Hiperplazja – na czym polega? Hiperplazja endometrium i mięśni

Fot: bnenin / stock.adobe.com

Hiperplazja oznacza powiększenie narządu lub tkanki na skutek zwiększenia liczby komórek, których liczba wzrasta powyżej poziomu określanego jako normalny. Powodem takiego stanu jest przyspieszenie wzrostu lub podziału komórek. Hiperplazja jest najczęściej wynikiem starzenia się organizmu.

Narządami, których rozrost diagnozowany jest szczególnie często, są: macica, prostata i wątroba (zwłaszcza po wycięciu jej fragmentu). Ponieważ rozrost komórek zaliczany jest do zjawisk patologicznych, do hiperplazji dochodzi nie tylko w wyniku starzenia się organizmu, ale również na skutek nowotworów.

Czym jest hiperplazja?

Poza hiperplazją, która jest wynikiem choroby, do rozrostu tkanek i narządów może dojść również na skutek fizjologicznych procesów, które zachodzą w organizmie. W wielu przypadkach jest naturalną reakcją na bodziec, np. w sytuacji powiększenia węzłów chłonnych szyi spowodowanego bakteryjnym zapaleniem gardła. Objawia się wówczas poprzez namnażanie limfocytów w węzłach, co może być powodem miejscowych zaburzeń, ale nie oznacza zmian o charakterze chorobowym, z tendencją do przerzutów czy naciekania na sąsiadujące tkanki.

Jeżeli chodzi o przykłady hiperplazji o skutku chorobowym, to jest nią rozrost gruczołu krokowego, który prowadzi do ucisku na cewkę moczową, przez co pojawiają się problemy z oddawaniem moczu – w bardziej rozwiniętych przypadkach choroby występuje bezmocz, a nawet uszkodzenie nerek.

Hiperplazja powoduje też zaburzenia w funkcjonowaniu przysadki mózgowej. Na skutek pojawienia się guzów (poprzez znaczne namnażanie się komórek gruczołowych i ich rozrost) może dojść do jej nadczynności. Dochodzi wtedy do niekontrolowanego uwalniania hormonów przedniego płata przysadki. Jednym z mniej groźnych objawów tego typu nadczynności jest łysienie androgenowe (najczęstsza przyczyna utraty włosów przez człowieka) lub bliznowaciejące (zaburzenie rozwojowe skóry).

Hiperplazja endometrium

Rozrost endometrium, czyli błony wyściełającej macicę, jest jednym z częściej występujących schorzeń, które dotykają kobiety, a dokładniej żeński układ rozrodczy. Zwykle do hiperplazji endometrium dochodzi po menopauzie, ale wiek w przypadku tego schorzenia nie zawsze jest regułą.

Błona wyściełająca macicę jest tkanką, której funkcjonowanie regulują żeńskie hormony (głównie estrogeny), stąd też podlega ona miesięcznym zmianom związanym z cyklem menstruacyjnym. W jego pierwszej fazie endometrium ulega rozrostowi, ponieważ macica przygotowuje się do zagnieżdżenia zarodka. Progesteron, którego działanie zaznacza się w drugiej fazie cyklu, prowadzi do wyhamowania wzrostu endometrium, co w konsekwencji, w trzecim etapie, objawia się obkurczeniem macicy i menstruacją. Tak przebiega cykl w zdrowym organizmie.

Na skutek zaburzeń, zazwyczaj w obrębie gospodarki hormonalnej, może dojść do rozrostu endometrium, co statystycznie najczęściej rozpoznawane jest u kobiet po około 55 roku życia.

Diagnoza stawiana jest na podstawie określenia grubości błony macicy – u kobiet miesiączkujących powinna wynosić od 10 do 12 mm, a u kobiet po menopauzie 7 do 8 mm. W przypadku potwierdzonej hiperplazji o leczeniu decyduje lekarz ginekolog, który może zlecić dodatkowo pobranie wycinka do badania histopatologicznego w celu określenia, czy istnieje ryzyko wystąpienia procesu nowotworowego.

Hiperplazja endometrium – leczenie

Leczenie hiperplazji endometrium uzależnione jest zawsze od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku rozrostu niewielkiego stopnia dobre efekty daje terapia hormonalna prowadzona pod kontrolą lekarza ginekologa. Niestety większość schorzeń wymaga interwencji chirurgicznej polegającej na wyłyżeczkowaniu jamy macicy. Zabieg ten zaliczany jest do nieinwazyjnych, a jego celem jest usunięcie nadmiaru tkanki. Przeprowadzany jest w znieczuleniu, więc nie powinien wzbudzać obaw i strachu. Bezpośrednio po jego wykonaniu mogą wystąpić krwawienia, które powinny samoistnie ustąpić w przeciągu kilku dni. Jeżeli nie znikną, konieczna jest konsultacja lekarska.

W niektórych przypadkach pobraną podczas łyżeczkowania tkankę poddaje się badaniu histopatologicznemu w celu określenia ryzyka nowotworu – w wyniku badania można stwierdzić stan przednowotworowy lub nowotworowy. W uzasadnionych przypadkach konieczne staje się usunięcie zarówno całej macicy, jak i jajowodów, aby zmniejszyć ryzyko groźnych konsekwencji związanych z rozwojem raka. O diagnostyce endometrium powinny pamiętać przede wszystkim kobiety, które ukończyły 55 lat, gdyż jest to wiek predysponujący do zmian nowotworowych w obrębie macicy.

Hiperplazja mięśni

Hiperplazja mięśni polega na wzroście liczby włókien mięśniowych i jest to proces charakterystyczny dla treningu siłowego, który prowadzi do powstawania mikrourazów włókien, które podczas regeneracji zwiększają swoją objętość. W ten sposób mięsień powiększa się, co jest celem osób regularnie ćwiczących. Należy pamiętać, że hiperplazja nie polega na poprawie jakości włókien, ale na zwiększeniu ich liczby, co jest związane ze spełnieniem określonych warunków.

Sam proces zwiększenia objętości mięśni przez tzw. zgrubienie tkanki mięśniowej określany jest hipertrofią – hiperplazja jest procesem znacznie trudniejszym. Elementem, który pozwoli zwiększyć liczbę włókien jest jednak wcześniejsza poprawa ich jakości.

Zobacz film: Czy endometrioza jest niebezpieczna? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 08.10.2019,
Opublikowano: 14.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej