Hygge - duńska sztuka szczęścia, co to jest, zasady, na czym polega

Fot. d76 masahiro ikeda / Getty Images

Hygge to duńskie słowo oznaczające komfort, przytulność, wygodę. Jest używane do określenia wewnętrznego spokoju, harmonii, komfortu życia. Obecnie wiele osób zainteresowało się duńską sztuką szczęścia, jako że w tych stresujących czasach każdy marzy o komforcie psychicznym i poczuciu bezpieczeństwa.

Hygge związane jest z Danią i do niedawna określenie to było znane jedynie w językach skandynawskich. Ponieważ jednak Dania i Duńczycy kojarzeni są ze społeczeństwem bardzo spokojnym, opanowanym, a zarazem szczęśliwym, hygge wypłynęło na światowe wody i szturmem wdarło się do kultur innych państw, zwłaszcza Wielkiej Brytanii. Oczywiście to głównie bogate narody interesują się hygge i chcą przyjechać do Skandynawii. Jednak coraz więcej Polaków również decyduje się na zapoznanie z receptą na szczęście instant i drogie wakacje w Skandynawii, w celu lepszego zrozumienia sztuki szczęścia. 

Dania to kraj, w którym panuje dobrobyt, nie ma rozbieżności między zarobkami, panuje tam 37-godzinny tydzień pracy, każdy ma 6 tygodni wakacji, co sprzyja wypracowaniu balansu między pracą a życiem prywatnym. 

Zdaniem socjologów Duńczycy z natury posiadają niewielkie oczekiwania wobec życia, dzięki czemu potrafią się cieszyć z małych rzeczy i odnajdywać spokój i relaks w prostych codziennych czynnościach. To właśnie na tej bazie została zbudowana sztuka szczęścia, hygge. Jednak uwaga - sama Dania nie bierze udziału w boomie, jaki jest na hygge. Nie znajdziemy tam poradników ani pomocy, jak osiągnąć błogostan, bowiem dla mieszkańców tego kraju jest to coś zupełnie naturalnego. 

Duńczycy odnajdują spokój w zaciszu domu, czytając książki, przyznają się otwarcie do jedzenia słodyczy, często spotykają się z najbliższymi, chętnie angażują się do pracy przy akcjach charytatywnych i z ochotą zapisują się do różnych organizacji społecznych. W poradnikach, które znajdziemy w naszych księgarniach hygge jest towarem eksportowym - recepta na spokój i szczęście jest okraszona pięknymi skandynawskimi meblami, oświetleniem, dużą ilością świec i przytulnych koców. Do tego dochodzi ładny kubek z ciepłym napojem (Duńczycy uwielbiają kawę). 

Wbrew pozorom recepta na szczęście, czyli hygge, jest bardzo prosta i jednocześnie oparta na kontraście - wymienia się tu zmarznięte dłonie na pięknym kubku ciepłej kawy i książkę, co daje szczęście. Ponadto należy umieć być w domu samemu i nie robić nic - to pozwala prawdziwie odpocząć. W skład hygge wchodzi także umiejętność oddzielenia pracy od życia prywatnego i nie stresowanie się finansami.

W sztuce hygge bardzo ważne są także relacje z bliskimi. W poradnikach, jak osiągnąć szczęście, znajdujemy informację, by skupiać się na potrzebach swoich i bliskich. Atmosfera i pozytywne relacje z innymi są bowiem kluczem do osiągnięcia wewnętrznego spokoju.

Zobaczcie, jak domowymi sposobami poradzić sobie ze stresem:

Zobacz film: Jak domowymi sposobami poradzić sobie ze stresem? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 03.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej