Jak odkazić mieszkanie po chorobie? O tych czynnościach trzeba pamiętać

Getty Images

Aby uchronić się przed jakąkolwiek chorobą zakaźną, należy zadbać w szczególny sposób nie tylko o higienę, ale także o czystość mieszkania - zwłaszcza, gdy jeden z domowników zwalczył danego wirusa. W jaki sposób to zrobić? Przedstawiamy kilka wskazówek.

Choć nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi, na pytanie o to, jak długo koronawirus utrzymuje się na powierzchni, odpowiednie i regularne czyszczenie oraz dezynfekcja pomieszczeń na pewno będzie dobrym rozwiązaniem.

Przeczytaj też: Raport Specjalny o koronawirusie

Jak zdezynfekować mieszkanie po chorobie?

Jeśli jeden z naszych domowników przeszedł infekcję zakaźną, niezbędne okaże się odpowiednie wyczyszczenie i zdezynfekowanie mieszkania. Od czego należy zacząć?

Pierwszą kwestią jest porządne przewietrzenie domu. Jeśli zaniedbasz ten krok wiedz, że wirusy mogą unosić się w pomieszczeniu, a później osadzić na powierzchniach. W związku z tym, należy również bardzo dokładnie zdezynfekować te przedmioty, które często chwytamy w ręce lub meble, z którymi kontakt miała chora osoba – podczas sprzątania zwróć uwagę głównie na klamki, krany, włączniki światła, domofon, telefon, klawiaturę, blaty, toaletę czy brodzik. Kluczowe okaże się też wyparzenie naczyń, sztućców oraz wypranie w wysokiej temperaturze ręczników czy pościeli. Oczywiście na bieżąco należy także wyrzucać śmieci i tuż po przebytej chorobie wymienić szczoteczkę do zębów czy gąbkę do mycia. Naturalnie warto regularnie myć podłogę, a po chorobie także wyprać dywany i różnego rodzaju narzuty.

Czym dezynfekować mieszkanie?

Eksperci nie mają żadnych wątpliwości, że do czyszczenia wystarczą zwykłe środki chemiczne – tradycyjne lub te na bazie alkoholu. Jeśli jednak szukasz ekologicznych rozwiązań, możesz również samodzielnie stworzyć tego typu preparat. W jaki sposób?

Przeczytaj też: Jak samodzielnie zrobić środki czystości? Podpowiadamy, jak utrzymać dom bez chemii

Jak samodzielnie przygotować płyn do mycia podłóg?

Przygotuj ok. 350 ml octu, 2 litry wody i parę kropel olejku eterycznego. Co potem? Wymieszaj wszystko dokładnie, a następnie powstałą mieszanką umyj podłogę.

Jak samodzielnie przygotować mleczko do czyszczenia?

Co Ci będzie potrzebne? Skórka cytryny, sól, ocet, woda destylowana, a także kilka kropli olejku zapachowego. Jak przygotować ten preparat? Włóż do miski skórki cytrusa, a następnie dodaj do nich kilka łyżeczek soli. Całość pozostaw na 30 minut. Później dodaj wodę oraz ocet i wszystko dokładnie wymieszaj. Powstałą mieszankę przelej do słoika i odstaw na około 14 dni. P upływie tego czasu, przelej miksturę do butelki.

Przeczytaj też: Jak za pomocą ekologicznych sposobów walczyć z kurzem?

Zobacz film: jak samodzielnie zrobić środki do sprzątania?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.05.2020,
Opublikowano: 11.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej