Hematofobia – lęk przed krwią. Jak się objawia i jak leczyć to schorzenie?

Jonathan Knowles/getty images

Hematofobia lub hemofobia, czyli inaczej lęk przed krwią, dotyczy dużej części społeczeństwa. U pacjenta pojawiają się uczucie strachu w związku z kontaktem z tym płynem ustrojowym oraz charakterystyczne objawy ze strony organizmu. 

Hematofobia występuje często w sytuacjach związanych z kontaktem ze służbą zdrowia w celu wykonania rutynowych badań diagnostycznych. Strach przed pobieraniem krwi to chyba najczęstsza i najbardziej widoczna jej postać. Leczenie lęku przed krwią polega na ekspozycji na sytuacje wywołujące objawy, w cięższych przypadkach konieczna może być terapia.

Hematofobia – co to jest?

Hematofobia (lub też hemofobia) to naukowe określenie fobii specyficznej, inaczej patologicznego lęku przed krwią, a dokładniej jej widokiem oraz wszelkimi sytuacjami, które się z nią wiążą. Jest jedną z częstszych rodzajów fobii, dotyczy dużej części społeczeństwa niezależnie od płci, choć mówi się, że częściej cierpią na nią mężczyźni. Należy do szerokiego grona zaburzeń nerwicowych. W niektórych mniej zaawansowanych przypadkach lęk mija samoistnie w miarę dorastania osoby cierpiącej na schorzenie, w innych może pogłębiać się w czasie i wymagać pomocy specjalisty.

Strach przed krwią jest fobią prostą, czyli pojawia się tylko w przypadku ekspozycji na dany czynnik. Przyczyny doszukuje się w czynnikach genetycznych, środowiskowych oraz wykazuje się związek z pierwotnymi lękami, które człowiek wykształcił, by chronić się przed niebezpieczeństwem. Często lęk występuje już od urodzenia bądź związany jest z nieprzyjemnymi doświadczeniami związanymi z kontaktem z ochroną zdrowia: bolesnymi operacjami, zabiegami lub traumatycznymi zdarzeniami, w których występowała duża ilość krwi. Strach przed pobieraniem krwi może być uciążliwy zarówno dla pacjenta, jak i personelu, ponieważ w skrajnych przypadkach może uniemożliwiać wykonanie rutynowych badań diagnostycznych. Problem ma również duży wpływ na funkcjonowanie i zdrowie pacjenta w przypadku konieczności leczenia preparatami krwiopochodnymi.

Objawy hematofobii

Strach przed pobraniem krwi może objawiać się nie tylko w psychice, lecz także w reakcji organizmu eksponowanego na czynnik wywołujący dolegliwości. Nasilenie objawów zaobserwować można podczas pobierania krwi, procedur diagnostycznych związanych z obecnością krwi czy też nawet widokiem krwawych scen w telewizji. Dla hematofobii charakterystyczne jest częstsze niż w innych rodzajach fobii występowanie omdleń wazowagalnych, w których na skutek nagłej pionizacji dochodzi do spadku ciśnienia oraz akcji serca, a w konsekwencji do upadku i chwilowej utraty przytomności, a pacjent staje się niekiedy blady jak ściana. Ten objaw jest odruchowym zespołem neurokardiogennym.

Inne niecharakterystyczne objawy, mogące pojawić się u osoby cierpiącej na hematofobię, to:

  • przyspieszenie akcji serca,
  • ucisk w klatce piersiowej,
  • mrowienia dłoni,
  • zawroty i bóle głowy,
  • nudności i wymioty, kurczowe bóle brzucha, biegunka,
  • nadmierna potliwość,
  • wrażenie utraty kontroli nad własnym zachowaniem, chęć ucieczki przed zagrożeniem,
  • zaburzenia widzenia.

Charakterystyczne dla wszystkich fobii, w tym hematofobii, jest pojawienie się lęku antycypacyjnego, czyli lęku przed pojawieniem się kolejnej sytuacji prowokującej do powstania objawów.

Jak przebiega leczenie hematofobii?

W leczeniu lęku przed krwią największe znaczenie ma wizyta u psychiatry lub psychologa. Jak w większości przypadków zaburzeń lękowych oraz fobii specyficznych bardzo dobre rezultaty leczenia hematofobii przynosi terapia poznawczo-behawioralna, która polega na zwiększaniu ekspozycji na dany czynniki oraz systematyczna desensytyzacja, która odwrażliwia na dane bodźce wywołujące u pacjenta reakcje stresowe. Zaczyna się ją od wystawiania chorego na łagodne czynniki wywołujące napady lękowe, stopniowo zwiększając intensywność. Konieczne jest zaangażowanie osoby chorej oraz jej cierpliwość, a także wsparcie otoczenia, które zamiast wyśmiewać się z pacjenta, powinno okazać zrozumienie oraz zachęcać do podjęcia terapii.

Oprócz leczenia psychoterapeutycznego możliwa jest farmakologiczna terapia doraźna. W niektórych przypadkach hematofobii konieczne jest podawanie leków przeciwlękowych i uspokajających, szczególnie wtedy, kiedy ze względu na objawy somatyczne pacjenta oraz próby ucieczki utrudnione jest wykonanie procedur diagnostycznych lub leczniczych z udziałem krwi. Czasami stosuje się również leki z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI).

U osób bojących się pobierania krwi dolegliwości mogą zostać złagodzone poprzez ułożenie pacjenta na kozetce i polecenie nieskupiania się na czynności wykonywanej przez personel medyczny oraz odwracanie uwagi.

Bibliografia:

1. Jarema M., Psychiatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Zobacz film: Co o zdrowiu mówi nasza krew?

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 26.06.2020,
Opublikowano: 27.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej