Jak dbać o cerę trądzikową?

Fot. gpointstudio / Getty Images

Mam skórę ze skłonnością do trądziku. Jestem w trakcie leczenia u dermatologa. Czy mogę też chodzić na zabiegi do kosmetyczki? Jaki rodzaj zabiegu mogę mieć wykonany. Najlepsza metoda na pozbycie się wągrów? 

Uważam, że bardzo dobrym pomysłem jest łączenie leczenia dermatologicznego i kosmetologicznego, jednak do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Idealnym rozwiązaniem jest współpraca dermatologa i wykwalifikowanego kosmetologa w ramach jednego centrum, kiedy to lekarz może na bieżąco oceniać stan skóry pacjenta przed zastosowaniem zabiegów. Z mojego doświadczenia wynika, że terapia addycyjna najlepiej sprawdza się w przypadku lekkiego i umiarkowanego trądziku, który jest leczony przez dermatologa preparatami tylko miejscowymi. W sytuacji, gdy pacjent, z uwagi na duże nasilenie zmian, przyjmuje preparaty doustne, z zabiegów trzeba zrezygnować - np. przy stosowaniu doustnych retinoidów czy antybiotyków.

W trakcie terapii dermatologicznej delikatnymi lekami miejscowymi można skorzystać u kosmetologa z zabiegów małoinwazyjnych, np. zabiegów oczyszczania manualnego, zabiegów z użyciem peelingów kwasowych z użyciem słabych kwasów, np. azelainowego, migdałowego, mlekowego czy masek z dodatkiem kwasów np. maski dyniowej.

Warto również poddać się zabiegom regeneracyjnym i nawilżającym, bowiem w trakcie terapii zmian trądzikowych, często dochodzi do nadmiernego przesuszenia skóry. Lekarz i kosmetolog może także doradzić, które preparaty będą najbardziej odpowiednie do pielęgnacji w domu, adekwatnie do stanu cery i etapu leczenia.

Nie polecam zabiegu mikrodermabrazji, który może skutkować uszkodzeniem bariery naskórkowej i wtórną skłonnością do egzemy w przyszłości.

Lekarz może także ustalić dla pacjenta długoterminowy plan terapeutyczny, który będzie obejmował leczenie dermatologiczne silniejszymi lekami a po określonym okresie karencji- leczenie zabiegowe np. z wykorzystaniem laserów.

Wągry, czyli zaskórniki, co może zabrzmi zaskakująco, najlepiej usuwać manualnie. Pokutuje powszechne przekonanie, że zmian trądzikowych nie można usuwać mechanicznie. Słusznie, ropnych, zapalnych krost nie można, mówiąc kolokwialnie „wyciskać", ale jeżeli występują zaskórniki otwarte czy zamknięte, to nie ma lepszego sposobu na oczyszczenie skóry i tym samym pozbycie się zmian, niż oczyszczanie manualne.

Warto skorzystać z usług kosmetologa, gdyż wówczas zmiany usuwane są w całości, w sterylnych warunkach. Zabieg nie jest kosztowny. Jeżeli pacjent ma typ trądziku zaskórnikowego, to warto zacząć proces leczenia od tej procedury.

Polecamy: Sposoby na oczyszczanie twarzy – jak dokładnie oczyścić cerę w domu i kiedy wybrać się do kosmetyczki 

Na pytanie odpowiedziała: lek. med. Anna Bachlda-Curuś - specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej z krakowskiego SCM estetic www.scmestetic.pl Absolwentka Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. W latach 2011/2012 odbyła staż podyplomowy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. W roku 2012 rozpoczęła specjalizację z dermatologii i wenerologii w Klinice Dermatologii w USK im. WAM w Łodzi, zdała egzamin specjalizacyjny i tym samym uzyskała tytuł specjalisty dermatologa i wenerologa jesienią 2017 roku. W latach 2014-2017 pracowała jako asystent na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i prowadziła zajęcia dla studentów Wydziału Lekarskiego dla grup polskich i anglojęzycznych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Regularnie uczestniczy w konferencjach i sympozjach naukowych z zakresu dermatologii oraz medycyny estetycznej w charakterze słuchacza i wykładowcy. Jest cenioną autorką publikacji naukowych.

Kolejne pytania: 

Czy opalanie może być bezpieczne? Jak długo można wystawiać się na słońce bez szkody dla zdrowia? 

Mam 49 lat i co jakiś czas powraca mi trądzik różowaty jaka może być przyczyna i na co muszę zwrócić uwagę?

Botoks jako metoda leczenia bruksizmu – za i przeciw

Data aktualizacji: 09.08.2019,
Opublikowano: 07.08.2019 r.

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Jagoda 19.08.2019r.

ale takich specjalistów moim zdaniem warto szukać tylko prywatnie. Nie dość że szybciej to jeszcze mają jakby szersze spojrzenie na problem

Małgo 16.08.2019r.

potwierdzam, że dermatolog może naprawdę pomóc. Oczywiście różne sposoby są istotne ale dobry specjalista znajdzie przyczynę problemu i zleci przede wszystkim badania ogólne, bo to podstawa dalszego leczenia

Rajka 15.08.2019r.

niestety najczęściej sukcesem okazuje się dopiero dermatolog. Ja 6 lat spędziłam na chodzeniu od jednego do drugiego ale w końcu trafiłam na dobrego specjalistę, ale oczywiście prywatnie

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Welbi – wiedza o zdrowiu i narzędzia, by o nie zadbać w jednym miejscu

Czy wiesz, że co trzeci Polak ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co ósmy cierpi na chorobę serca, a już ok. 10% społeczeństwa zmaga się z cukrzycą typu 2? Takie dane przedstawia najnowszy raport "Narodowy Test Zdrowia Polaków" z 2023 roku. Choroby przewlekłe to wyzwanie dzisiejszych czasów, a serwis Welbi.pl to odpowiedź na ten problem – to właśnie tutaj znajdziesz solidną dawkę aktualnej wiedzy o zdrowiu (np. o profilaktyce), a oprócz tego odpowiednie narzędzia, by o nie zadbać: prywatne ubezpieczenie zdrowotne i teleporady u lekarzy specjalistów.

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Jak wydłużyć swoje życie? To nie magia, te sposoby działają

Ludzkość od wieków szuka sposobów na długowieczność. Tymczasem - jak pokazują badania - droga do długiego życia jest znacznie prostsza, niż się wydaje.

Czytaj więcej
Niedosypianie w tygodniu i nadrabianie w weekend - jakie skutki odczuwa twój organizm?

W obecnych czasach wiele osób zaniedbuje sen ze względu na intensywny tryb życia i ciągły pośpiech. Niedosypianie w ciągu tygodnia, a następnie nadrabianie zaległości w weekend stanowi wówczas codzienność. Jednakże, ta praktyka może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. W niniejszym artykule omówimy, jakie skutki dla organizmu może mieć niedostateczna ilość snu w ciągu tygodnia oraz odsypianie w weekend.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
Drogeria internetowa – kosmetyki Holika Holika,czyli lekko i naturalnie

Latem zaczynamy interesować się kosmetykami o lekkiej konsystencji z wyciągami z roślin, o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Takie właśnie są kosmetyki Holika Holika, marki, której sztandarowym produktem jest wielofunkcyjny żel aloesowy, zawierający ekstrakt z liści aloesu z koreańskiej wyspy Jeju. Dowiedz się, czy kosmetyki Holika Holika przydadzą się w Twojej kosmetyczce latem!

Czytaj więcej
Czym jest psychoterapia?

Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem psychoterapii i nad tym, czym właściwie jest taka forma pomocy. To zmiana na lepsze. Nie sposób bowiem nie cieszyć się z tego, że coraz więcej osób wychodzi z cienia i zaczyna walczyć ze swoimi problemami psychicznymi. Choć sytuacja nadal jeszcze nie jest idealna, to jednak zmierza ku dobremu. Dlatego warto zdobywać wiedzę na temat psychoterapii. Im więcej wiesz, tym mniej się obawiasz – to dość znane połączenie. Czym jest psychoterapia? Dowiedz się!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Jak bezpiecznie ubrać się w góry?

Wyprawa w góry powinna być dobrze zaplanowana. Poza właściwym prowiantem i wyznaczeniem trasy należy wziąć pod uwagę także uniwersalny ubiór. Najlepszy jest ten na cebulkę, bo pogoda w górach zmienia się dynamicznie. Nie bez znaczenia jest również oddychająca bielizna na zimę, a niezależnie od pory roku – wygodne i wytrzymałe buty trekkingowe lub górskie. O czym musisz wiedzieć, kiedy kompletujesz garderobę w góry?

Czytaj więcej