Jak bezpiecznie suplementować witaminę D? Specjaliści wskazali dzienną dawkę

Fot: batuhan toker / gettyimages.com

Witamina D ma wpływ nie tylko na układ kostny. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania serca, pomaga także wyrównać poziom cholesterolu we krwi. Niestety większość z nas – ze względu na klimat, w którym żyjemy – ma jej niedobory i musi ją suplementować. Jaką dawkę witaminy D powinniśmy przyjąć każdego dnia?

Ze względu na klimat Polacy powinni suplementować witaminę D. Jeszcze do niedawna uważano, że aby uniknąć niedoborów i zapewnić organizmowi prawidłowe funkcjonowanie dorosła osoba powinna przyjmować ok. 4 000 jednostek. Najnowsze badania pokazują, że to zdecydowanie za dużo.

Ile witaminy D można przyjąć?

Zespół do spraw Suplementów Diety stworzony w ramach Rady Sanitarno-Epidemiologicznej stwierdził, że bezpieczną dawką jest 2 000 IU (50 µg)/dobę. 

Po analizie wyników najnowszych badań specjaliści uznali, że 2 000 jednostek to najbezpieczniejsza dawka, która jednocześnie daje najlepszy efekt terapeutyczny. Wyższa dawka - w niektórych przypadkach - może przyczynić się do rozwoju zmian nowotworowych.  Zmiana wytycznych została spowodowana m.in. tym, że coraz chętniej sięgamy po produkty, które naturalnie mają w swoim składzie witaminę D. Tym samym przyjmowanie większych dawek nie jest konieczne.

Jak prawidłowo suplementować witaminę D? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Suplementacja witaminą D. Źródło: Dzień Dobry TVN

Kto powinien suplementować witaminę D?

Witaminę D organizm jest w stanie wytworzyć sam, ale potrzebuje do tego słońca. Jesienią czy zimą, kiedy słonecznych dni jest bardzo niewiele jej niedobory są powszechne. Mimo to suplementacja witaminy bez konsultacji z lekarzem nie jest najlepszym pomysłem. O tym ile i jak długo powinniśmy ją przyjmować może zdecydować jedynie specjalista. Przed rozpoczęciem kuracji należy wykonać badania, aby określić poziom witaminy D w surowicy i dobrać najlepszą dawkę. Zdaniem specjalistów po suplement powinny sięgnąć osoby, u których stężenie witaminy mieści się w przedziale 20-30 ng/ml (50-75 nmol/l). O suplementacji muszą pamiętać również te osoby, u których stężenie waha się od 30-50 ng/ml (75-125 nmol/l). W tym przypadku suplementacja jest konieczna, aby utrzymać korzystny wpływ witaminy D na organizm. U osób, u których poziom witaminy D przekroczył 100 ng/ml, czyli powyżej 250 nmol/l konieczne jest natychmiastowe przerwanie terapii.

Suplementujesz witaminę D?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Witamina D – dlaczego jest taka ważna?

Wiele osób uważa, że witamina D wpływa tylko na układ kostny. Sprawia, że kości i zęby są mocne i zdrowe. To prawda, ale jej wpływ na organizm jest znacznie większy. Witamina D oddziałuje także na układ krążenia. Zapobiega zawałowi serca, udarowi oraz chorobie wieńcowej. Pomaga wyregulować poziom cholesterolu, a także – jak pokazują badania – może chronić przed rozwojem niektórych nowotworów, m.in. piersi, prostaty i jelita grubego. Witamina D pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi, tym samym o jej prawidłowe stężenie powinny szczególnie zadbać osoby, które chorują na cukrzycę typu 2.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 28.06.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej