Jak nauczyciele mogą wspierać dziecko z dysleksją? Przyczyny i objawy choroby

Fot: unguryanu / fotolia.com

Dysleksja rozwojowa oznacza trudności w opanowaniu umiejętności czytania, pisania i liczenia. Dziecko z tym zaburzeniem ma trudności w przyswojeniu materiału z języka polskiego, matematyki, historii, geografii i plastyki. Przyczyny dysleksji rozwojowej szuka się w genetyce, mikrouszkodzeniach mózgu i wychowaniu.

Dysleksja, dysortografia i dyskalkulia stanowią coraz częstszy problem w szkołach. Tylko kompleksowe wsparcie nauczycieli i rodziców może pomóc zmniejszyć objawy tych zaburzeń.

Czym jest dysleksja rozwojowa?

Dysleksja rozwojowa oznacza trudności dziecka w opanowaniu zdolności czytania, pisania i liczenia. Ich przyczyną są zakłócenia rozwoju dziecka i jego procesów poznawczych. Wyróżnia się 4 główne rodzaje tego zaburzenia:

  • Dysleksja – wolniejsze i mniej płynne czytanie. Dzieci mylą głoski, które są podobne słuchowo.
  • Dysortografia – nieumiejętność opanowania podstaw gramatycznych i interpunkcyjnych. Uczniowie mają ubogie słownictwo, co często skutkuje niedopuszczeniem do następnego roku szkolnego.
  • Dysgrafia – dzieci z tym zaburzeniem nie potrafią czytelnie pisać. Uczniowie piszą, tak jak słyszą. Mają zaburzoną koncentrację oraz problemy z koordynacją rąk.
  • Dyskalkulia – objawia się trudnościami w opanowaniu matematyki. Dzieci często nie potrafią analizować grafów i wzorów matematycznych.

Zobacz film: Dysleksja: rodzaje, przyczyny i objawy. Źródło: 36,6

Objawy dysleksji rozwojowej w poszczególnych przedmiotach szkolnych

Na zajęciach z języka polskiego uczniowie z dysleksją mają trudności z opanowaniem zasad pisowni, przez co popełniają częste błędy ortograficzne lub mylą podobne litery. Większe problemy sprawiają im wyrazy ze zmiękczeniem lub dwuznakami. Ciężko im odróżnić końcówki -ą, -ę od -om, em. Czytają znacznie wolniej od swych rówieśników oraz trudno im zrozumieć teksty.

W matematyce dzieci z dysleksją mylą cyfry, które wyglądają podobnie graficznie oraz nie potrafią opanować tabliczki mnożenia. W arytmetyce przez przypadek mieszają kolejność cyfr oraz mylą kierunek rysunków geometrycznych.

Trudności w geografii objawiają się też brakiem umiejętności orientowania się na mapie oraz problemami z określeniem stron świata.

Dzieci z dysleksją na zajęciach z historii mylą chronologiczne wydarzenia oraz nie potrafią zapamiętać dat, miast oraz dłuższych pojęć.

Na lekcjach z języków obcych miewają podobne trudności do języka polskiego, jednak mają bardziej ubogie słownictwo, większość słów literują oraz nie potrafią syntezować nowych dźwięków. Wiele słów zniekształcają oraz zamieniają ich kolejność w zdaniu.

Dzieci z dysleksją na zajęciach z wychowania fizycznego mają problem z rozumieniem instrukcji nauczyciela oraz ciężko jest im się orientować w przestrzeni. Mają też gorszą sprawność ruchową od innych dzieci oraz trudność sprawia im rozróżnienie kierunków góra-dół.

Na plastyce uczniowie mają kłopoty z majsterkowaniem, wycinaniem, malowaniem i lepieniem nowych przedmiotów. Robótki ręczne i techniczne sprawiają im wiele problemów.

Przyczyny dysleksji rozwojowej

Lekarze twierdzą, że przyczynami dysleksji są geny, które dziedziczone są po linii męskiej. Neuropsycholodzy upatrują źródło zaburzenia w mikrouszkodzeniach mózgu w okresie okołoporodowym. Przyczyny choroby upatruje się też w niedokształceniu struktur kory mózgowej. Inni badacze natomiast widzą przyczyny dysleksji w niewłaściwej metodzie nauki pisania i czytania. Dzieci w młodym wieku są często uczone zbyt trudnych i nudnych materiałów, co sprawia, że podświadomie buntują się one przed nauką tych treści.

Jak rozpoznać dysleksję rozwojową?

Najczęściej dysleksję rozwojową określa się w momencie zetknięcia się ze szkołą i przedmiotami wymagającymi konkretnych umiejętności. Natomiast zaburzenie to powinno być określane już w okresie przedszkolnym. Wczesne rozpoznanie może w znacznym stopniu zmniejszyć intensywność objawów oraz całkowicie zniwelować skutki zaburzenia. Każda diagnoza dysleksji rozwojowej powinna być przeprowadzona pod kierownictwem psychologa, pedagoga, logopedy, okulisty, a niekiedy psychiatry dziecięcego. Na wstępie w badaniu pedagogicznym analizuje się poziom czytania i pisania ucznia. Następnie psycholog ocenia poziom rozwoju umysłowego, funkcje percepcyjno-motoryczne oraz integrację tych systemów. Analizuje się też zaburzenia emocjonalne i psychosomatyczne, które mogą powodować ciągły stres. Logopeda bada stan mowy oraz funkcje językowe. W analizie sprawdza się tempo i techniki głośnego czytania oraz na ile uczeń rozumie czytany tekst. Specjaliści badają też zeszyt dziecka oraz jego umiejętności pisania ze słuchu i z pamięci.

Jak nauczyciele mogą pomóc dziecku z dysleksją rozwojową?

Uczniowie ze stwierdzoną dysleksją rozwojową powinni mieć więcej czasu na opanowanie materiału szkolnego. Dobrze, jeśli nauczyciel przygotuje dla nich miejsce blisko siebie, ośmiela ich do zadawania pytań oraz dokładniej przygląda się ich postępom w nauce. Gdy uczniowie z dysleksją mają silnie zaburzoną zdolność czytania, nie powinno się ich odpytywać na forum klasy, ponieważ wywoła to w nich dodatkowy stres. Należy zlecać im indywidualne teksty do czytania oraz odpytywać (w miarę możliwości) indywidualnie. Nauczyciele powinni też bardziej się skupić na merytoryce słów ucznia, a nie na sposobie ich zaprezentowania. Ważniejsza jest jego wiedza, a nie technika jej przedstawienia. Gdy nauczyciele mają świadomość trudności ucznia, bardziej powinni doceniać jego postępy i chwalić za dobrze rozwiązanie zadania.

Zobacz film: Jesienny smutek – czym jest depresja sezonowa. Źródło; Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 25.05.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej