Indoor walking – trening fitness dla wszystkich? Efekty treningu indoor walking

Fot. PredragImages 

Indoor walking to trening oparty na chodzeniu, zyskujący coraz większą popularność w świecie fitness. Dzięki temu, że jest oparty na prostych ruchach, może być uprawiany przez osoby w każdym wieku i o różnej kondycji fizycznej. 

Chodzenie w rytm muzyki? Indoor walking to nauka wypracowania nawyków prawidłowej postawy, ćwiczenie mięśni głębokich i dobry trening ogólnorozwojowy, pozwalający utrzymać ciało w dobrej kondycji. Prowadzony jest pod okiem instruktora w rytm muzyki, co dodatkowo urozmaica ćwiczenia. Nie wymaga szczególnych zdolności fizycznych, w dodatku szybko przynosi zauważalne efekty.

Indoor walking – co to jest?

Indoor walking to trening oparty na podstawowym ruchu, czyli chodzeniu. To trening prosty, a jednocześnie angażujący całe ciało. Ćwiczenie jest przeznaczone dla osób w każdym wieku, które chcą zadbać o dobrą kondycję. Cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród osób starszych, bowiem nie jest oparty na trudnych do zapamiętania i energicznych choreografiach. Intensywność tego treningu zależy od nas samych, dlatego jest on częstym wyborem osób, które szukają skutecznego rozwiązania w walce z tkanką tłuszczową. Podstawowe zajęcia z indoor walking trwają 50 minut i w trakcie nich możliwe jest spalenie prawie 800 kcal.

Zajęcia prowadzone przez instruktora zawsze wykonywane są w rytm muzyki, co jeszcze bardziej zwiększa chęć zaangażowania się w wykonywane ćwiczenia.

W indoor walking, za pomocą prostego przyrządu, pracuje się nad całą sylwetką i wieloma partiami mięśniowymi (nie tylko nóg, ale także rąk czy ramion).

Polecamy: Nordic walking – jak prawidłowo chodzić? Czy chodzenie z kijkami jest dobre na odchudzanie?

Jak bezpiecznie pozbyć się zbędnych kilogramów? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie:

Zobacz film: Jak bezpiecznie pozbyć się zbędnych kilogramów? Źródło:Stylowy Magazyn.

Ćwiczenia indoor walking – orbitrek

Zawsze odbywają się w grupach kilkunastoosobowych, podzielonych według stopnia zaawansowania. Do udziału w nich nie są potrzebne szczególne zdolności fizyczne, ponieważ poziom treningu zawsze dostosowany jest do jego uczestników. Przeprowadza się go na bieżni mechanicznej o nachyleniu maksymalnym do 10 stopni. W przeciwieństwie do bieżni elektrycznej, jest ona napędzana siłą własną mięśni nóg ćwiczącego. Drugim rodzajem jest indoor walking typu orbitrek, na którym bieg odbywa się za pomocą pedałów, poruszających się kolejno z góry na dół. Dodatkowo zamontowane ruchome uchwyty na ręce zmuszają do pracy również mięśnie ramion, pleców i barków oraz pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy. Trening rozpoczyna się od spokojnego spaceru i stopniowo przechodzi w bieg, który urozmaicony jest dodatkowo różną długością kroków. Ćwiczenia wykonywane są w rytm muzyki, co dodatkowo podnosi walory samego treningu i sprzyja pozytywnej atmosferze między uczestnikami.

Niektórzy do treningu wprowadzają dodatkowo niewielkie ciężarki, które dodatkowo pomagają w ćwiczeniu ramion, pleców i klatki piersiowej.

Efekty indoor walking

Trening na indoor walking, przeprowadzany regularnie, szybko daje zauważalne efekty. Skuteczność ćwiczeń indoor walking, doceniają nie tylko osoby młode i wysportowane, ale również starsze. Co daje trening?

  • spalanie dużej ilości kalorii przy mało intensywnym wysiłku,
  • redukcja tkanki tłuszczowej,
  • zwiększenie wydolności,
  • uczy przyjmowania prawidłowej postawy,
  • nauka balansu i stabilizacji,
  • ćwiczenie głębokich partii mięśni,
  • wzmocnienie nóg, miednicy i kręgosłupa,
  • poprawa wydolności płuc,
  • poprawa pracy układu krążenia,
  • redukcja stresu,
  • pobudzenie do pracy stawów,
  • walka z cellulitem.

Indoor walking nie powinny ćwiczyć kobiety w ciąży, osoby posiadające rozrusznik serca, mające przepuklinę, problemy z błędnikiem, osoby chore na epilepsję, dyskopatię i choroby serca. Osoby starsze przed zapisaniem się na trening powinny zasięgnąć opinii lekarza i upewnić się o dobrym stanie swojego serca oraz układu krążenia.

Polecamy: Rozgrzewka przed bieganiem - jak powinna wyglądać? Ćwiczenia dobre na nogi, kolana i nie tylko!

Jak się przygotować do zajęć?

Jak każdy trening, indoor walking wymaga odpowiedniego przygotowania, które chroni przed kontuzjami i urazami. Podstawą przed rozpoczęciem treningu jest przeprowadzenie rozgrzewki – rozgrzanie mięśni, stawów i przygotowanie organizmu do wysiłku fizycznego. Trening również powinien być odpowiednio zakończony. Najlepszy jest stretching (rozciąganie) – pozwoli powoli wrócić mięśniom do stanu spoczynku i reguluje oddech. Nie można zapominać też o prawidłowym nawadnianiu. Po zakończonych ćwiczeniach warto sięgnąć po izotonik, który pozwoli uzupełnić utracone mikroelementy.

Dobry płyn nawadniający z łatwością można przygotować w domu. Potrzebne do tego składniki to:

  • 2 szklanki wody,
  • sok z połówki cytryny,
  • pół łyżki wody,
  • szczypta soli.

Wszystkie składniki należy dobrze wymieszać i schłodzić chwilę w lodówce. 

Data aktualizacji: 10.06.2020,
Opublikowano: 27.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej