Jak objawia się skolioza? Jak ją rozpoznać?

ZEPHYR/getty images

Objawy skoliozy to różnego rodzaju deformacje kręgosłupa, wpływające nie tylko na wygląd sylwetki, ale również na obniżenie biomechaniki grzbietu i upośledzenie pracy narządów wewnętrznych klatki piersiowej. Skoliozę można rozpoznać nawet bez specjalistycznych badań obrazowych.

W zależności od wielkości zmian deformacyjnych układu ruchu, objawy skoliozy dzielone są na trzy grupy. Charakterystyka kliniczna skoliozy obejmuje przede wszystkim zespół zmian sylwetki wynikających bezpośrednio ze zniekształcenia kręgosłupa i żeber. Wczesna rehabilitacja sprzyja spowolnieniu postępu choroby i ogranicza ryzyko przedwczesnych zmian zwyrodnieniowych układu ruchu.

Skolioza u dorosłych – objawy

Skolioza to rodzaj skrzywienia kręgosłupa o charakterze trójwymiarowym, obejmującym zaburzenia fizjologicznych krzywizn w płaszczyźnie strzałkowej, łukowate wygięcia w płaszczyźnie czołowej oraz rotację i torsję kręgów względem siebie w płaszczyźnie poprzecznej. Aby deformacja została uznana za skoliozę, kąt odchylenia kręgosłupa musi wynosić co najmniej 10° według klasyfikacji Cobba. Skrzywienia o mniejszych wartościach określane są jako postawa skoliotyczna. Objawem skoliozy jest przede wszystkim deformacja kręgosłupa na różnych jego poziomach, odznaczająca się zwykle bocznym łukiem z mocniej zaznaczonym obrotem kręgów w stronę wypukłości łuku skrzywienia, a także ich torsją w wyniku zmian wzrostowych. Dodatkowo na skutek skoliozy dochodzi do nasilonych zmian strukturalnych w obrębie samego skrzywienia oraz w odcinkach odległych od kręgosłupa. W zależności od stopnia wygięcia, deformacja może wpływać na jakość pracy narządów wewnętrznych klatki piersiowej.

Mogą pojawić się także objawy neurologiczne skoliozy, jak ból w okolicy szczytu wygięcia. Wada tego typu u dorosłych zwykle jest wynikiem wtórnych chorób, m.in. zmian zwyrodnieniowych i osteoporotycznych kręgosłupa. Skolioza często towarzyszy chorobom na tle neurologicznym, jak mózgowe porażenie dziecięce. Blisko 90% deformacji trójpłaszczyznowej ma charakter idiopatyczny (nieznany). Objawy skoliozy u dorosłych i dzieci są zbliżone do siebie, a wygląd sylwetki i jakość pracy motorycznej układu ruchu uzależniona jest od wysokości skoliozy, liczby łuków oraz siły skrzywienia kręgosłupa.

Skolioza – objawy kliniczne

W zależności od rozległości zniekształcenia układu ruchu, objawy skoliozy dzielone są na trzy grupy. Charakterystyka kliniczna schorzenia obejmuje:

  • zmianę sylwetki, wynikającą bezpośrednio z deformacji kręgosłupa – to przede wszystkim boczne wygięcie ze skręceniem kręgów kręgosłupa, przebiegające łukowatym skrzywieniem, ze szczytem skierowanym w prawą lub lewą stronę. Tego typu odkształcenie to najbardziej widoczny i charakterystyczny dla skoliozy objaw nasilający się podczas swobodnego skłonu w przód, najczęściej obserwowany w odcinku piersiowym. Skrzywiony obraz linii wyrostków kolczystych kręgów, przypominający kształtem literę „S”, to tzw. esowaty kręgosłup. W przypadku kiedy skrzywienie przeważa na jedną stronę ciała, deformacja nazywana jest lewo- lub prawostronną skoliozą;
  • deformacje szkieletu przylegającego do kręgosłupa, w postaci: garbu żebrowego tylnego po stronie wypukłej, najwyższego na szczycie skrzywienia; wysunięcia do tyłu przeciwległej strony klatki piersiowej w stosunku do skrzywienia; ostrego lub tępego grzebienia w okolicy kątów żeber w zależności od stopnia skoliozy; przesunięcia klatki piersiowej w stronę wypukłą; torsji i nachylenia klatki piersiowej; optycznego pomniejszenia jednej piersi u kobiety ze względu na cofniętą stronę klatki; nierówną linię bioder;
  • zmiany odległe od kręgosłupa, m.in. asymetria trójkątów taliowych; uniesienie i odstawanie łopatki po stronie wypukłej; niesymetryczność linii kątów dolnych łopatek; asymetria barków; wał lędźwiowy; ograniczenie ruchomości grzbietu.

Zaawansowana skolioza manifestuje szereg dokuczliwych dolegliwości odczuwanych w okolicach skrzywienia, a nawet promieniujących do kończyn. Przykładowo objawy skoliozy kręgosłupa piersiowego to: uczucie mrowienia rąk, osłabienie mięśni oraz ból w okolicy szczytu wygięcia. Z kolei objawy skoliozy lędźwiowej to głównie parestezje nóg i ból dolnej części pleców, nasilający się podczas chodzenia.

Jak rozpoznać skoliozę?

Na podstawie badań przedmiotowych oceniana jest sylwetka. Szczególną uwagę zwraca się na linię ramion i miednicy, symetrię łopatek, kształt i ruchomość kręgosłupa oraz długość kończyn. Niezbędnym uzupełnieniem diagnostyki schorzenia są badania obrazowe, takie jak radiografia, tomografia komputerowa czy jądrowy rezonans magnetyczny, pozwalające potwierdzić zaburzenia w anatomii kręgosłupa oraz ocenić ich skalę. W rozpoznawaniu skoliozy najczęściej doszukuje się:

  • obniżenia wysokości trzonu części tylnej lub przedniej w stosunku do strony przeciwnej;
  • zniekształcenia w obrębie krążków międzykręgowych w postaci spłaszczenia po stronie wklęsłości wygięcia;
  • sklinowacenia kręgów;
  • wydłużenia trzonu kręgu w stronę wklęsłości.

Zaawansowane objawy skoliozy to wyrośla kostne, tzw. dzioby, na krawędziach kręgów; mosty i bloki kostne, powodujące całkowite unieruchomienie danego odcinka kręgosłupa.

Zobacz film: Skolioza

źródło:x-news


Bibliografia:

1. Krasuski M., „Schorzenia i urazy kręgosłupa”, PZWL, Warszawa 2001;

2. Nowakowski A., „Skolioza. Skrzywienie kręgosłupa można leczyć”, Bonami, Poznań 1995;

3. Wilczyński J., „Boczne skrzywienia kręgosłupa. Rozpoznanie i korekcja”, Kielce, Wszechnica Świętokrzyska 2000.

Data aktualizacji: 15.09.2020,
Opublikowano: 15.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej