Kiedy wizyta u kardiologa jest konieczna?

Zobacz film: Kiedy warto umówić się na wizytę do kardiologa? Źródło: 36,6.

Choroby układu krążenia ciągle zajmują wysoką pozycję wśród schorzeń, z powodu których umiera najwięcej Polaków. Na szczęście wielu tych zgonów można uniknąć. Jak? Pamiętając o odpowiedniej profilaktyce.

Każdy z nas wie, że regularne wykonywanie badań to najlepszy sposób na wczesne wykrycie choroby i szansa na jej całkowite wyleczenie. Niestety to tylko teoria, bo wielu z nas trafia do lekarza późno, kiedy choroba jest już mocno zaawansowana. W dużej mierze dotyczy to także chorób układu krążenia.

Kiedy warto udać się do kardiologa?

Na pierwszą wizytę u kardiologa najlepiej udać się w okolicy czterdziestych urodzin. W tym wieku ciało człowieka – niezależnie od płci – bardzo się zmienia i zaczynają się pojawiać pierwsze poważniejsze problemy ze zdrowiem. Każdy kto już lub zaraz przekroczy czterdziestkę powinien wykonać komplet badań i odwiedzić nie tylko kardiologa, ale kilku innych specjalistów (urologa, okulistę).

Do wizyty u tego specjalisty powinni namawiać także lekarze rodzinni. To oni najlepiej znają swoich pacjentów i najszybciej mogą wyłapać nieprawidłowości, które mogą wymagać jedynie konsultacji lub specjalistycznego leczenia. Taka wizyta jest konieczna w sytuacji gdy podczas badania lekarz rodzinny zaobserwuje szmery, które mogą być zapowiedzią poważniejszych problemów i sugerować uszkodzenie zastawek serca.

Operacja wymiany zastawki – kiedy jest konieczny taki zabieg?

Zastawki serca zapobiegają cofaniu się krwi do jam serca. Ich wady polegają na zwężeniu lub niedomykalności. Wcześnie rozpoznane zmiany można leczyć farmakologicznie. Poważniejsze i bardziej rozległe wady wymagają przeprowadzenia operacji usunięcia zniszczonej zastawki i zastąpienia jej nową. Jak rozpoznać, że zastawka serca nie działa prawidłowo? W początkowej fazie choroby pacjenci nie mają praktycznie żadnych objawów. Dolegliwości zaczynają się pojawiać dopiero wtedy, gdy choroba jest już mocno zaawansowana. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą:

  • bóle w klatce piersiowej
  • kaszel, który pojawia się podczas leżenia
  • omdlenia
  • uczucie zmęczenia
  • brak apetytu
  • utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny

U części pacjentów do uszkodzenia zastawek dochodzi nagle. Takie sytuacje zagrażają życiu chorego i wymagają jak najszybszej interwencji specjalisty.

Kiedy jeszcze wymiana zastawki jest konieczna? Ile trzeba czekać na zabieg? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kiedy konieczna jest operacja wymiana zastawki serca? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 04.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Janusz 06.12.2018r.

Kiedy mam ból w klatce piersiowej zakładam ręce na tył głowy robię 6 głębokich wdechów powietrza i tak siedzę z tymi rękoma z 5 min. A jak leżę to i zasnę,ból przemija i mam to od lat.Minęła mi już 80 tka,

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej