Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

Fot: Stígur Már Karlsson Heimsmyndir / gettyimages.com

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

Tarczyca - jak działa?

Tarczyca to gruczoł, który znajduje się w przednio-dolnej części szyi. Jej pracę reguluje TSH - hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową. Do podstawowych zadań narządu należy wydzielanie dwóch hormonów – ft3 i ft4. Regulują one m.in. różne przemiany metaboliczne, działanie gruczołów płciowych czy funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Jeśli gruczoł nie działa prawidłowo może dojść do rozwoju niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Równie groźny dla zdrowia może być przewlekły stan zapalny (np. choroba Hashimoto). Każde z tych schorzeń wymaga wprowadzenia terapii hormonalnej, która pozwala wyregulować działanie tarczycy. W przypadku niedoczynności lub choroby Hashimoto pacjentom poleca się także stosowanie odpowiednich suplementów diety.

Suplementy diety w leczeniu chorób tarczycy

Na funkcjonowanie narządu - poza hormonami - wpływają także witaminy i substancje odżywcze. Jednak opracowanie takiego menu, które dostarczy organizmowi, wszystkich niezbędnych substancji może być bardzo trudne. Co gorsza, wielu pacjentów - mimo stosowania zdrowej diety - i tak ma niedobory, a one mają bezpośredni wpływ na skuteczność leczenia. Dlatego tak ogromne znaczenie ma odpowiednio dobrana suplementacja.

Preparaty przeznaczone dla osób z chorobą tarczycy powinny zawierać kwasy omega 3 i selen. Wykazują one działanie przeciwzapalne. Dodatkowo pierwiastek reguluje wydzielanie hormonów oraz obniża poziom anty-TPO i anty-TG – specyficznych przeciwciał, które obserwuje się u osób z chorobą Hashimoto. Ich poziom pozwala obniżyć także witamina D.

W dobrym suplemencie powinno się znaleźć także żelazo. Jest ono niezbędne do produkcji peroksydazy tarczycowej (TPO), enzymu uczestniczącego w syntezie hormonów tarczycy. Jednak, aby organizm mógł przyswoić pierwiastek, potrzebne są witaminy C oraz E, które dodatkowo wzmacniają jego działanie.

mat. prasowe 

Jaki suplement wybrać?

Mimo że preparatów multiwitaminowych na rynku jest bardzo dużo, to nie wszystkie będą dobre dla osób z niedoczynnością tarczycy czy chorobą Hashimoto. Dlaczego? Otóż pierwiastki czy witaminy – tak samo, jak leki – mogą wchodzić ze sobą w interakcje. Niektóre wzmacniają swoje działanie (tzw. synergia), a inne osłabiają (takie antagonistyczne działanie może zachodzić między selenem a cynkiem, żelazem a cynkiem oraz miedzią i cynkiem). W praktyce oznacza to, że niektórych związków organizm nie przyswoi w ogóle lub tylko w niewielkim stopniu.

Zatem, po jaki suplement sięgnąć? Doskonałym wyborem dla tej grupy pacjentów będzie Thyroset. Preparat ma starannie dobrane składniki (w dobrze przyswajalnej formie), które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania tarczycy (selen) oraz regulacji aktywności hormonów (witamina B6). Zawiera też substancje, które łagodzą objawy choroby. Zmniejszają uczucie zmęczenia (żelazo, magnez, witaminy: C, B6, B12, foliany). Obecne w preparacie biotyna i cynk pozwalają rozwiązać problem wypadających włosów czy łamliwych paznokci, z którymi spora grupa chorych ma kłopoty.

Dodatkowo witaminy z grupy B oraz C i D wzmacniają układ odpornościowy oraz zapewniają dobrą kondycję psychiczną. Zawarty w preparacie cynk poprawia libido i ma korzystny wpływ na płodność.

Należy podkreślić, że w leczeniu chorób tarczycy konieczne jest holistyczne podejście do chorego. Tylko połączenie terapii hormonalnej, zdrowej diety i suplementacji daje szanse na wyeliminowanie objawów choroby oraz złagodzenie stanu zapalnego. Osoba, która zmaga się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto musi mieć świadomość, że suplementy, podobnie jak niektóre leki należy przyjmować w ściśle określonych godzinach, a także pamiętać, że niektóre substancje mogą na siebie oddziaływać i wzmacniać lub osłabiać swoje działanie.

mat. prasowe

Data aktualizacji: 16.09.2021,
Opublikowano: 16.09.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej