Hydroksyzyna (Hydroxyzinum Alvogen) – ulotka. Jak działa lek i kiedy może być stosowany?

Fot: spukkato / gettyimages.com

Hydroksyzyna (Hydroxyzinum Alvogen) to lek, który ma szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go w leczeniu m.in. pokrzywki oraz innych zmian skórnych. Jak działa preparat? Jak stosować go bezpiecznie?

Lek Hydroxyzinum Alvogen ma postać syropu. Substancją czynną w preparacie jest hydroksyzyna. Dodatkowo w skład leku wchodzą sacharoza, sodu benzoesan, esencja pomarańczowa, etanol, mentol oraz woda oczyszczona.

Hydroksyzyna może być stosowana zarówno u dorosłych, jak u dzieci. Po preparat sięga się w sytuacji, gdy pacjent zmaga się świądem wywołanym pokrzywką lub wypryskiem kontaktowym lub atopowym. Dodatkowo lek stosowany jest w leczeniu lęku oraz napięcia, które mogą towarzyszyć stanom psychotycznym, a także jako leczenie wspomagające przy schorzeniach pochodzenia organicznego z towarzyszącym lękiem. Czasem hydroksyzyna wykorzystywana jest jako środek uspokajający w premedykacji oraz po znieczuleniu ogólnym.

Hydroxyzinum Alvogen – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do podania leku jest uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku. Leku nie podaje się także osobom, które chorują na porfirię, przerost gruczołu prostaty, jaskrę. Syropu nie mogą przyjmować również kobiety w ciąży oraz te, które karmią dziecko piersią. Hydroksyzyny nie mogą stosować pacjenci z nabytym lub wrodzonym wydłużeniem odstępu QT, chorobą układu krążenia, zaburzeniami elektrolitowymi (hipokaliemia, hipomagnezemia), nagłą śmiercią sercową w rodzinie, znaczącą bradykardią oraz stosują leki, które wydłużają odstęp QT i (lub) wywołują zaburzenia rytmu serca torsade de pointes. Jeśli jednak u tych pacjentów konieczne jest podanie leku należy go przyjmować w możliwie jak najmniejszej dawce. Mniejszą dawkę leku przepisuje się także osobom z marskością wątroby. O tym czy lek będzie bezpieczny dla chorego i w jakiej dawce go stosować może zdecydować jedynie lekarz.

Hydroksyzyny nie powinny stosować osoby starsze ze względu na mniejszą eliminację hydroksyzyny. Należy pamiętać, że w skład leku wchodzi sacharoza, która u osób z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy może być niebezpieczne, dlatego nie mogą one przyjmować hydroksyzyny.

Hydroxyzinum Alvogen – dawkowanie

O sposobie dawkowania leku zawsze decyduje lekarz i zawsze trzeba przestrzegać jego zaleceń. Lek ma postać syropu i należy go dawkować łyżeczką od herbaty (to ok. 5ml) lub łyżką stołową (ok. 10 ml). W 5 ml syropu mieści się 10 mg chlorowodorku hydroksyzyny.

Najczęściej zaleca się przyjmowanie maksymalnie 100 mg leku na dobę (dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych, których masa ciała przewyższa 40 kg). W przypadku osób starszych – jeśli podanie leku jest konieczne – dobowa dawka nie powinna przekraczać 50 mg.

Sposób dawkowania będzie zależał przede wszystkim od schorzenia, z którym zgłasza się pacjent, a także od jego wieku. U osób dorosłych w stanach lęku i napięcia spowodowanego psychozami lub zmianami organicznymi zaleca się przyjmowanie od 50 do 100 mg maksymalnie cztery razy na dobę. W leczeniu świądu zaleca się przyjmowanie 25 mg 2 do 4 razy na dobę. W premedykacji przed zabiegami chirurgicznymi oraz po znieczuleniu ogólnym podaje się jednorazowo 50 do 100 mg.

U dzieci do 6 roku życia w stanach lęku i napięcia wywołanych psychozami lub zmianami organicznymi zaleca się przyjmowanie maksymalnie 50 mg na dobę w czterech dawkach podzielonych. Dzieciom, które mają więcej niż 6 lat podaje się od 50 do 100 mg, w czterech dawkach podzielonych. W przypadku świądu u dzieci do 6 roku życia dzienna dawka nie powinna przekraczać 50 mg (zazwyczaj dzieli się ją na cztery dawki). W premedykacji, przed zabiegiem lub po podaniu znieczulenia jednorazowo podaje 0,6mg leku na każdy kilogram masy ciała dziecka. W przypadku dzieci, których masa ciała nie przekracza 40 kilogramów dobowa dawka nie może być większa niż 2 mg na każdy kilogram masy ciała dziecka.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o bezpiecznym przyjmowaniu leków:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Hydroxyzinum Alvogen – interakcje z innymi lekami

Hydroxyzinum Alvogen może wchodzić w reakcję z innymi lekami. Szczególnie niebezpieczne może być jednoczesne przyjmowanie Hydroxyzinum Alvogen z farmaceutykami, które wydłużają odstęp QT i (lub) wywołują zaburzenia rytmu serca typu torsade de pointes (chodzi przede wszystkim o leki przeciwarytmiczne klasy IA, np. chinidyna, dizopiramid, klasy III -np. amiodaron, sotalol). Hydroxyzinum Alvogen może wchodzić w reakcję z lekami przeciwhistaminowymi, niektórymi lekami przeciwpsychotycznymi (np. haloperydol), niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi (np. cytalopram, escytalopram), niektórymi lekami przeciwmalarycznymi (np. meflochina), niektórymi antybiotykami (np. erytromycyna, lewofloksacyna, moksyfloksacyna), niektórymi lekami przeciwgrzybiczymi (np. pentamidyna), niektórymi lekami stosowanymi w chorobach układu pokarmowego (np. prukalopryd), niektórymi lekami stosowanymi w leczeniu raka (np. toremifen, wandetanib), metadonem.

Dużą ostrożność należy zachować przy łączeniu Hydroxyzinum Alvogen z lekami wywołującymi bradykardię i hipokaliemię. Hydroksyzyna jest metabolizowana przez dehydrogenazę alkoholową oraz CYP3A4/5. Połączenie jej z lekami, które są silnymi inhibitorami tych enzymów, a to może znacząco podnieść stężenie hydroksyzyny we krwi. Hydroksyzyna wchodzi w reakcję z lekami wpływającymi na działanie układu nerwowego (tj. barbiturany czy nienarkotyczne leki przeciwbólowe) i zwiększyć ich działanie depresyjne. W takich przypadkach konieczne może być zmniejszenie przyjmowanych przez chorego dawek.

Hydroksyzyna zwiększa antycholinergiczne działanie leków przeciwhistaminowych, neuroleptyków, leków przeciwdepresyjnych. Równoczesne przyjmowanie hydroksyzyny i cymetydyny powoduje nasilenie działania antyhistaminowego hydroksyzyny – wynika to z konkurencyjnego działania obu leków na receptory H1. Czasem zdarza się, że Hydroksyzyna fałszywie podnosi stężenie 17-OH-steroidów w moczu. Przy połączeniu hydroksyzyny z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi u części pacjentów obserwuje się objawy kardiotoksyczności.

Hydroksyzyny nie można łączyć z alkoholem, gdyż lek wzmacnia jego działanie.

Hydroxyzinum Alvogen – działania niepożądane

Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą senność i bóle głowy. Dolegliwości zazwyczaj są łagodne i krótkotrwałe. Ustępują po zmniejszeniu dawki leku. Przyjmowanie hydroksyzyny może wywoływać również zaburzenia ze strony układu nerwowego. Część chorych skarży się na suchość w jamie ustnej, bóle i zawroty głowy, ataksję, zaburzenia mowy, osłabienie, depresję, uczucie zagubienia, rozdrażnienie, drżenia oraz konwulsje (zazwyczaj po dawkach znacznie przewyższających dawki zalecane). U niewielkiej grypy pacjentów pojawiają się wysypka i wykwity skórne, zaburzenia serca (bardzo rzadko obserwuje się zmiany w ECG – tachykardia nadkomorowa, komorowe zaburzenia rytmu serca (np. torsade de pointes), wydłużenie odstępu QT).

Bardzo rzadko u osób przyjmujących hydroksyzynę występują zaburzenia układu krwiotwórczego (podczas długotrwałego stosowania hydroksyzyny), zaburzenia układu oddechowego (klatki piersiowej i śródpiersia, skurcz oskrzeli - dotyczy to głównie pacjentów z astmą - świszczący oddech, napięcie w klatce piersiowej, zaburzenia żołądka i jelit, gorzki smak w ustach, nudności, zwiększona perystaltyka jelit, zaparcia, zaburzenia nerek i dróg moczowych, zatrzymanie moczu, zaburzenia akomodacji oka, zaburzenia seksualne.

Należy mieć na uwadze, że długie przyjmowanie leku przez pacjentów ze skłonnością do nadużywania leków może wywołać fizyczne i psychiczne uzależnienie.

Data aktualizacji: 30.09.2020,
Opublikowano: 30.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej