Koronawirus w Polsce. Czy cmentarze zostaną zamknięte 1 listopada? 

Fot: mammuth / gettyimages.com 

Gwałtowny wzrost zachorowań sprawił, że resort zdrowia zdecydował o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń. Jak będzie wyglądał 1 listopada? – Na pewno będziemy analizować sytuację, ale myślę, że do takiej, w której będziemy zamykać cmentarze 1 listopada, raczej nie dojdzie – powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Od dobrych kilku dni liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 nie spada poniżej 4 tysięcy. W związku z tym, aby powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się wirusa, rząd zdecydował o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń, m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu.

Czy zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia, takie jak zakaz wstępu na cmentarze 1 listopada? Dopytywany o to na antenie Polsat News wiceminister Waldemar Kraska zapewnił, że "na pewno będziemy analizować sytuację, ale ja myślę, że do takiej raczej nie dojdzie".

Chociaż, zgodnie ze słowami wiceministra zdrowia zamykanie cmentarzy nie jest brane pod uwagę, to jednak trzeba liczyć z tym, że jeśli zakażeń będzie przybywać, decyzja o zamknięciu cmentarzy może zostać podjęta. Kluczowe są najbliższe tygodnie.

Koronawirus w Polsce. Jak będzie wyglądał 1 listopada?

Na razie soby, które planują odwiedzić groby swoich bliskich, muszą pamiętać, że na cmentarzu obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

Dodatkowo rządzący apelują, by Polacy nie odwiedzali tłumnie cmentarzy 1 listopada, tylko aby "rozłożyli to na tydzień wcześniej lub później".

Myślę, że Polacy są na tyle mądrym narodem, że usłuchają tych wskazań, żeby nie odwiedzać gremialnie cmentarzy

- powiedział Waldemar Kraska.

W ten sposób można uniknąć nie tylko tłumów na cmentarzach, ale przede wszystkim zminimalizować ryzyko ewentualnego zakażenia groźnym wirusem.

Koronawirus w Polsce. Jakie nakazy obecnie obowiązują?

Do tej pory Ministerstwo Zdrowia dzieliło Polskę na dwie strefy - żółtą i czerwoną. Do pierwszej grypy trafiały tylko te regiony, w których liczba nowych zakażeń mieściła się w przedziale 6-12 na 10 tysięcy, a do czerwonej - powyżej 12 na 10 tysięcy. Na tych terenach miały obowiązywać dodatkowe obostrzenia.

Niestety, takie działa na niewiele się zdały i od 10 października niemal cały kraj znajduje się strefie żółtej. Oznacza to, że:

  • mamy obowiązek zasłaniać usta i nos w przestrzeni publicznej, także na zewnątrz, z obowiązku zwolnione są jedynie te osoby, które przedstawią stosowane zaświadczenie od lekarza, że nie mogą nosić maseczki, brak dokumentu będzie równoznaczny z otrzymaniem mandatu w wysokości 500 złotych;
  • w imprezach sportowych może uczestniczyć 1/4 publiczności;
  • w restauracjach i punktach gastronomicznych trzeba zasłaniać twarz, na 4 metrach kwadratowych może przebywać tylko jedna osoba;
  • kluby nocne i dyskoteki w dalszym ciągu pozostają zamknięte;
  • podczas targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 m kw.
  • w uroczystościach rodzinnych może uczestniczyć maksymalnie 75 osób, w czasie zabawy nie trzeba mieć zasłoniętych ust i nosa (Uwaga! przepis ten wchodzi w życie w sobotę, 17 października);
  • w wesołych miasteczkach, parkach rozrywki i rekreacyjnych - może przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych;
  • na siłowni czy w klubie fitness na 7 metrach kwadratowych może przebywać tylko jedna osoba.

Należy pamiętać, że 38 regionów trafiło do tzw. strefy czerwonej. Obowiązujące w niej zasady są jeszcze bardziej rygorystyczne. Co można, a czego nie w tzw. strefie czerwonej? Niezbędne informacje znajdziecie w naszym materiale: Cały kraj w strefie żółtej. W strefie czerwonej pozostaje 38 powiatów i miast. Co się zmieni?

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego testach, które wykonuje się u osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2:

Zobacz film: Jak rozpoznać zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 12.10.2020,
Opublikowano: 12.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej