Jak objawia się rak pęcherza moczowego? Rodzaje i leczenie choroby

Fot: Monkey Business / fotolia.com

Rodzaje raka pęcherza moczowego to gruczolakorak, rak płaskonabłonkowy i nabłonka przejściowego. Ten ostatni występuje w znacznej przewadze. Objawy raka pęcherza moczowego to m.in. krwiomocz, ból podczas oddawania moczu oraz bezmocz. Rozpoznanie choroby ułatwia cystoskopia. Leczenie raka pęcherza moczowego opiera się na elektroresekcji przezcewkowej guza lub nawet cystektomii radykalnej (usunięciu pęcherza moczowego).

Pęcherz moczowy to narząd w podbrzuszu, do którego jest doprowadzany mocz (wytwarzany przez nerki), a następnie wydalany przez cewkę moczową. Pojemność pęcherza u dorosłego człowieka wynosi 250-500 ml. Zbudowany jest z tkanki mięśniowej i może zostać zaatakowany przez nowotwory złośliwe.

Zobacz film: Które nowotwory w Polsce można leczyć a pomocą immunoterapii? Źródło: 36,6

Zobacz także: Choroby pęcherza moczowego – czynniki zwiększające ryzyko stanów zapalnych

Rodzaje raka pęcherza moczowego – rak nabłonka przejściowego, gruczolakorak, rak płaskonabłonkowy

Pierwszy rodzaj raka pęcherza moczowego, który zdarza się najczęściej to rak nabłonka przejściowego. Stanowi on około 90% wszystkich przypadków tej choroby. Kolejny rodzaj to tzw. gruczolakorak, który jest wynikiem przebytej w przeszłości radioterapii lub długotrwałych, wciąż powracających infekcji dróg moczowych. Najbardziej agresywny jest ostatni rodzaj nowotworu pęcherza: rak płaskonabłonkowy. Stosuje się również rozróżnienia na nowotwór inwazyjny oraz nieinwazyjny. Inwazyjny nacieka na błonę mięśniową pęcherza i stanowi ok. 30 proc. przypadków zachorowań. Nieinwazyjny rak nie nacieka na mięśniówkę i zdarza się o wiele częściej niż inwazyjny. Wszystkie typy dotykają głównie starszych osób po 55. roku życia. Najwięcej rozpoznań dotyczy mężczyzn - chorują oni czterokrotnie częściej niż kobiety. W Polsce rak pęcherza znajduje się na 5. miejscu pod względem częstości diagnozowania nowotworów złośliwych w grupie mężczyzn, u kobiet – na 14. Najbardziej narażeni na tę chorobę są palacze tytoniu oraz osoby, które mają bliski kontakt z chemikaliami z zakresu przemysłu skórzanego, gumowego, naftowego, tekstylnego i metalowego.

Objawy wskazujące na nowotwór pęcherza moczowego – krwiomocz, pieczenie lub ból podczas oddawania moczu

Symptomy raka pęcherza moczowego są dość niespecyficzne i zdarzają się również w innych chorobach. Podstawowym objawem, po którym niezwłocznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje na odpowiednie badania, jest krwiomocz. Czasami towarzyszy temu ból lub pieczenie w trakcie oddawania moczu. Objawami, które mogą wskazywać na nowotwór, są również: częstsze korzystanie z toalety,intymnych lub stałe uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego. W stopniu zaawansowanym raka pojawia się ból w podbrzuszu i w okolicy lędźwiowej, trudności w oddawaniu moczu lub całkowity bezmocz. Objawy nowotworu są często podobne do zwykłego zapalenia pęcherza moczowego, co może być przyczyną zaniedbywania tych objawów i jest dużym szokiem po zdiagnozowaniu prawdziwego podłoża dolegliwości.

Rozpoznanie raka pęcherza moczowego - cystoskopia

W sytuacji podejrzenia nowotworu pęcherza moczowego chory koniecznie musi zostać skierowany na badanie USG oraz cytologię osadu moczu. W przypadku złych wyników tych dwóch badań wykonuje się cystoskopię, czyli badanie pozwalające na obejrzenie pęcherza moczowego poprzez urządzenie optyczne, które jest wprowadzane do organizmu poprzez cewkę moczową. Dzięki tej technice można zaobserwować nawet najmniejsze zmiany nowotworowe (szczególnie umożliwia to cytoskopia w świetle niebieskim). Bardzo istotne jest wczesne rozpoznanie choroby, ponieważ wtedy można ją całkowite wyleczyć, dlatego niezbędne jest udanie się do lekarza nawet z najmniejszą dolegliwością.

Leczenie raka pęcherza moczowego - elektroresekcja przezcewkowa guza, cystektomia radykalna

Zobacz film: Pani Sylwia, dzięki bliskości i wsparciu swojej córki, wygrała walkę z rakiem. Źródło: Nationale Nederlanden

Ustalenie sposobu leczenia raka pęcherza moczowego zależy od stadium zaawansowania w chwili rozpoznania choroby. W przypadku raka nienaciekającego błony mięśniowej stosuje się metodę leczenia zwaną elektroresekcją przezcewkową guza (TURBT). W przypadku guza z grupy umiarkowanego lub wysokiego ryzyka często zdarza się, że po upływie 4-6 tygodni po TURBT wykonuje się kolejną resekcję przezcewkową, aby upewnić się co do usunięcia zmian nowotworowych. W sytuacji raka naciekającego na błonę mięśniówki najczęściej konieczne jest wycięcie całego pęcherza moczowego (tzw. cystektomia radykalna). W zastępstwie tworzy się w jelicie wstawkę, która ma za zadanie odprowadzać mocz. W niektórych przypadkach terapia jest uzupełniana chemioterapią lub radioterapią. Po zakończeniu leczenia przez pierwsze dwa lata pacjent powinien kontrolować swój stan zdrowia co 3 miesiące, a przez kolejne 3 lata co 6 miesięcy. W przypadku raka pęcherza moczowego monitorowanie zdrowia jest konieczne do końca życia, ponieważ często zdarzają się nawroty z progresją.

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej