Hipertermia – czym grozi przegrzanie organizmu?

Fot: puhhha / fotolia.com

Hipertermia to przegrzanie organizmu, które może być spowodowane czynnikami zewnętrznymi (słońce, gorąca kąpiel), ale może też do niej dojść na skutek czynników wewnętrznych, czyli zaburzeń w oddawaniu ciepła i jego nadprodukcji przez upośledzenie ośrodka termoregulacji.

Hipertermia jest stanem przegrzania organizmu i w skrajnych przypadkach grozi uszkodzeniem mózgu i śmiercią. Dotyka zwłaszcza osób z mniej sprawnym układem termoregulacji, czyli dzieci i osób w podeszłym wieku. Na skutek kumulacji ciepła zmniejszają się możliwości organizmu do naturalnego ochładzania.

Hipertermia złośliwa

Do hipertermii może dojść nie tylko w upalne dni lub podczas długotrwałej gorączki. Jej szczególnie niebezpieczna postać zwana hipertermią złośliwą często rozwija się w szpitalu. Powodują ją zaburzenia metabolizmu wapnia (C++) w mięśniach na skutek podawanych leków np. wziewnych anestetyków fluorowych, dożylnych iniekcji lekami zwiotczającymi czy opioidów. W rozwoju hipertermii złośliwej znaczną rolę odgrywają też właściwości osobnicze organizmu, a czynnikiem predysponującym jest nadmierny stres.

Zobacz także: Udar słoneczny grozi zgonem: objawy udaru słonecznego, przyczyny i pierwsza pomoc

Głównym objawem jest usztywnienie mięśni żwacza, karku i innych mięśni poprzecznie prążkowanych. W wyniku rozwoju choroby następuje nagły wzrost temperatury, która może osiągnąć wartości przybliżone do 40°C.

Leczenie może odbywać się tylko w warunkach szpitalnych. Wymaga podania sterydów, wlewów z glukozy wysokoprocentowej, chłodzenia, tlenoterapii i podania leku o nazwie dantrolen (lek rozkurczający mięśnie).

Hipertermia – objawy

W warunkach pozaszpitalnych hipertermia najczęściej następuje na skutek przegrzania powodowanego przez czynniki zewnętrzne (temperatura otoczenia, przebywanie na słońcu, sauna, gorące kąpiele) lub zaburzoną termoregulację np. w wyniku przyjmowania leków (leki moczopędne, antydepresanty, leki rozszerzające naczynia czy antyhistaminowe) i niektórych chorób (cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroby serca). Nie ma tak gwałtownego przebiegu jak hipertermia złośliwa, ale wymaga natychmiastowej reakcji. Do najczęściej występujących objawów można zaliczyć, w kolejności występowania:

  • osłabienie,
  • ból i zawroty głowy,
  • nudności,
  • zaburzenia widzenia (tzw. mroczki przed oczami),
  • zaburzenia świadomości (utrata poczucia czasu i miejsca),
  • widoczny obrzęk stóp i okolicy kostek,
  • przyspieszenie akcji serca,
  • zaburzenia oddychania,
  • utrata przytomności.

Hipertermia – leczenie

W leczeniu hipertermii najważniejsza jest szybka reakcja na występujące objawy. Osoba dotknięta jej ciężką odmianą nie jest w stanie sama sobie pomóc. Poszkodowanemu bezwzględnie należy udzielić pierwszej pomocy, aby zapobiec wystąpieniu udaru cieplnego, który może być stanem zagrażającym życiu.

Przegrzana osoba powinna przede wszystkim znaleźć się w chłodniejszym i zacienionym miejscu z dopływem świeżego powietrza. Jeśli jest przytomna, wskazana jest pozycja siedząca. W celu ochłodzenia organizmu stosujemy chłodne okłady – najpierw na głowę, a potem na resztę ciała. Unikamy przykładania kostek lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ możemy spowodować odmrożenia. Lód zawsze należy zabezpieczyć zawijając go w ręcznik bądź inny dostępny na miejscu materiał. Jeżeli poszkodowany jest stabilny, samodzielnie siedzi i jest przytomny, można mu zacząć podawać wodę (najlepiej niegazowaną) – zawsze zaczynamy od niewielkich ilości.

W przypadku utraty przytomności niezbędne jest ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej ustalonej (bocznej) i wezwanie pogotowia. W leczeniu szpitalnym stosuje się płukanie zimnymi płynami żołądka i pęcherza przy podawaniu chłodnych wlewów dożylnych.

Hipertermia w leczeniu nowotworów złośliwych

Hipertermia ogólnoustrojowa (całego ciała) lub miejscowa jest metodą stosowaną w leczeniu nowotworów złośliwych i polega na wywołaniu kontrolowanego przegrzania (38,5°C – hipertermia łagodna, 38,5°C do 40,5°C – hipertermia umiarkowana, około 42°C – hipertermia ekstremalna) w celu zniszczenia komórek nowotworowych. Wysoka temperatura ma zakłócić przemianę materii komórki chorobowo zmienionej, co w efekcie ma prowadzić do jej autodestrukcji. Stanowi terapię celowaną (samodzielną) lub wspomagającą chemio- i radioterapię.

Podgrzania ciała dokonuje się za pomocą specjalnego aparatu, który emituje odpowiednie promieniowanie. Jest to terapia bezbolesna, która nie wymaga znieczulenia (za wyjątkiem hipertermii ekstremalnej, która przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym). Jej dodatkowymi zaletami jest brak powikłań i skutków ubocznych oraz dość wysoka skuteczność. Stosowana jest najczęściej w przypadku nowotworów pierwotnych, nawrotów, przerzutów, chorób reumatologicznych, nadciśnienia tętniczego i nasilonych bólów nowotworowych.

Zobacz film: Działanie ibuprofenu i paracetamolu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 26.12.2017,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Agata 29.03.2018r.

Hipertermia onkologiczna stosowana jest w Polsce w ośrodku Biała Onkologia w Gdańsku.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej