Hormonozależny rak piersi. Czy pacjentki będą miały łatwiejszy dostęp do leków?

Fot: noipornpan / gettyimages.com

Rak piersi to nowotwór, który odpowiednio wcześnie wykryty jest w pełni uleczalny. Niestety w Polsce chorych ciągle przybywa. U niektórych pacjentek rozpoznaje się wyjątkowo rzadką odmianę choroby. W ich przypadku dostęp do leczenia jest mocno ograniczony. Czy list otwarty, który właśnie trafił do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o refundację dwóch leków, zmieni sytuację pacjentek?

Rodzajów raka piersi jest bardzo wiele. Jednym z rzadziej diagnozowanych jest hormonozależny raka piersi. Z takim nowotworem zmaga się m.in. Anna Puślecka, była dziennikarka TVN. Dziennikarka za pośrednictwem mediów społecznościowych wielokrotnie informowała o swojej chorobie i walce z tym nierównym przeciwnikiem.

W jednym z ostatnich wpisów udostępniła list otwarty skierowany do Ministra Zdrowia, Łukasza Szumowskiego, w którym zwraca się z prośbą o objęcie refundacją leku, który może jej i innym pacjentom uratować życie.

Cena zdrowia i życia

Anna Puślecka ma 48 lat. O chorobie, czyli wyjątkowo rzadkim hormonozależnym raku piersi dowiedziała się w kwietniu tego roku podczas rutynowej kontroli.

Choroba była na tyle podstępna, że nie ujawniła się podczas takich badań jak mammografia. Została wykryta niestety w stadium zaawansowanym. Obecnie czuję się bardzo dobrze na 100% moich możliwości (to pokazuje też, jak podstępna jest ta choroba), pracuję i jestem w trakcie leczenia hormonalnego. Jedyną nadzieją na życie jest dla mnie nowoczesny, antynowotworowy lek RYBOCYKLIB. Lek ten w Polsce nie jest refundowany. Zapewne Pan wie, że rybocyklib jest refundowany w CAŁEJ UNII. Całej, poza Polską. Rybocyklib przedłuża życie, niestety miesięczna kuracja kosztuje 12 tys. złotych, a roczna to aż 144 tys. złotych!- czytamy w liście dziennikarki.

Petycję do ministra wystosowały także inne pacjentki. Proszą w niej resort zdrowia o refundację dwóch leków - Rybocyklib oraz Palbocyklib Ibrance. Rybocyklib jest selektywnym inhibitorem kinazy zależnej od cyklin, należącym do grupy leków wspomagających spowolnienie postępu choroby nowotworowej poprzez hamowanie dwóch białek zwanych kinazą zależną od cyklin 4 i 6 (CDK4/6).

Zobacz film i dowiedz się co Anna Puślecka mówi o swojej chorobie i walce o zdrowie

Zobacz film: Anna Puślecka w DDTVN opowiedziała o walce z rakiem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Palbocyklib to innowacyjny lek do stosowania u kobiet w leczeniu hormonozależnego, ujemnego pod względem HR+/HER 2, lokalnie zaawansowanego lub rozsianego raka piersi.


Co na to resort zdrowie?

W piśmie, które otrzymaliśmy od Ministerstwa Zdrowia czytamy, że:

Ministerstwo Zdrowia podejmuje wszelkie możliwe działania, by zapewnić Polakom dostęp do skutecznych terapii ratujących życie i zdrowia. W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi jednej z metod leczenia rzadkich przypadków raka piersi informujemy, że do Ministerstwa Zdrowia wpłynął wniosek o objęcie refundacją leku Kisqali (rybocyklib). Zgodnie z wnioskiem, lek ten potencjalnie może znaleźć zastosowanie w leczeniu zaawansowanego raka piersi m.in. u kobiet po menopauzie, jeśli radykalne leczenie miejscowe (chirurgia, radioterapia) było nieskuteczne lub trwale niemożliwe do zastosowania. Prace nad objęciem refundacją leku w Ministerstwie Zdrowia są finalizowane.

Po zakończeniu prowadzonych negocjacji Ministerstwo Zdrowia niezwłocznie przekaże informacje opinii publicznej. Intensywne działania w Ministerstwie Zdrowia już doprowadziły do refundacji leków na chorobę Fabry’ego i darmowego dostępu do świadczeń dla chorych na EB.

Rak piersi w Polsce

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce w ciągu roku wykrywa się blisko 18-19 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi u kobiet, a 6 tysięcy pacjentek umiera. W 2010 roku było prawie 15,8 tys. nowych przypadków tego nowotworu, a w 2013 roku – ponad 17 tysięcy. Z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia-PZH w Warszawie wynika, że w latach 2010-2016 współczynnik zgonów z powodu tego nowotworu zwiększył się w Polsce o 7,2 proc. Z badań opublikowanych w branżowym magazynie "Annals of Oncology" jednoznacznie wynika, że Polska jest jedynym dużym krajem w Unii Europejskiej, w którym systematycznie rośnie liczba zgonów z powodu raka piersi.

Jakie objawy może dawać rak piersi? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Objawy raka piersi. Źródło: 36,6

Zobacz także: Jak rozpoznać raka piersi?

Dobra zmiana

Od września na liście refundacyjnej znajdą się dwa nowe leki, które stosowane są w leczeniu raka piersi. Mowa o Kisqali i Ibrance. Oba farmaceutyki będą mogły stosować pacjentki, które zmagają się z HER-2 ujemnego raka piersi. Dodatkowo zmienią się wskazania do stosowania pertuzumabu, innego leku stosowanego w leczeniu nowotworów piersi.

Data aktualizacji: 29.08.2019,
Opublikowano: 14.08.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej