– ­o właściwej gradacji (gramaturze, tj. wielkości ziaren znajdujących się na powierzchni) i ze stosownego materiału,
  • nie wolno robić tego, gdy są mokre (są wówczas giętkie, co nie tylko utrudnia nadanie pożądanego kształtu, ale i zwiększa ryzyko uszkodzeń),
  • powinno się stabilnie oprzeć dłoń, by precyzyjnie posłużyć się pilnikiem,
  • należy prowadzić pilnik w jednym kierunku (piłowanie w obie strony prowadzi do rozdwajania płytki paznokciowej), pod kątem około 45 stopni,
  • najlepiej wykonać ten zabieg przed zmyciem poprzedniego manicure, ponieważ płytkę paznokciową utwardzoną lakierem łatwiej jest modelować.

Jakim pilnikiem piłować paznokcie?

Najczęściej dostępne są w drogeriach pilniki metalowe, papierowe, kamienne i szklane. Te pierwsze nie są polecane do naturalnej płytki paznokciowej (niewzmocnionej warstwą syntetyczną), ponieważ są dla niej nie dość delikatne – opiłki stali mogą powodować łamliwość, rozwarstwianie się paznokci. Metalowe pilniki nie są jednak pozbawione zalet. Są tanie, trwałe, a przede wszystkim bardzo cienkie, dzięki czemu łatwo nimi manewrować, by spiłować paznokcie na pożądany kształt. Pilniki szklane i kamienne łączy z metalowymi to, że mogą służyć długie lata (o ile są to produkty dobrej jakości), ale ich pozostałe cechy są dokładnie odwrotne. Są relatywnie drogie, trudno się nimi precyzyjnie posłużyć, ale nadają się nawet do osłabionych, naturalnych paznokci. Nie tylko nie powodują urazów mechanicznych płytki paznokciowej, ale wręcz zamykają jej łuski.

Optymalnym wyborem są pilniki papierowe. Te wprawdzie ścierają się po stosunkowo krótkim czasie używania, ale są tanie, więc można sobie pozwolić na ich częstą wymianę. Nadają się do używania przy każdym typie paznokci, a ponieważ mają różną gradację, istnieje możliwość dobrania narzędzia stosownie do potrzeb. Aby piłować paznokcie naturalne, najlepiej skorzystać z pilnika o parametrze 100/180–200. Im niższa gradacja, tym bardziej ostre narzędzie, nadające się do opracowania paznokci z warstwą syntetyczną (hybrydową, akrylową itp.). Pilniki o małej wielkości ziaren (wysokiej gradacji) to polerki, z użyciem których można w sposób bezpieczny wygładzić powierzchnię płytki paznokciowej.

Co kształt paznokci mówi o zdrowiu? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co kształt paznokci mówi o zdrowiu? Źródło: 36,6.

Jak piłować paznokcie na migdałki, owal, kwadratowo…?

Stanowi paznokci najlepiej służy zachowanie ich naturalnego kształtu. Opanowawszy sztukę umiejętnego posługiwania się pilnikiem, można jednak pokusić się o wymodelowanie linii paznokci zgodnie ze swoimi preferencjami.

Standardowy sposób piłowania paznokci na owal to dopasowanie ich kształtu do linii opuszków. Taki zabieg przyniesie dobry efekt u wszystkich. By go uzyskać, najlepiej spiłować całkowicie tzw. wolne brzegi paznokci (czyli ich końcówki) i poczekać, aż odrosną w swój naturalny sposób. Kształt owalny ma tę zaletę, że zmniejsza ryzyko zniszczenia płytek paznokciowych wskutek urazów mechanicznych.

Obecnie bardzo modne jest piłowanie paznokci „na migdałki”. Pozwala to optycznie wysmuklić i wydłużyć palce. „Migdałki” świetnie prezentują się na kwadratowych dłoniach (o proporcjonalnie krótkich palcach). Modelowanie paznokci na kształt migdałów najlepiej jest rozpocząć wówczas, gdy są one krótkie. Należy wyznaczyć środek płytki paznokciowej i stopniowo spiłowywać jej boki pod kątem 45 stopni, zaokrąglając powstały szpic.

Osoby obdarzone długimi, smukłymi palcami mogą pozwolić sobie na piłowanie paznokci na kwadratowo. Kształt ten prezentuje się najlepiej przy płytce paznokciowej wyrosłej już nieco (lub znacznie) poza linię opuszki. Brzeg paznokcia spiłowuje się wówczas pod kątem 90 stopni w stosunku do palca. Ponieważ przy takim kształcie płytka najsilniej narażona jest na złamania, warto nieco zaokrąglić pilnikiem ostre krawędzie „kwadratu”.

Niektóre panie preferują szpiczaste paznokcie – kształt niezbyt praktyczny przy wykonywaniu codziennych czynności (w dodatku narażający paznokcie na zniszczenia), ale bardzo efektowny. Ciężko go jednak uzyskać w domowych warunkach, zwłaszcza na naturalnej płytce paznokciowej. Paznokcie na szpic najlepiej jest spiłować w salonie kosmetycznym, prosząc przy tym o nałożenie powłoki utwardzającej.

Data aktualizacji: 28.01.2019,
Opublikowano: 28.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej