Jak leczyć kamienie nerkowe? Leczenie domowe i specjalistyczne

ericsphotography/getty images

Leczenie kamieni nerkowych zależy od ich rozmiaru. Niewielkie złogi są samoistnie wydalane z moczem, natomiast duże wymagają rozkruszenia podczas specjalnych zabiegów. W przypadku ataku kolki nerkowej stosuje się leki przeciwbólowe lub rozkurczowe oraz domowe sposoby łagodzące dolegliwości.

Kamienie nerkowe to złogi w nerkach lub drogach moczowych utworzone z wytrąconych związków chemicznych obecnych w moczu – fosforanu i szczawianu wapnia, cystyny lub kwasu moczowego. Choroba, którą wywołują, to kamica nerkowa (moczowa). Przez długi czas schorzenie może przebiegać bez żadnych objawów. W większości przypadków pierwsze dolegliwości to tzw. kolka nerkowa – bardzo silny ból w lędźwiach promieniujący do pachwiny, krwiomocz, nudności i wymioty, osłabienie oraz podwyższona temperatura ciała. Leczenie kamieni nerkowych obejmuje metody farmakologiczne, urologiczne i domowe sposoby.

Leczenie kamieni nerkowych

W większości przypadków leczenie kamieni nerkowych opiera się wyłącznie na zastosowaniu farmakoterapii, której celem jest złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Małe złogi (o średnicy 5–7 mm) są wydalane samoistnie z moczem. W przypadku większych kamieni poza leczeniem farmakologicznym konieczne jest także przeprowadzenie zabiegu urologicznego.

Leki na kamienie nerkowe to środki przeciwbólowe i rozkurczające dostępne bez recepty. W efekcie ich stosowania ściany dróg moczowych rozluźniają się, co umożliwia przesunięcie się złogu i jego wydalenie. W przypadku nasilonych objawów lekarz może zlecić inne farmaceutyki (nawet z grupy opioidów, np. tramadol).

Po wydaleniu złogu konieczne jest jego zachowanie i poddanie badaniu w celu wykrycia przyczyny kamicy nerkowej. Dzięki temu możliwe jest zachowawcze leczenie kamieni nerkowych, które zapobiega ich powstawaniu i pojawieniu się kolejnego ataku kolki. Jest to ważne, ponieważ u 50% pacjentów nawrót następuje w ciągu 5–10 lat.

Urologiczne leczenie kamieni nerkowych

W przypadku dużych kamieni nerkowych, których średnica przekracza 7 mm, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu, którego celem jest usunięcie złogu lub ułatwienie jego samoistnego wydalenia. Interwencja urologiczna jest wskazana także u tych pacjentów, u których zablokowany został przepływ moczu, utrzymuje się krwiomocz lub doszło do zakażenia układu moczowego.

Leczenie kamieni nerkowych polega na przeprowadzeniu:

  •  litotrypsji pozaustrojowej – rozkruszeniu kamieni falami ultradźwiękowymi;
  • przezskórnej nefrolitotrypsji – usunięciu kamienia przy pomocy endoskopu;
  • ureterorenoskopii – usunięciu kamienia przez wziernik umieszczony w cewce moczowej.

W leczeniu kamieni nerkowych coraz rzadziej stosuje się klasyczny zabieg chirurgiczny. Przeprowadza się go przede wszystkim u tych pacjentów, u których dolegliwości często nawracają lub wywołują powikłania.

Interwencje urologiczne w prawie wszystkich przypadkach umożliwiają całkowite usunięcie złogów z nerek lub dróg moczowych. Konieczne jest jednak stosowanie się do zaleceń lekarskich. Wskazana bywa również terapia zachowawcza, ponieważ tylko takie działanie zmniejsza ryzyko nawrotu choroby.

Domowe leczenie kamieni nerkowych

Domowe leczenie kamieni nerkowych może być skutecznym wsparciem terapii specjalistycznej, a także jednym ze sposobów zapobiegania nawrotom choroby. Ważna jest przede wszystkim modyfikacja stylu życia i zmiana sposobu odżywiania. Naturalne leczenie kamieni nerkowych sprawdzi się również w przypadku ataku kolki nerkowej.

Domowe leczenie kamieni nerkowych podczas ataku kolki wspomaga działanie przeciwbólowych środków farmakologicznych. Osobie chorej zaleca się zastosowanie ciepłego okładu na okolicę kręgosłupa lędźwiowego. Dobrze sprawdzi się także ciepła kąpiel, która dodatkowo zrelaksuje i uspokoi. Bardzo ważne jest picie dużej ilości wody, nawet 3–4 litrów na dzień. Takie działanie stymuluje oddawanie moczu i przyspiesza wydalenie złogów z nerek i dróg moczowych.

Dobrze sprawdza się także leczenie kamieni nerkowych ziołami. Niektóre rośliny wykazują działanie przeciwbólowe, rozkurczowe i moczopędne, co pomaga złagodzić objawy. Chorym poleca się pić napar ze skrzypu polnego, rdestu ptasiego, lubczyku, pietruszki, żurawiny, mącznicy, pokrzywy, perzu, korzenia lukrecji oraz liści brzozy i borówki brusznicy. Zioła na kamienie nerkowe dostępne są w aptekach lub sklepach zielarskich bez recepty.

Zapobieganie kamicy nerkowej

W celach profilaktycznych stosuje się zachowawcze leczenie kamieni nerkowych. Aby nie doszło do nawrotu choroby, pacjent powinien pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Konieczne jest także stosowanie odpowiedniej diety. Powinna być zbilansowana i opierać się na ogólnych zasadach zdrowego żywienia. 

Zobacz film: Nerki

źródło:x-news

Bibliografia:

  1. M. Tałałaj, Kamica układu moczowego – prewencja i leczenie farmakologiczne, [w:] „Postępy Nauk Medycznych” 5/2009, s. 387394.



Data aktualizacji: 28.08.2020,
Opublikowano: 30.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej