Infekcja intymna czy choroba weneryczna? Czy można je od siebie odróżnić?

Fot: Jomkwan / gettyimages.com

 Seks bez odpowiedniego zabezpieczenia, pobyt na basenie czy w saunie niosą za sobą ryzyko rozwoju infekcji intymnej lub choroby wenerycznej (przenoszonej drogą płciową). Czym się od siebie różnią? Jak je rozpoznać i jak leczyć?

Problemy intymne – co je wywołuje?

Dolegliwości w obrębie okolic intymnych najczęściej wywołują bakterie, grzyby i wirusy. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj podczas stosunku seksualnego, w którym zabrakło odpowiedniego zabezpieczenia. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim te osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych. Ale nie tylko. Groźne dla zdrowia drobnoustroje można "złapać" na basenie, w saunie czy w jacuzzi. Zakażeniem może się skończyć także korzystanie z ręcznika osoby, która już ma infekcję intymną lub chorobę przenoszoną drogą płciową.

Trzeba podkreślić, że choroby intymne znacznie częściej dotykają osoby, które nie przestrzegają podstawowych zasad higieny, mają zaburzenia hormonalne lub chorują na cukrzycę. Na infekcje bardziej narażone są również kobiety w ciąży.

Infekcja czy choroba weneryczna – jak je odróżnić?

Choroby intymne często przebiegają bezobjawowo. Zdarza się, że osoby zakażone nie mają świadomości, że są nosicielami groźnego patogenu i przekazują go partnerowi. Jeśli już dolegliwości się pojawiają, są to:

  • świąd, ból okolic intymnych;
  • pieczenie, np. przy oddawaniu moczu;
  • krostki, owrzodzenia, pęcherze lub zaczerwienienie skóry w obrębie części intymnych;
  • upławy, zmiana wyglądu wydzieliny z pochwy/penisa;
  • ból podczas stosunku;
  • bóle podbrzusza;
  • powiększenie węzłów chłonnych, szczególnie pachwinowych.

Warto pamiętać, że takie objawy mogą się pojawić zarówno przy zwykłej infekcji, jak i przy chorobie przenoszonej drogą płciową. Ich rozróżnienia może dokonać jedynie lekarz na podstawie badania mikrobiologicznego.

Jakie leczyć choroby intymne?

Sposób leczenia zależy przede wszystkim od tego, co wywołało problem. Gdy dolegliwości nie są jeszcze nasilone, można sięgnąć po preparaty dostępne w aptece bez recepty, jak np. Gynoxin®. To lek, który do tej pory był wydawany tylko na polecenie lekarza. Preparat ma postać kapsułek dopochwowych lub maści. Wystarczą trzy dni kuracji, aby pozbyć się infekcji (warto dodać, że lek zwalcza zarówno infekcje grzybicze, jak i mieszane, to znaczy grzybiczo-bakteryjne).

W przypadku, gdy leczenie nie spowoduje ustąpienia dolegliwości, trzeba skonsultować się z lekarzem. Być może konieczne będzie przepisanie antybiotyku lub leków przeciwwirusowych.

Czasem zdarza się, że zakażenie prowadzi do powstania brodawek w obrębie narządów płciowych oraz odbytu. Jeśli leczenie farmakologiczne lub miejscowe nie pomaga, konieczne może być ich chirurgiczne usunięcie.

Więcej o akcji edukacyjnej "Zdrowa intymność - wszystko, co musisz wiedzieć o infekcjach i ich leczeniu" przeczytasz na https://dziendobry.tvn.pl/artykuly/zdrowy-styl-zycia/infekcje-intymne

Co zrobić, aby problem nie nawracał?

Niestety bardzo często zdarza się, że - mimo wyleczenia - infekcja po pewnym czasie wraca. Co zrobić, aby pozbyć się jej na stałe? Po pierwsze, trzeba zadbać o właściwą higienę części intymnych i stosować przeznaczone do tego kosmetyki. Pozwalają one utrzymać prawidłowe pH okolic intymnych, dodatkowo działają przeciwbakteryjnie.

Po drugie, warto zrezygnować z noszenia bardzo obcisłych ubrań oraz bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów. Bardzo opięta odzież może sprzyjać otarciom – niewielkie uszkodzenie skóry to otwarta furtka dla różnych drobnoustrojów. Bielizna ze sztucznego materiału sprawia, że skóra nie może swobodnie oddychać i staje się bardziej podatna na podrażnienia.

Ważnym elementem zapobiegania infekcjom intymnym jest przyjmowanie probiotyków. Preparaty te pozwalają odbudować prawidłową florę bakteryjną pochwy, a także wzmacniają odporność i chronią przed nawrotem choroby.

Produkt leczniczy (A) Gynoxin Optima, 200 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera 200 mg azotanu fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). (B) Gynoxin Uno, 600 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera 600 mg azotanu fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). (C) Gynoxin, 20 mg/g (2%), krem dopochwowy. 100 g kremu dopochwowego zawiera 2 g azotanu fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Wskazanie: (A, B, C) Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. (B, C) Gynoxin Uno/Gynoxin przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, Gynoxin Uno/Gynoxin można stosować po konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazania: (A, B, C) Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. (B) Gynoxin Uno zawiera lecytynę sojową. Jeśli pacjentka jest uczulona na orzeszki ziemne lub soję nie powinna stosować tego produktu leczniczego. Podmiot odpowiedzialny: (A, B, C) Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Data aktualizacji: 08.06.2021,
Opublikowano: 09.06.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej