Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać?

Fot:licsiren / gettyimages.com

Wiatr, smog i mróz to czynniki, które mogą mocno podrażniać skórę. Choć nie da się ich wyeliminować, to można się przed nimi bronić. Wystarczy zadbać o odpowiednią pielęgnację ciała. Jakie kosmetyki warto stosować zimą?

Zmiany temperatury sprawiają, że warstwa rogowa naskórka staje się coraz grubsza. Jest szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Dlatego, aby zapewnić jej nie tylko ochronę, ale i nawilżenie, trzeba stosować właściwe produkty. Właściwe, czyli jakie? Do pielęgnacji skóry wymagającej warto użyć dermokosmetyków, czyli przebadanych dermatologicznie kremów, balsamów i emulsji dostępnych w aptekach. Co je wyróżnia? Przede wszystkim odpowiednio chronią i nawilżają skórę.

Krem to podstawa

Temperatura na zewnątrz, ale także ogrzewanie czy klimatyzacja sprawiają, że skóra bardzo się wysusza. Jest wrażliwsza i bardziej podatna na podrażnienia. Dlatego właśnie zimą trzeba szczególnie zadbać o tzw. płaszcz lipidowy skóry. Jakie kosmetyki wybierać? Przede wszystkim takie, które zawierają sporo cennych substancji. Dobry krem na zimę to taki, który zawiera m.in.:

  • PCA – składnik, który naturalnie występuje w skórze, wchodzący w skład tzw. naturalnego czynnika nawilżającego. Jego rola polega na wiązaniu cząsteczek wody i utrzymywaniu stałego poziomu nawilżenia skóry;
  • masło shea oraz olej z orzechów makadamia – uzupełniają lipidy, zmiękczają skórę i łagodzą podrażnienia;
  • pantenol – łagodzi podrażnienia i ułatwia regenerację naskórka.

Szczególną ostrożność przy wyborze kosmetyków na jesień czy zimę powinny zachować osoby, które mają skórę wrażliwą, trądzikową, atopową lub chorują na łuszczycę. Ich skóra potrzebuje innej pielęgnacji i ochrony niż skóra normalna, dlatego w ich przypadku najlepszym rozwiązaniem będą preparaty dedykowane konkretnemu schorzeniu. Dobrym wyborem będą dermokosmetyki Cetaphil, które zarówno chronią, jak i nawilżają skórę. Ponadto nie zawierają substancji drażniących czy zapachowych, które mogłyby dodatkowo podrażnić skórę. W sezonie jesienno-zimowym dobrze sprawdzi się krem DA Ultra intensywnie nawilżający, który nakładamy na twarz na dwadzieścia minut przed wyjściem z domu. Łatwo się rozprowadza i szybko wchłania, chroniąc skórę nawet przez 24 godziny od aplikacji.

Pamiętaj o codziennym oczyszczaniu

Skóra, bez względu na porę roku, wymaga pielęgnacji. Najbezpieczniejsze będą dla niej delikatne kosmetyki, bez dodatku alkoholu, który nadmiernie wysusza skórę i sprawia, że staje się bardziej podatna na podrażnienia. Najlepszym rozwiązaniem będzie mycie twarzy dwa razy dziennie (rano i wieczorem) delikatnym preparatem, jakim jest Cetaphil EM emulsja micelarna. Dzięki temu, że nie zawiera mydła, nie podrażnia skóry i pozostawia na niej ochronny film. Zapewnia także uczucie elastyczności i świeżości.

Chroń usta i ręce

Zimą nie można zapominać o ustach i dłoniach. Przy wyborze pomadki do ust warto zwrócić uwagę na jej skład. Najlepsze będą te na bazie naturalnych produktów – najlepiej masła shea czy oleju (w przeciwieństwie do wody nie wyparują i nie dopuszczą do tego, by usta popękały). Dobra pomadka powinna zawierać także witamy C i E. Pierwsza z nich pomaga odbudować włókna kolagenowe, druga chroni przed wolnymi rodnikami i szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Skóra dłoni jest praktycznie pozbawiona gruczołów, które mogłyby ją nawilżyć. Dlatego to często po dłoniach widać, że skóra jest mocno wysuszona. Najlepszym rozwiązaniem (nie tylko zimą) będzie regularna aplikacja kremu, który nawilża, regeneruje i chroni. Co powinien zawierać dobry preparat? Najlepsze dla dłoni będą te produkty, które mają w swoim składzie glicerynę, oleje roślinne oraz witaminy. Krem Cetaphil PS Lipoaktywny działa kojąco, przeciwzapalnie i pobudza wzrost nowych komórek. Długotrwale zatrzymuje wodę na powierzchni skóry, jak i w jej głębszych warstwach. Polecany także po zabiegach dermatologicznych i kosmetologicznych.

Data aktualizacji: 10.01.2019,
Opublikowano: 06.12.2018 r.
Pielęgnacja skóry

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej