Jak pajęcza sieć leczy trudno gojące się rany? Zobaczcie nieemitowany fragment programu 36,6 °C!

Zobacz film: Jak sieć pająka leczy rany? Źródło: 36,6

Medycyna to dziedzina, która korzysta przede wszystkim ze sprawdzonych i potwierdzonych metod leczenia. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy wybiera mniej konwencjonalne metody leczenia. Do leczenia trudno gojących się ran lekarze wykorzystują sieć pająka. Jak to możliwe?

Badania pokazują, że pajęcza sieć wykazuje silne działanie antybakteryjne. Z tych niecodziennych właściwości od pewnego czasu korzystają naukowcy z University of Nottingham.

Po pięciu latach badań lekarze stworzyli w końcu nic, która przypomina syntetyczny jedwab, ale jest od niego mocniejsza i bardziej elastyczna. Dzięki specjalnie wyhodowanym bakteriom E.coli zmodyfikowana przez naukowców pajęcza sieć łączy cząsteczki antybiotyku i może je stopniowo uwalniać. Powstały z takiej sieci opatrunek przez pięć dni może aplikować antybiotyk bezpośrednio do rany.

Nowy opatrunek działa na dwa sposoby. Po pierwsze zastępuje macierz pozakomórkową, która pobudza rozrost nowej tkanki i przyspiesza gojenie się rany. Po drugie opatrunek stopniowo wydziela antybiotyk, co chroni przed rozwojem zakażenia. Zdaniem specjalistów materiał powstały z pajęczej sieci może być pomocny w leczeniu nie tylko trudno gojących się ran czy oparzeń, ale stopy cukrzycowej, która stosunkowo często występuje u osób chorych na cukrzycę.

Co ciekawe, korzystanie z pajęczych sieci w leczeniu ran nie jest niczym nowym. Niezwykłe właściwości nici produkowanej przez pająki znali już starożytni Rzymianie oraz Grecy.

Data aktualizacji: 09.03.2020,
Opublikowano: 09.03.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej