Implanty piersiowe – rodzaje i rozmiary. Czy implanty piersiowe trzeba wymieniać?

Fot: Rawpixel / gettyimages.com

Implanty piersiowe nie różnią się tylko rozmiarem i kształtem, ale także materiałem, z jakiego zostały wykonane. Obecnie wypełniane są roztworem soli fizjologicznej lub żelem silikonowym. Od niedawna stosuje się także wypełnianie kombinowane. Powierzchnia implantu może być gładka lub teksturowana, a kształt okrągły lub anatomiczny.

Implanty piersiowe cieszą się dość dużym zainteresowaniem spośród ofert chirurgii plastycznej. Zbyt mały, niesymetryczny lub obwisły biust to dla wielu kobiet spory problem. Żeby zapewnić atrakcyjny wygląd piersi, konieczny jest dokładnie przeprowadzony dobór implantów, który jest procesem uwarunkowanym wieloczynnikowo. Bierze się pod uwagę obecną wielkość i kształt biustu, szerokość i rozstawienie piersi oraz obwód klatki piersiowej. Najpopularniejszym rodzajem implantów piersiowych są implanty silikonowe.

Czym są implanty piersiowe?

Implanty piersiowe to protezy, które są stosowane z trzech głównych powodów:

  • powiększenie rozmiaru, wyrównanie kształtu i dysproporcji kobiecych piersi ze względów kosmetycznych,
  • odtworzenie brakującej lub usuniętej piersi u kobiet po mastektomii lub z wadami wrodzonymi,
  • zmiana płci.

Za początek ery implantów uznaje się 1962 rok, kiedy po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych Ameryki Thomas Cronin i Frank Gerow zamiast wstrzyknięcia płynnego silikonu zastosowali implanty piersiowe wypełnione żelem silikonowym.

Chcesz powiększyć piersi? Zobacz nasz film i poznaj metody, z których lepiej nie korzystać 

Zobacz film: Myślisz o powiększeniu piersi? Te metody są bardzo niebezpieczne! Źródło: Stylowy Magazyn.

Rodzaje implantów piersiowych w zależności od rodzaju wypełnienia

Zastosowanie mają przede wszystkim dwa rodzaje implantów piersiowych – wypełnione roztworem soli fizjologicznej lub żelem silikonowym (hydrożele z żywic silikonowych). Zaletą pierwszego rodzaju jest małe cięcie, ponieważ w pierwszej kolejności wkłada się implant, a później napełnia się go solą fizjologiczną. Implanty solne charakteryzuje mniej naturalna konsystencja i tendencja do zmniejszania objętości wraz z upływem czasu. W przypadku implantów silikonowych zastosowanie mają obecnie implanty tzw. piątej generacji, które wypełnione są żelem o dużej gęstości, co w dużym stopniu minimalizuje ryzyko wycieku i zapewnia naturalną miękkość piersi. Wokół silikonowych implantów piersi powstało wiele kontrowersji, gdyż uważano je za niebezpieczne dla zdrowia. Zaprzeczyły temu jednak wieloletnie badania, a co więcej specjaliści podkreślają, że są one pomocne podczas karmienia piersią. Bez względu na rodzaj wypełnienia implanty posiadają silikonową otoczkę zbudowaną z trzech warstw, która ma zapobiec ich rozerwaniu. Na rynku pojawiły się implanty z wypełnieniem kombinowanym. Do piersi za pomocą niewielkiego nacięcia wprowadza się implant wypełniony częściowo żelem silikonowym. Następnie dopełnia się go roztworem soli fizjologicznej.

Rodzaje implantów piersiowych w zależności od typu powierzchni i kształtu

Implanty w piersiach mogą się także różnić typem powierzchni, która może być gładka lub porowata. Pierwsza z nich ma naturalny wygląd. Jest zalecana zwłaszcza w przypadku bardzo szczupłych kobiet, u których istnieje ryzyko, że implant będzie nadmiernie widoczny i wyczuwalny przez skórę. Implanty o gładkiej powierzchni nieco częściej prowadzą do skurczenia torebki włóknistej, w związku z czym konieczna bywa jego wymiana. Te o powierzchni porowatej niekiedy powodują powstanie nieestetycznych fałdów na skórze.

Implanty piersiowe różnią się także kształtem. Do wyboru są implanty piersiowe anatomiczne lub okrągłe. Okrągłe implanty piersiowe nie zapewniają uzyskania naturalnego kształtu piersi. Nadają im idealnie okrągły kształt – optycznie pierś będzie wydawała się pełniejsza zarówno w dolnej, jak i w górnej części. Ponadto biust znajduje się w dość szerokim rozstawie. Zastosowanie implantów okrągłych wiąże się ze znacznie mniejszym wydatkiem. Drugi kształt implantu zdecydowanie bardziej imituje naturalny wygląd piersi, gdyż przypomina łzę, co pozwala na uniknięcie nadmiernego wypełnienia ich górnej części. Sprawia, że cechują się lekką linią opadania. Anatomiczne implanty piersiowe wskazane są zwłaszcza w celu wyrównania asymetrii i deformacji piersi oraz poprawy jędrność i ich lekkiego uniesienia.

Jakie są rozmiary implantów piersiowych?

Implanty piersiowe dostępne są w kilku rozmiarach. To, jakie implanty wybrać, ustala się na wizycie u specjalisty. W doborze stosuje się profesjonalne systemy komputerowe i specjalny biustonosz z wybranymi wkładkami. Pozwala to na zwizualizowanie wyglądu piersi po przeprowadzeniu zabiegu. Różne rozmiary implantów dają możliwość dostosowania wielkości piersi do indywidualnych oczekiwań. Sporą grupę stanowią panie, które chcą powiększyć miseczkę A lub B do rozmiaru D czy E. Na rynku pojawiły się w ostatnim czasie implanty dedykowane mamom, które niwelują konsekwencje karmienia piersią.

Powikłania po wszczepieniu implantów piersiowych

Powikłania po wszczepieniu implantów piersiowych mogą obejmować m.in.: infekcje, krwiaki, bliznowce, gromadzenie się płynu wokół implantu, przesunięcie, sfałdowanie lub pęknięcie implantu piersiowego, stwardnienie i ściągnięcie torebki włóknistej tworzącej się wokół implantu, utratę czucia w brodawce i nadwrażliwość brodawki. Producenci implantów piersiowych dają dożywotnią gwarancję na ich wymianę w przypadku pęknięcia.

Czy implanty piersiowe trzeba wymieniać?

Obecnie stosowane implanty piersiowe nie wymagają wymiany, o ile kobieta sama nie zechce poddać się kolejnej operacji lub nie wystąpiły powikłania po zabiegu. Na wymianę implantów najczęściej decydują się osoby, które chcą wszczepić nowe, lepiej spełniające ich oczekiwania protezy piersiowe. Kolejną przyczyną, która może być powodem wymiany implantu, jest odrzucenie go przez organizm lub złe dobranie.

Bibliografia:

1. Rohrich R.J., Silicone Breast Implants: Outcomes and Safety Update, „Plastic and Reconstructive Surgery”, 2007, 120(1), s. 1S-3S.

2. Zagórska S., Biust idealny, “Uroda I medycyna”, 2014, 3(5), s. 68-74.

Jak powiększyć piersi bez operacji? Dowiesz się tego  z naszego filmu

Zobacz film: Jak można powiększyć lub zmienić wygląd piersi bez użycia skalpela? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 31.08.2018,
Opublikowano: 31.08.2018 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Aga 02.09.2018r.

Bardzo duże piersi nie są ładne, ale jak ktoś ma obwisłe, albo bardzo małe i robi sobie implanty, ale takie normalne - w sensie wyglądające naturalnie i łądnie, to uważam, że jest to ok. Przesadzone piersi są po prostu nieesttyczne.

PrawdziwyFacet 31.08.2018r.

Zupełnie nie rozumiem kobiet, które robią sobie coś takiego? Po co? Przecież facetom to się ogóle nie podoba. Lubimy naturalne kobiety i naturalne kształty, a nie sylikon czy plastik. Drogie Panie, jeśli macie faceta, który namawia was na implanty to go zostawcie. Nie warto dla takiego kolesia poprawiać coś czego poprawiać nie trzeba!!!

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej