Jak odpowiednio wybrać łóżko medyczne do rehabilitacji chorego? Wskazówki, o których warto pamiętać

Fot: Yellow Dog Productions / gettyimages.com

Łóżko do rehabilitacji jest urządzeniem bezpośrednio wpływającym na poprawę komfortu psychofizycznego pacjenta, który w wyniku urazu lub choroby jest zmuszony do przebywania w pozycji leżącej. Ma nieoceniony wpływ również na ergonomię pracy zespołu opiekuńczo-medycznego, zajmującego się osobą obłożnie chorą lub niepełnosprawną, przebywającą w tego typu łóżku.

Łóżko dla chorego leżącego, aby spełniało swoją funkcjonalność, powinno spełniać określone parametry techniczne obejmujące m.in.: wymiary, wytrzymałość, mechanizmy do regulacji ułożenia i dodatkowe wyposażenie, które można dopasować indywidualnie do potrzeb korzystającej z niego osoby i jej opiekunów. Tego typu łóżko pielęgnacyjne musi być maksymalnie praktyczne, a przy tym estetycznie wyglądające w pokoju mieszkalnym, sali szpitalnej czy gabinecie medycznym.

Łóżko dla niepełnosprawnych

Łóżko dla osoby niepełnosprawnej lub obłożnie chorej to podstawowe wyposażenie sal wszelkich placówek medycznych i domów opieki. Coraz częściej łóżko dla obłożnie chorego pacjenta stanowi również element wyposażenia prywatnych domostw, pozwalając na stały kontakt z rodziną. Aby łóżka dla dzieci i dorosłych niepełnosprawnych były w pełni funkcjonalne, muszą być wyposażone w odpowiednie mechanizmy, zabezpieczenia i dodatkowe akcesoria ułatwiające proces usprawniania. Odpowiednio dobrane łóżko ortopedyczne sprzyja zachowaniu samodzielności pacjenta, gdy chory jest na tyle wydajny psychofizycznie, aby z niego korzystać, wzmacnia też poczucie zaradności i niezależności, więc poprawia nie tylko komfort leżenia, ale i kondycję psychiczną. Specjalistyczne łóżka dla chorych mają również znaczenie dla ergonomii pracy zespołu terapeutyczno-opiekuńczego i medycznego, usprawniając program leczenia, a nawet poszerzając jego zakres.

Czym się kierować wybierając łóżko do rehabilitacji?

Dla zapewnienia bezpieczeństwa i wygody użytkownika oraz opiekunów należy przede wszystkim scharakteryzować potrzeby psychofizyczne pacjenta, czyli ustalić, kto będzie ze sprzętu korzystał. Łóżko dla osób obłożnie chorych i niepełnosprawnych ruchowo pod względem wielofunkcyjności może różnić się od łóżka dla pacjenta w znacznym stopniu samodzielnego, np. umiejącego wykonać własną toaletę poranną. Z kolei łóżko rehabilitacyjne dla dzieci konstrukcyjnie nie musi być na tyle wytrzymałe i duże, co łóżko dla osoby dorosłej. Do podstawowej grupy kryteriów w wyborze zalicza się również jednostka chorobowa obciążająca pacjenta, np. w przypadku pacjenta nieprzytomnego lub całkowicie niesamodzielnego łóżko rehabilitacyjne powinno mieć możliwie dużo funkcji regulacji poziomu i kątów nachylenia. Natomiast pacjentom ortopedycznym przydadzą się dodatkowe akcesoria, np. systemy do wyciągów kończyn, stolik czy przybory ułatwiające wstawanie i zmianę pozycji, takie jak poręcze czy chwytaki.

Zobacz film i dowiedz się na zwrócić uwagę przy zakupie materaca:

Zobacz film: Jak wybrać dobry materac? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka medycznego?

Wybierając łóżko rehabilitacyjne, warto zwracać uwagę m.in. na:

  • system elektrycznego sterowania mechanizmami łóżka przy pomocy pilota, pedałów lub konsoli, z czego najważniejszą funkcją jest regulacja poziomu legowiska oraz wezgłowia. Łóżko rehabilitacyjne na pilota pozwala na większą niezależność chorego. Warto zwrócić uwagę, czy łóżko elektryczne dla chorych ma opcje:
  1. segmentowego ustawienia, tzw. łóżko łamane, najlepiej z możliwością regulacji sekcji kończyn;
  2. nachylenia, głównie do pozycji trendelenburga i antytrendelenburga;
  3. autokontur, czyli jednoczesne uniesienie części podparcia pleców i nóg;
  • wytrzymałość konstrukcji w stosunku do wagi pacjenta oraz względy bezpieczeństwa; specjalistyczne łóżka dla chorych powinny mieć:
  1. wysokiej jakości siłowniki, które nawet przy intensywnej eksploatacji nie ulegną awarii;
  2. metalowy lub drewniany stelaż odporny na wysokie obciążenia (standardowe łóżka pielęgnacyjne zwykle posiadają obciążenie robocze do 200 kg);
  3. barierki i poręcze zabezpieczające pacjenta przed wypadnięciem z łóżka;
  • mobilność łóżka rehabilitacyjnego, czyli koła z blokadami ułatwiające transport i zabezpieczające przed niekontrolowanym przesuwaniem.

W co wyposażyć łóżko rehabilitacyjne dla osoby leżącej?

Jednym najważniejszych dodatków do łóżka medycznego dla osoby obłożnie chorej lub tymczasowo unieruchomionej jest materac. Łóżko rehabilitacyjne z materacem przeciwodleżynowym to nierozłączny duet w profilaktyce odleżynowej, ponieważ pacjenci z ograniczoną aktywności ruchową narażeni są na powstanie postępujących otwartych ran. Łóżko rehabilitacyjne z materacem tego typu zapewnia regularne odciążenia odpowiednich obszarów ciała w określonym czasie oraz masaż za pomocą zmiennociśnieniowego systemu wypełniania komór i wypustowej powierzchni produktu. Elektryczne łóżko rehabilitacyjne warto doposażyć również w szafkę i stolik przyłóżkowy, ułatwiający spożywanie posiłków i segregację artykułów medycznych czy pielęgnacyjnych oraz inne udogodnienia w zależności od stanu pacjenta, np. rehabilitacyjne łóżko szpitalne, dodatkowo posiada uchwyty na cewniki, baseny, miednice oraz wieszak na kroplówkę.

Czytaj takżeMaterac przeciwodleżynowy – jaki wybrać i dlaczego warto go używać?

Data aktualizacji: 10.06.2020,
Opublikowano: 11.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej