Jak obliczyć cykl miesiączkowy? Jakie znaczenie ma przebieg cyklu?

Fot: toeytoey2530 / gettyimages.com

Każda kobieta powinna wiedzieć, jak liczyć i jak obserwować cykl miesiączkowy. Jego zaburzenie jest jednym z sygnałów, że istnieje jakaś nieprawidłowość w organizmie. Na przebieg i fazy cyklu miesiączkowego może mieć wpływ wiele czynników.

Cykl miesiączkowy trwa średnio 28 dni, choć jego długość jest kwestią indywidualną. Regularny jest sygnałem prawidłowych funkcji układu rozrodczego. Nieprawidłowości w cyklu menstruacyjnym mogą wiązać się z zaburzeniami płodności i utrudnieniami w zajściu w ciążę. To właśnie odpowiedni przebieg cyklu miesiączkowego warunkuje dojrzewanie, uwolnienie i zapłodnienie komórki jajowej.

Jak obliczyć cykl miesiączkowy? Ile on trwa?

Cykl miesiączkowy należy liczyć od pierwszego dnia miesiączki do dnia poprzedzającego kolejne krwawienie. Mimo iż panuje przekonanie, że cykl miesiączkowy trwa około 28 dni, to ogólnie za normę przyjmuje się cykl trwający 21–35 dni. Skrócenie, wydłużenie lub niejednorodność długości cyklu przemawiają za patologią, czyli wymagają diagnostyki ginekologicznej. Każda kobieta, niezależnie od wieku, nawet jeśli nie planuje zajścia w ciążę i nie stosuje naturalnych metod zapobiegania ciąży, powinna kontrolować swój cykl menstruacyjny. Zaburzenie miesiączkowania to bardzo istotny sygnał od organizmu, że coś jest nie w porządku.

Pierwsza miesiączka pojawia się między 11. a 16. rokiem życia, zwykle około 13. Należy jednak dać organizmowi chwilę na uregulowanie cykli. To, od kiedy liczyć cykl miesiączkowy, jest kwestią indywidualną, jednak zaleca się, by liczyć go dopiero po około 2 latach od pierwszej miesiączki.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o miesiączce: 

Zobacz film: Jak mówić o okresie i co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: 36,6

Fazy cyklu miesiączkowego

Cykl miesiączkowy składa się z 4 faz. Pierwsza to miesiączka, czyli krwawienie. Trwa około 4–6 dni i ma zmienne nasilenie. Objawy towarzyszące to przede wszystkim bóle podbrzusza i uogólnione złe samopoczucie, jednak nie każda kobieta je zgłasza. Czasami bezpośrednio przed miesiączką kobiety odczuwają wahania nastrojów czy inne dolegliwości, określane napięciem przedmiesiączkowym. Krwawienie wynika ze złuszczania się błony śluzowej jamy macicy (tzw. endometrium).

Kolejna jest faza folikularna, której czas jest nieco zmienny. W tej fazie cyklu miesiączkowego dochodzi do odnawiania się złuszczonego wcześniej nabłonka błony śluzowej macicy. W trakcie fazy folikularnej dojrzewają pęcherzyki Graafa, wśród których 1 dojrzewa całkowicie i wewnątrz zawiera komórkę jajową.

Po fazie folikularnej następuje owulacja, czyli jajeczkowanie. Dochodzi do ostatecznego dojrzewania komórki jajowej, pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej. Objawy tej fazy cyklu miesiączkowego nie są często zauważalne przez kobietę. Owulacja trwa 24–36 godzin. Dochodzi do wzrostu temperatury, bólu owulacyjnego o różnym nasileniu i zmiany charakteru śluz, który staje się w dni płodne rozciągliwy i przypomina białko jaja kurzego.

Po owulacji następuje faza lutealna, której przebieg zależy od tego, czy doszło do zapłodnienia komórki jajowej czy nie. Jeśli doszło do zapłodnienia, w fazie lutealnej następuje implantacja zarodka i zachodzą zmiany pozwalające na utrzymanie ciąży. Jeśli jednak do zapłodnienia nie doszło, ostatecznie kończy się cykl miesiączkowy i zaczyna się ponowne złuszczanie śluzówki macicy, czyli kolejny cykl. Faza lutealna trwa 14 dni.

Jak obliczyć dni płodne w cyklu miesiączkowym?

Dni płodne w cyklu miesiączkowym są bezpośrednio związane z owulacją. Następuje ona 13–15 dni przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki, przykładowo w połowie 28-dniowego cyklu. Kobieta może zajść w ciążę w dni płodne, które zaczynają się na 7–10 dni przed owulacją i kończą na 2 dni po owulacji. Sama komórka jajowa może przeżyć po owulacji 24–36 godzin. Stąd czas owulacji jest bardzo krótki i czas po owulacji, w jakim może dojść do zapłodnienia, również jest ograniczony. Skąd więc te 7–10 dni przed owulacją? Otóż plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przeżyć właśnie tyle. Oczywiście na ich żywotność wpływa wiele czynników, jednak jest ona w zasadzie nie do przewidzenia, dlatego chcąc dokładnie obliczyć dni płodne i uchronić się przed ciążą, należy założyć maksymalny czas. Ponadto obliczenie dni płodnych jest możliwe wyłącznie u kobiet miesiączkujących regularnie. Nawet w przypadku regularnych miesiączek może dojść do przesunięcia się w czasie owulacji. Warto więc wykonywać wykres cykli miesiączkowych i prowadzić kalendarzyk. Należy uwzględnić takie objawy, jak temperatura ciała, śluz szyjki macicy czy wynik testów owulacyjnych.

Skąd się biorą zaburzenia miesiączkowania? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Zaburzenia miesiączkowania. Źródło: 36,6

Cykl miesiączkowy – hormony

Na regularność i przebieg cyklu miesiączkowego mają wpływ hormony płciowe. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

  • hormon folikulotropowy (FSH) – wydzielany przez przysadkę mózgową przede wszystkim w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. Wpływa na dojrzewanie pęcherzyka Graafa;
  • hormon luteinizujący (LH) – wydzielany przez przysadkę mózgową, przyczynia się do zaistnienia owulacji;
  • estrogeny – odpowiadają za regulowanie cyklu miesiączkowego i przygotowują macicę do implantacji zarodka;
  • progesteron – wydzielany jest przez ciałko żółte, a gdy dojdzie do ciąży – przez łożysko. Odpowiedzialny jest za zagnieżdżenie się zarodka, utrzymanie i właściwy przebieg ciąży.
Data aktualizacji: 21.05.2019,
Opublikowano: 21.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej