Jak dbać o włosy niskoporowate - czego używać? Pielęgnacja włosów o niskiej porowatości

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Włosy niskoporowate, choć uznawane są za względnie zdrowe, wymagają specjalnej pielęgnacji. Kosmyki są trudne w stylizacji i łatwo je przeciążyć nieodpowiednimi kosmetykami, np. na bazie protein. W ich pielęgnacji stosuje się produkty zawierające keratynę, aloes oraz zioła. Olejowanie włosów można wykonać takimi preparatami, jak: olej kokosowy, babassu, arganowy lub masło shea.

Porowatość włosów to sposób, w jaki układają się ich łuski. Rozróżnia się 3 rodzaje porowatości kosmyków: wysoko-, średnio- i niskoporowate. Ostatnie z nich uznawane są za włosy względnie zdrowe. Kosmyki niskoporowate są gładkie i lśniące, jednak oporne na stylizację i łatwo je przeciążyć nieodpowiednimi kosmetykami.

Włosy niskoporowate - charakterystyka

Niskoporowate to określenie na włosy o względnie dobrej kondycji. Ich łuski są gładkie i ściśle do siebie przylegają, przez co trudniej wchłaniają wodę, a co za tym idzie dłużej schną po myciu. Włosy niskoporowate zwykle nie puszą się, ani nie kręcą i nie falują pod wpływem wilgoci. Kosmyki są również trudne w farbowaniu, gdyż składniki farb fryzjerskich gorzej w nie wnikają. Włosy o niskiej porowatości są gładkie i lśniące, choć odporne na stylizację. Niskoporowate kosmyki często mylone są z włosami koloryzowanymi, ponieważ farba skutecznie wygładza ich łuski, dlatego wyglądają na mniej zniszczone.

Jak dbać o włosy niskoporowate?

Włosy niskoporowate są w stosunkowo dobrej kondycji, co wcale nie oznacza, że nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Kosmetyki dobrze reagują na maseczki i odżywki, np. na bazie aloesu, ziół czy oleju kokosowego. Włosy łatwo przeciążyć, dlatego do ich codziennej pielęgnacji najlepiej stosować delikatne szampony i lekkie odżywki z minimalną ilością składników, bez silikonów. Szampon do włosów z SLS, czyli mocno oczyszczającym detergentem, należy stosować tylko raz na jakiś czas, aby skutecznie umyć skórę głowy oraz kosmyki z pozostałości kosmetyków myjących. W czasie mycia nie należy szarpać włosów, a jedynie delikatnie masować skórę głowy. Wytworzona piana z szamponu, w czasie spłukiwania sama umyje pozostałe kosmyki. Spanie z mokrymi włosami powoduje ich uszkodzenia i łamliwość, dlatego przed snem rozsądniej jest wysuszyć kosmyki suszarką.

Zobacz film i dowiedz się skąd się biorą problemy z włosami

Zobacz film: Skąd się biorą problemy z włosami? Źródło: Klinika urody.

Jak stylizować włosy niskoporowate?

Kosmyki o niskiej porowatości są oporne na stylizację, co oznacza, że ułożeniu ich czy pokręceniu lokówką, dość szybko wracają do pierwotnego kształtu. Aby efektywnie wymodelować włosy, wystarczy układać je na szczotce, ciepłym nawiewem suszarki, który otworzy łuski włosów. Na zakończenie stylizacji wystarczy użyć chłodnego strumienia powietrza, który zamknie otworzone wcześniej łuski, dzięki czemu fryzura utrzyma się nieco dłużej. Do kręcenia włosów można zastosować wałki, które nakręca się na wilgotne pasma i zdejmuje dopiero po ich całkowitym wyschnięciu. Fryzurę wystarczy utrwalić mocnym lakierem lub żelem.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych - jakie kosmetyki wybierać?

Do pielęgnacji włosów niskoporowatych najlepiej stosować kosmetyki, które zawierają takie składniki, jak: aloes, zioła oraz keratynę. Kosmyki dobrze reagują również ma odżywcze masełka, np. masło shea, kakaowe, mango oraz cupuacu, które zawierają w sobie duże ilości witaminy E oraz cennych fitosteroli roślinnych. Na włosy niskoporowate można także stosować kosmetyki, takie jak: szampon, maska czy odżywka do włosów z dodatkiem oleju kokosowego, palmowego, arganowego lub babassu, które sprawdzają się też do zabiegu olejowania. W przypadku, gdy po zastosowaniu określonego preparatu, włosy będą oblepione i ciężkie, należy zaprzestać jego stosowania.

Włosy niskoporowate a proteiny

Proteiny, czyli mikroskopijne cząsteczki białka, to częsty składnik kosmetyków do włosów. Są one odpowiedzialne za odbudowywanie zniszczeń kosmyków a także tworzenie na ich powierzchni warstwy ochronnej. Proteiny sprawdzają się w pielęgnacji włosów wysokoporowatych, czyli bardzo zniszczonych, łamliwych i słabych. W przypadku kosmyków o niskiej porowatości cząsteczki te powodują ich nadmierne przesuszanie i kruchość.

Olejowanie włosów niskoporowatych

Olejowanie włosów to szybki sposób na regenerację i odżywienie każdego rodzaju kosmyków, pod warunkiem, że wybierze się odpowiedni olej. Włosy niskoporowate dobrze reagują na pielęgnację olejem kokosowym, arganowym, palmowym oraz babassu, a także roztopionym masłem shea. Substancję rozprowadza się na suchych włosach, mniej więcej od poziomu szyi po końcówki, omijając jedynie skórę głowy. Olej nosi się na włosach przez ok. 1 godzinę, a następnie zmywa dobrym szamponem. Kleista substancja zwykle usuwa się po drugim myciu głowy. Olejowanie włosów należy wykonywać nie częściej niż raz lub 2 razy w tygodniu, aby nadmiernie nie obciążyć kosmyków.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o włosy

Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Opublikowano: 23.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej