Hydrolat lawendowy – jak robi się wodę lawendową?

Fot: Anatoliy Sizov/ gettyimages.com

Woda lawendowa jest dobra dla każdego rodzaju skóry. Ma działanie gojące i łagodzące, skutecznie regeneruje uszkodzony naskórek. Hydrolat lawendowy może być używany zamiast mgiełki do ciała i twarzy. Jest również doskonałą odżywką do włosów, szczególnie farbowanych, ponieważ skutecznie zabezpiecza kolor przed blaknięciem.

Hydrolaty to inaczej wody kwiatowe lub roślinne. Powstają podczas produkcji olejków i przez bardzo długi czas były uważane przez kosmetologów za odpad – nie przyglądano się ich właściwościom. Okazało się jednak, że to błąd. Hydrolaty nie zawierają konserwantów, za to są pełne cennych witamin i składników odżywczych. Ich pH jest delikatne dla skóry, dlatego nie działają na nią drażniąco. Hydrolat lawendowy jest jednym z najpopularniejszych. Składniki w nim zawarte doskonale likwidują obrzęki, odżywiają i działają antycellulitowo.

Hydrolat z lawendy – składniki odżywcze

Lawenda ma niezwykle bogate walory biologiczne, podobnie jak zrobiony z niej olejek i hydrolat. Substancje te to flawonoidy, lilanol, ocymeny, beta-linalol, garbniki, związki trójterpenowe, fitosterole, kumaryny, antocyjany. Hydrolat lawendowy zawiera również sole mineralne oraz kwasy organiczne. To połączenie jest doskonałe dla skóry, nawet tej z problemami. Niestety nie każdy może używać hydrolatu lawendowego – niektórzy są na niego uczuleni.

Zobacz film i sprawdź zastosowanie lawendy: 

Zobacz film: Lawenda to cała apteka, właściwości i zastosowanie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Hydrolat z lawendy – właściwości pielęgnacyjne

Woda lawendowa jest substancją, którą można używać jako tonik, mgiełka, odżywka do włosów. Można także mieszać ją z różnymi innymi składnikami i w ten sposób robić domowe kremy, maseczki lub serum do pielęgnacji cery. Woda lawendowa szczególnie polecana jest do stosowania przy cerze dojrzałej. Ma właściwości regenerujące i wygładzające skórę, wspiera odbudowę włókien kolagenowych. Poleca się ją również do skóry tłustej i trądzikowej, ponieważ działa antyseptycznie, czyli bakteriobójczo. Zaobserwowano, że zawęża wydzielanie łoju i przyspiesza gojenie zmian potrądzikowych. Hydrolat z lawendy koi oparzenia słoneczne, bywa pomocny przy łuszczycy, owrzodzeniach i stanach zapalnych skóry.

Lawenda pomaga zmniejszyć opuchliznę i zasinienia w okolicach oczu. Wspomaga mikrokrążenie, dlatego sprawia, że skóra jest lepiej ukrwiona i odżywiona „od wewnątrz”. Wodę lawendową można używać również do walki z cellulitem ze względu na pobudzanie przepływu limfy. Hydrolat lawendowy może być używany także jako środek ograniczający pocenie się stóp, niwelujący przykry zapach i odżywiający je. Plusem w tym przypadku jest również jego antygrzybicze działanie.

Już dawno udowodniono naukowo, że zapach lawendy ma działanie relaksujące i uspokajające. Hydrolat lawendowy i jego przyjemna woń pomagają odpocząć i wyciszyć się. Aromaterapia lawendą ma również działanie przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe i może być pomocna jako wsparcie leczenia zaburzeń psychicznych tego rodzaju.

Woda lawendowa – jak zrobić?

Zrobienie wody lawendowej do własnego użytku jest bardzo proste. Można stosować ją jako tonik, bazę do innych kosmetyków czy lekką odżywkę do włosów w sprayu. Hydrolat lawendowy można kupić również w sklepie z kosmetykami naturalnymi. Należy jednak zwracać uwagę na skład – czy nie ma w nim chemicznych substancji odpowiadających za trwałość, zapach lub barwę. Aby zrobić samodzielnie hydrolat z lawendy, wystarczą tylko 3 składniki:

  • garść kwiatów lawendy
  • woda zdemineralizowana
  • kawiarka.

Do zbiorniczka, w którym normalnie umieszcza się kawę, wsypuje się kwiaty lawendy. Dolewa się wody i gotuje, tak samo jak kawę w kawiarce. Gdy hydrolat już się „zaparzy”, wystarczy przestudzić go i przelać do buteleczki z atomizerem. Nie ma konieczności długiego czekania, można go używać od razu, po ostudzeniu. Gotowy hydrolat lawendowy należy przechowywać w lodówce, a jego trwałość to kilka tygodni.

Data aktualizacji: 20.05.2020,
Opublikowano: 20.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej